Gorzów Wlkp.: mniejszości narodowe i grupy etniczne na Wigilii Narodów

Romowie, Ukraińcy, Łemkowie, Górale Czadeccy, Bośniacy i Kresowianie spotkali się w sobotę na Wigilii Kultur i Narodów Gorzowie Wielkopolskim.

Wydarzenie zorganizowało już po raz 12. Stowarzyszenie Twórców i Miłośników Kultury Cygańskiej im. Bronisławy Wajs-Papuszy oraz Miejskie Centrum Kultury. Prezesem Stowarzyszenia jest Edward Dębicki - Honorowy Obywatel miasta.

Tegoroczne spotkanie odbyło się pod hasłem: „Wielość w jedności". Poprowadził je, jak zwykle, góral z pochodzenia, aktor Stanisław Jaskułka. Na wigilijnych stołach, przedstawiciele wszystkich grup zaprezentowali regionalne potrawy. W kolorowych strojach przedstawiali muzykę, taniec i świąteczne obrzędy.

Głównym celem wydarzenia jest pielęgnowanie bożonarodzeniowej tradycji, wspólna modlitwa, dzielenie się opłatkiem, śpiewanie kolęd i prezentowanie zwyczajów kulinarnych - zapewniał Edward Dębicki. Wyraził przy tym ubolewanie, że tradycja coraz bardziej zanika, a powodem jest według niego internet i łączność komórkowa. – To już jest inny świat – powiedział romski twórca.

Inicjatorem Wigilii Kultur i Narodów Gorzowie Wielkopolskim jest Edward Dębicki – poeta, autor książek, akordeonista i kompozytor. W 1955 r. założył Cygański Teatr Muzyczny „Terno”, od wielu lat w Gorzowie organizuje Międzynarodowe Spotkania Zespołów Cygańskich Romane Dyvesa. Nagradzany medalami i odznaczeniami, m.in. Gloria Artis, Zasłużony dla kultury polskiej, jest Honorowym Obywatelem Gorzowa Wielkopolskiego.

Na Ziemi Lubuskiej, z chwilą ustania w 1950. r. zasadniczego procesu osiedleńczego znalazło się około 15 tys. osób należących do mniejszości narodowych. Byli to m.in. Białorusini, Łemkowie, Żydzi, Cyganie, Ukraińcy, Tatarzy, Grecy, co stanowiło ok. 3 proc. ogólnej liczby ówczesnych mieszkańców Ziemi Lubuskiej.

wm / Gorzów Wlkp.

« 1 »

reklama

reklama

reklama