Strona główna
opoka.org.pl
2019-11-10 11:50
kk / KAI

Granada: beatyfikacja pokornej miłośniczki Eucharystii

W Granadzie odbyły się uroczystości beatyfikacyjne siostry Marii Emilii Riquelme, założycielki Zgromadzenia Misjonarek Najświętszego Sakramentu i Maryi Niepokalanej. Podczas liturgii beatyfikacyjnej Obecny był także Kolumbijczyk Nelson Yepes, który został uzdrowiony za wstawiennictwem nowej błogosławionej.

Autor/źródło: Pixabay

W homilii beatyfikacyjnej kard. Becciu, delegat papieski, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnyc nazwał nową błogosławioną „przykładem pokory i miłości do Eucharystii”. Przypomniał, że we wszystkich miejscach, gdzie przybywała szukała najpierw kościoła, w którym odbywała się adoracja Najświętszego Sakramentu, a za najważniejszy moment dnia uznawała przyjęcie Komunii św. podczas Eucharystii. 

María Emilia Riquelme y Zayas urodziła się 5 sierpnia 1847 r. w Granadzie. Kiedy miała siedem lat zmarła jej matka. Mała María złożyła wówczas ślub wierności Jezusowi i Maryi, który potwierdziła w wieku młodzieńczym. Według rówieśników „była osobą bardzo dobrą, posłuszną i pełną wyrzeczeń”. Po śmierci brata towarzyszyła swojemu ojcu, generałowi wojsk hiszpańskich, na Teneryfie, w Sewilli, Madrycie i Lizbonie. Ojciec był człowiekiem bardzo pobożnym. Jego silna wiara w Boga i wielka pobożność do Maryi sprawiły, że córka zajęła się apostolatem wśród ubogich i potrzebujących. „Biedni są moimi przyjaciółmi”, zwykła powtarzać. Chciała wstąpić do zakonu, ale temu zamiarowi sprzeciwił się ojciec, który nie chciał stracić jedynej córki. María opiekowała się nim aż do śmierci. Majątek, który odziedziczyła poświęciła na apostolat i dzieła miłosierdzia. W 1896 r. zakłada w Granadzie Zgromadzenie Misjonarek Najświętszego Sakramentu i Maryi Niepokalanej. Jego celem jest wieczysta adoracja Najświętszego Sakramentu oraz misje i praca na polu edukacji, szczególnie wśród ubogich i opuszczonych. W 1912 r. zgromadzenie zatwierdził papież Pius X.

María Emilia Riquelme łączyła kontemplację i życie apostolskie. „Nie można zrozumieć misji bez kontemplacji”. Jej hasłem były słowa: „Dobrowolne i radosne oddanie na chwałę Boga i dla dobra braci”. Była kobietą prostą i pokorną. Zmarła w domu generalnym zgromadzenia w Granadzie 10 grudnia 1940 r. Zgromadzenie obecne jest dzisiaj m. in. w Meksyku, Boliwii, Brazylii, USA, Angoli i Filipinach.

Mszę koncelebrowali m.in. abp Javier Martínez z Granady i biskupi z diecezji Andaluzji.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-11-09 17:30:44
miniaturka

Abp Gądecki: każda profanacja jest obrazą Boga

O potrzebie wynagrodzenia za profanację, szkody wyrządzone Bogu i porządkowi moralnemu, mówił w 80. rocznicę zburzenia pomnika Serca Jezusa w Poznaniu abp Stanisław Gądecki.
2019-11-10 10:18:10
miniaturka

W kościele bez gotówki

Większość Polaków woli płacić kartą - coraz rzadziej noszą przy sobie banknoty, więc złożenie ofiary za nabożeństwo lub zakup w parafialnym sklepiku staje się kłopotem. Aby zapewnić wiernym wygodę, kościoły zaczynają akceptować płatności bezgotówkowe.
2019-11-10 11:30:05
miniaturka

Sudan Południowy prosi o pomoc - XI Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym

Pomoc cierpiącym w Sudanie Południowym – to wiodący temat obchodzonego dziś XI Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym.
2019-11-10 12:37:23
miniaturka

Papież na „Anioł Pański”: zmartwychwstaniemy, bo Bóg jest Bogiem życia

Pewność Jezusa co do zmartwychwstania opiera się całkowicie na wierności Boga, który jest Bogiem życia - powiedział papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański” na placu św. Piotra w Watykanie.
2019-11-10 12:45:22
miniaturka

Pielgrzymka Bezdomnych na Jasnej Górze - by nie było wśród nas „ludzi niewidzialnych”

- Choć bezdomni często stają się dla innych „niewidzialni”, to chrześcijanie nie mogą zatracić zmysłu miłosierdzia i trzeba nam ich zauważać, starać się zrozumieć i pomóc – apelują organizatorzy 14. Pielgrzymki Bezdomnych na Jasną Górę.
2019-11-10 13:05:56
miniaturka

Nowości w Archidiecezji Lubelskiej - ofiara przez terminal ?

Już niedługo w lubelskiej parafii archikatedralnej powstanie możliwość składania ofiar za pomocą terminala płatniczego, tzw. „Ofiaromatu”. Rzecznik Archidiecezji Lubelskiej tłumaczy, że jest to wyjście z inicjatywą naprzeciw potrzeb współczesnego człowieka, który coraz częściej w rozliczeniach używa karty płatniczej.