Strona główna
opoka.org.pl
2021-03-12 11:23
MG / Beata Zajączkowska – vaticannews.va

Haiti dogorywa, panuje głód i niesprawiedliwość

Zakonnicy i siostry zakonne pracujący na Haiti wezwali prezydenta tego kraju, by przestał przymnażać cierpień mieszkańcom wyspy i wreszcie zatroszczył się o przyszłość tego jednego z najuboższych krajów świata, albo podał do dymisji.

Autor/źródło: vaticannews.va

Haiti dogorywa, panuje głód i niesprawiedliwość

Zakonnicy i siostry zakonne pracujący na Haiti wezwali prezydenta tego kraju, by przestał przymnażać cierpień mieszkańcom wyspy i wreszcie zatroszczył się o przyszłość tego jednego z najuboższych krajów świata, albo podał do dymisji. Miesiąc wcześniej z podobnym apelem wystąpił tamtejszy episkopat przypominając, że Haiti powoli umiera, panuje głód, brak sprawiedliwości i bezpieczeństwa.


Beata Zajączkowska – Haiti


Zakonnicy podkreślają, że, choć wielu wydaje się to już niemożliwe, to sytuacja na Haiti pogarsza się z miesiąca na miesiąc. Ponad 60 proc. ludzi żyje w skrajnej nędzy, a głód jest ich codziennym towarzyszem. W kraju mnożą się szwadrony śmierci, które sieją strach i zniszczenia przy totalnej bierności lokalnych władz. Porwania dla okupu i morderstwa są na porządku dziennym.


Haitańscy zakonnicy popierają protesty opozycji, która domaga się dymisji prezydenta oskarżonego kolejny raz o ogromne skandale korupcyjne. Jednoznacznie podkreślają, że rządy ludzi, którzy nie potrafią powstrzymać machiny śmierci i wszechogarniającego ubóstwa nie mają dalszego sensu. „Nasz kraj umiera. Ludność nosi na sobie jarzmo niesprawiedliwości. Najbiedniejsi nie dają już sobie rady, ludzie są na skraju rozpaczy” – piszą haitańscy zakonnicy. Wskazują, że całkowita odpowiedzialność za zejście tego kraju do piekieł spoczywa na prezydencie Jovenelu Moïse i jego ludziach. Wzywają, by ster władzy oddać w ręce tych, którym leży na sercu dobro wspólne, a nie jedynie partyjne i partykularne interesy. W tym celu, jak przypominają, Haiti pilnie potrzebuje sprawiedliwych i demokratycznych wyborów, zarówno parlamentarnych, jak i prezydenckich.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-03-12 12:50:53
miniaturka

Przygotowania do mundialu w Katarze kosztowały życie tysięcy osób

Według ustaleń dziennikarzy brytyjskiego dziennika „The Guardian”, w trakcie przygotowań do piłkarskich mistrzostw świata w Katarze zmarło ponad 6,5 tys. pracowników migracyjnych. Nie są to jednak pełne dane. Wszystko po to, by niemal od zera zbudować piłkarską infrastrukturę.
2021-03-12 13:06:37
miniaturka

Jest projekt ustawy zakazującej adopcji dzieci parom homoseksualnym

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt ustawy, która chroni dzieci przed adopcją przez pary homoseksualne. Regulacja wychodzi naprzeciw oczekiwaniom społecznym. W badaniach opinii publicznej ok. 70-80 proc. Polaków opowiada się przeciwko adopcji dzieci przez pary homoseksualne.
2021-03-12 13:24:33
miniaturka

Pierwszy izraelski wydział akademicki zajmujący się sztuczną inteligencją i danymi

Uniwersytet w Tel Awiwie (TAU) uruchomił w lutym b.r. nowe multidyscyplinarne Centrum Sztucznej Inteligencji (AI) i Nauki o Danych (DS). Będzie ono dążyć do wzmocnienia badań akademickich w tych dziedzinach. Kierować nim będzie prof. Meir Feder.
2021-03-12 13:58:26
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Czym jest faryzeizm? Czy ten rodzaj religijności nie grozi także i nam dzisiaj? Jesteśmy podobnie do faryzeusza z przypowieści, gdy mamy zbyt wysokie mniemanie o sobie. Pokusa postrzegania siebie jako choć trochę lepszego od innych drzemie w każdym człowieku
2021-03-12 16:25:30
miniaturka

Jak ekologiczny bohater został ekologicznym heretykiem

„Bycie alarmistą daje pieniądze i władzę” – twierdzi Michael Shellenberger, autor bestselleru „Nie ma apokalipsy” w rozmowie z Gonzalo Suárezem. W wieku 25 lat chętnie powtarzał apokaliptyczne treści zasłyszane od naukowców. Nie próbował ich nawet weryfikować. Dziś dokładnie bada wszystko, co zostało opublikowane.
2021-03-13 07:54:09
miniaturka

Obie strony, kościelna i państwowa, widzą konieczność współpracy w ochronie małoletnich

Przestrzenią naszych wspólnych działań powinna być ochrona małoletnich przed przemocą seksualną – powiedział PAP kierownik Biura Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży ks. Piotr Studnicki po piątkowym spotkaniu Fundacji Świętego Józefa KEP z Państwową Komisją ds. Pedofilii.