Strona główna
opoka.org.pl
2020-10-06 08:16
ds / Vatican News

Górny Karabach: apel patriarchów, Kościół apostolski wspiera Ormian

Patriarchowie i zwierzchnicy Kościołów w Ziemi Świętej apelują o interwencję wspólnoty międzynarodowej w konflikcie „na granicy między Azerbejdżanem i Górnym Karabachem”.

Autor/źródło: Pixabay, ArmyAmber, licencja: CC0

W specjalnym oświadczeniu zwracają się w szczególności do przywódców europejskich, prezydentów Rosji i Stanów Zjednoczonych, a także sekretarza generalnego ONZ. Przypominają, że w wyniku walk zginęło już wiele niewinnych ludzi. Podkreślają zatem potrzebę natychmiastowego zawieszenia broni i wynegocjowanie trwałego pokoju.

Do modlitwy za Górny Karabach wzywa też prymas Czech. Kard. Dominik Duka. Przyznaje, że skłonili go do tego żyjący w Czechach Ormianie, ale także fakt, że z Pragi pochodził Franz Werfel, niemieckojęzyczny pisarz, autor „Czterdziestu dni Musa Dah”, monumentalnego dzieła, które opisuje ludobójstwo Ormian podczas I wojny światowej i heroizm prześladowanych chrześcijan. Todzieło nie tylko przypomina nam ich historię, ale wywołuje także obawy o los naszych chrześcijańskich braci – napisał kard. Duka. 

Tymczasem, jak informuje dziennik La Croix, Ormiański Kościół Apostolski w pełni popiera obrońców Górnego Karabachu, błogosławi żołnierzy i pociesza ofiary bombardowań. Patriarcha Karekin II zaapelował do kapłanów, by zgłaszali się do służy jako kapelani wojskowi. W ubiegłą sobotę we wszystkich kościołach i klasztorach w Armenii oraz w diasporze odprawione zostały nabożeństwa w intencji Górnego Karabachu i jego obrońców. „Świat musi się dowiedzieć, że Arcach (ormiańska nazwa Górnego Karabachu), jest ziemią ukształtowaną przez krew, modlitwy i łzy Ormian. Według prawa międzynarodowego, jego lud ma prawo do samostanowienia” – dodał Karekin II. Natomiast biskup Górnego Karabachu wezwał wszystkich Ormian do udzielenia wszelkiej możliwej pomocy wojsku i mieszkańcom tego regionu.

Prezydent Górnego Karabachu ostrzega, że Ormianom znów zagraża ludobójstwo. 3 miliony mieszkańców Armenii znajduje się bowiem między 70-milionową Turcją i 10-milionowym Azerbejdżanem, do którego napływają też tysiące dżihadystów z Bliskiego Wschodu. Zdaniem Arayika Haroutunyana Ormianie będą walczyć o przetrwanie.

Poważne zaniepokojenie konfliktem wyraziła Ekumeniczna Rada Kościołów. Tymczasowy sekretarz generalny tej organizacji wezwał do natychmiastowego zawieszenia broni i podjęcia negocjacji. Ks. Ioan Sauca wyraził też zaniepokojenie skrajnie agresywną postawą rządu tureckiego, który w tej sprawie powinien zachować neutralność. Zaapelował on do zwierzchników religijnych w krajach OBWE, aby wywarli wpływ na rządy swych krajów w celu zażegnania konfliktu na Kaukazie.

źródło: Krzysztof Bronk, Vatican News

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-10-05 15:10:26
miniaturka

Indie: rząd nagrodził Caritas za reakcję na pandemię Covid-19

Caritas Indie oraz Katolicka Konferencja Episkopatu Indii zostały wyróżnione jako najlepsze organizacje pozarządowe zajmująca się opieką zdrowotną podczas wybuchu pandemii Covid-19.
2020-10-05 15:10:44
miniaturka

Kiedy Kościół sprzeciwia się dążeniu do zysku?

Myśl chrześcijańska nie sprzeciwia się dążeniu do zysku, ale dążeniu do zysku za wszelką cenę, zapominając o człowieku, czyniąc go niewolnikiem czy przedmiotem – mówił Papież podczas audiencji.
2020-10-05 15:15:25
miniaturka

W Wielkiej Brytanii rozpoczynają ogólnokrajową kampanię różańcową

Różańcowy Ruch Zadośćuczynienia (Rosary Movement of Reparation), któremu przewodzi bp John Keenan oraz sanktuarium maryjne w Walsingham zapraszają w tym miesiącu do wspólnej modlitwy za wiarę, życie i pokój.
2020-10-05 15:24:03
miniaturka

KUL poprzez studia wspiera resocjalizację więźniów

KUL jest jedną z nielicznych uczelni w Polsce, które umożliwiają więźniom zdobycie wyższego wykształcenia. Uniwersytet podpisał z Aresztem Śledczym w Lublinie umowę, która reguluje warunki prowadzenia studiów dla osób odbywających karę pozbawienia wolności.
2020-10-05 15:30:57
miniaturka

Francja likwiduje nauczanie domowe. Ucierpią rodziny i chrześcijanie?

Prezydent Francji ogłosił walkę z islamizmem we Francji, a dokładniej z „islamskim separatyzmem”. Zastosowane w tej walce środki uderzają jednak nie tylko w islamistów.
2020-10-06 08:03:28
miniaturka

George Weigel wygłosi dziś wykład o nauce Jana Pawła II

Amerykański filozof i teolog Georg Weigel wygłosi online wykład pod tytułem „Jan Paweł II: ratowanie ludzkiej godności". Organizatorem spotkania jest Centrum Myśli Jana Pawła II.