Strona główna
opoka.org.pl
2018-09-12 11:19
AC / Marek Raczkiewicz CSsR

Hiszpania: apel o odbudowę zaufania wśród Katalończyków

Do budowania mostów oraz umacniania jedności i zaufania społecznego wezwał kard. Juan José Omella z Barcelony. Wczoraj Katalończycy obchodzili swoje święto narodowe tzw. Diadę.

Autor/źródło: Pixabay, UlliPixa, licencja: CC0

W ciągu ostatnich kilku lat doszło do radykalnego podziału społeczeństwa. Separatyści chcą niepodległej Katalonii. Także część duchowieństwa popiera ruch separatystyczny.

Diada Nacional de Catalunya, czyli Dzień Narodowy Katalonii został ustanowiony na pamiątkę obrońców Barcelony, którzy w wojnie o sukcesję hiszpańską bronili się przed wojskiem francuskim. Po 13 miesiącach oblężenia, w którym zginęło ok. 4 tys. osób, 11 września 1714 miasto zostało zdobyte, a władzę przejęła dynastia Burbonów. Dzisiaj tzw. Diada jest dniem, w którym separatyści domagają się niepodległości Katalonii. Społeczeństwo jest wyraźnie podzielone, a po próbie ogłoszenia niepodległości tego regionu Hiszpanii i wprowadzeniu artykułu 155 konstytucji przez rząd centralny napięcie wzrosło jeszcze bardziej.

Odwołując się do ducha św. Franciszka z Asyżu kard. Omella apeluje o odbudowę “wzajemnego zaufania w społeczeństwie [katalońskim], w którym istnieje wielki pluralizm kulturalny, polityczny, a także religijny” – czytamy w liście. “Zgoda… oraz poszanowanie praw wszystkich osób, które żyją w Katalonii powinny być naszymi głównymi priorytetami”. Tylko w klimacie zgody, dialogu i troski o wspólne dobro jest możliwe znalezienie “sprawiedliwego rozwiązania wobec zaistniałej sytuacji”.

W tej trudnej chwili, w jakiej znajduje się Katalonia “Kościół katolicki powinien być elementem spójności społecznej, instytucją, która szuka i promuje drogi dobrej woli, nadziei i pokoju, drogi jedności, a nie konfrontacji”.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-09-12 09:44:29
miniaturka
play

Pułapka partnerstwa - #mit8

W cyklu nagranym przez Salve TV Agnieszka Pieniążek rozprawia się z mitami w relacjach.
2018-09-12 10:17:18
miniaturka

Abp Cordileone: czas na oczyszczenie po rewolucji seksualnej

Katolicy w Stanach Zjednoczonych przeżywają trudne chwile. Jest to czas wielkiego upokorzenia, ale i przemiany – uważa abp Salvatore Cordileone metropolita San Francisco. Jego zdaniem w życiu katolików przyszedł czas na oczyszczenie.
2018-09-12 10:48:41
miniaturka
play

[#6] Bóg chce Ci to powiedzieć - ks. Marek Dziewiecki

Chcesz świadomie odmawiać Modlitwę Pańską? Chcesz wiedzieć, co oznaczają kolejne jej fragmenty?
2018-09-12 11:43:46
miniaturka

Czuwanie modlitewne „Z Maryją i Ojcem Pio czyścimy czyściec” 22/23 września 2018

W nocy 22 na 23 września 2018 czciciele Świętego Ojca Pio zgromadzą się w kaplicy Cudownego Obrazu w Sanktuarium na Jasnej Górze.
2018-09-12 12:30:51
miniaturka

Pół wieku Biura Prasowego Episkopatu – od biuletynu do Twittera

Historia Biura Prasowego Konferencji Episkopatu Polski sięga 1968 r. Pierwszy Biuletyn Informacyjny pod nazwą „Pismo Okólne” przepisywany był na maszynach. Dziś Biuro prowadzi m.in. stronę internetową i obecne jest w mediach społecznościowych.
2018-09-12 12:53:53
miniaturka

Kościół w Albanii przygotowuje się do synodu o młodzieży

Kościół w Albanii przygotowuje się do październikowego synodu biskupów o młodzieży. Z tej okazji w Tiranie odbyło się Forum Młodych. Z przedstawicielami albańskiej młodzieży spotkali się między innymi tamtejsi biskupi i nuncjusz.