Strona główna
opoka.org.pl
2018-07-23 09:38
Anna Bajon / Paweł Pasierbek SJ

Grecja: ludzie czują się opuszczeni, pozostawieni sam sobie

Pomimo 8 lat finansowego wsparcia, które wyniosło prawie 290 mld euro, Grecy nadal w czarnych kolorach widzą swoją przyszłość. Czują się zdradzeni i pozostawieni samym sobie, szczególnie wobec problemu migracyjnego – przekonuje dyrektor tamtejszej Caritas.

Autor/źródło: Pixabay, Yolanda, licencja: CC0

Maria Alverti stwierdziła, że sytuacja ciągle jest bardzo trudna. Jej zdaniem Grecja nadal nie potrafi unieść ciężaru reform i stanąć na własnych nogach. Nawet jeżeli liczby wskazują na wychodzenie z kryzysu, to jednak jakość życia Greków ciągle się pogarsza. Pomimo wielu reform i poświęceń nadal nie widać światełka w tunelu. „Nie chodzi o brak jedzenia – podkreśliła dyrektor Caritas – ale ludzie czują się zestresowani i przybici, ponieważ nie wiedzą, z czego będą płacić rachunki. Brakuje pracy, za dobre leczenie trzeba płacić, zarobki spadają, a podatki przekraczają 60 procent. Dlatego też Grecy stracili zaufanie do polityków, rządzących, a przede wszystkim do Unii Europejskiej”.

Maria Alverti zwróciła także uwagę na kryzys migracyjny, który dotknął ich kraj. Przyznała, że Grecy czują się pozostawieni samym sobie wobec napływu rzeszy uchodźców. Dodała, że Unia Europejska nie wspiera Grecji i z problemem tym musi ona sobie radzić sama.

Dyrektor Caritas Grecji wskazała także na trudną sytuację ludzi młodych. Jej zdaniem to oni ponoszą największe konsekwencje obecnego kryzysu. Trudno bowiem pracować efektywnie za 400 euro miesięcznie a niejednokrotnie jest to praca na czarno, po 12 godzin dziennie. Dlatego od początku kryzysu w 2010 r. z Grecji wyjechało ponad 500 tys. młodych. Bezrobocie wśród młodzieży sięga 40 procent. „Grozi nam – stwierdziła Maria Alverti – że będziemy żyli w kraju, gdzie większość będą stanowić ludzie starzy. W takiej sytuacji uzdrowić problemy ekonomiczne i spłacać długi jest rzeczą niemożliwą”.

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-07-23 08:23:57
miniaturka

Papież: mając Jezusa u boku można bezpiecznie iść przez życie

Bez prawdy, którą jest sam Chrystus nie można znaleźć właściwego ukierunkowania życia. Papież Franciszek mówił o tym w Watykanie do pielgrzymów przybyłych na Anioł Pański.
2018-07-23 08:30:11
miniaturka

W Mosulu islamiści ogolili brody, ale poglądów nie zmienili

ISIS pozostawił po sobie w Mosulu nie tylko ruiny chrześcijańskich domów i kościołów, ale także ogromne rzesze mieszkańców zarażonych islamską ideologią. Chrześcijanie boją się wracać
2018-07-23 09:25:25
miniaturka

Kard. Ranjith o karze śmierci

Indonezyjski purpurat domaga się surowego ukarania handlarzy narkotyków, którzy kontynuują swą działalność również z więzienia. Zastrzega jednak, że kara śmierci jest ostatnim rozwiązaniem.
2018-07-23 10:17:47
miniaturka

"Bóg jest w stanie wchodzić we wszystkie miejsca mojego życia"

Jezus zaprasza nas na miejsce pustynne(...), w którym może odpocząć w tobie to wszystko, co cię przerasta - mówił w homilii o. Marcin Drąg OFMConv podczas Mszy świętej w Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej
2018-07-23 10:32:30
miniaturka

Bp Guzdek: Polska potrzebuje policjantów gotowych do walki ze złem

Dziś Polska woła o stróżów prawa, którzy mają prawe sumienia i moralny kręgosłup – mówił podczas Mszy św. w stołecznej Bazylice św. Krzyża biskup polowy Józef Guzdek, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa policji.
2018-07-23 11:25:22
miniaturka

Motocyklowi ŁOWCY DUSZ w Czernej

Wczoraj w sanktuarium w Czernej odbyły się uroczystości odpustowe połączone ze świętowaniem 450-lecia Zakonu Karmelitów Bosych oraz 30-lecia koronacji koronami papieskimi łaskami słynącego obrazu Maryi. Z racji bliskiego wspomnienia św. Krzysztofa święcono też samochody i motocykle.