Strona główna
opoka.org.pl
2018-12-04 21:31
Waldemar Wesołowski

Górnicze święto w Lubinie

W Lubinie, w parafii św. Maksymiliana Marii Kolbe biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski przewodniczył Mszy św. w intencji górników i ich rodzin.

Jak co roku, dzień św. Barbary, był w diecezji legnickiej świętem pracujących na jej terenie górników i skalników. W Lubinie, w siedzibie Kombinatu Górniczo-Hutniczego Miedzi (KGHM) uroczystej Mszy św., w intencji górników i ich rodzin przewodniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski.  

We Mszy św. koncelebrowanej, uczestniczyli także: biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński, legnicki biskup senior Stefan Cichy, księża proboszczowie parafii leżących w obrębie kombinatu, oraz księża reprezentujący różne instytucje diecezjalne.

Uczestnikami Mszy św. byli górnicy i pracownicy KGHM wraz ze swymi rodzinami, przedstawiciele władz samorządowych, Zarząd KGHM Polska Miedź S.A., dyrektorzy kopalń i spółek. Liturgię ubogacili oprawą muzyczną chór męski i orkiestra Zakładów Górniczych Rudna, oraz asysta górnicza.

Homilię wygłosił biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski. Nawiązał w niej do czytań mszalnych oraz postaci patronki górniczego święta.

- Tradycyjnie obchodzimy święto św. Barbary, patronki górników. Modlimy się z górnikami i za górników, za rodziny, za całą społeczność, która jest związana z górnictwem. Ta praca, narażona jest jak wiadomo na szczególne trudności i niebezpieczeństwa, jest tak bardzo potrzebna do wytwarzania tego, co służy naszemu życiu. Ale to nie jest wszystko. Chodzi o coś więcej. Chodzi o to, aby podczas tej pracy, w tym środowisku, tworzyła się wspólnota ludzi żyjących duchem Jezusa Chrystusa i prosimy św. Barbarę, aby jej wstawiennictwo, pomagało nam tym być – mówił Biskup legnicki.

Po Mszy św., przedstawiciele kierownictwa, oddziałów i spółek KGHM oraz instytucji noszących imię inż. Jana Wyżykowskiego, złożyli kwiaty pod jego pomnikiem jak odkrywcy Polskiej Miedzi w Lubinie.

Warto przypomnieć, że tradycje górnicze na terenie obecnej diecezji legnickiej, sięgają czasów książąt piastowskich, chociażby Bolesława Wysokiego i jego syna Henryka Brodatego, który np. w 1211 roku nadał Złotoryi prawa miejskie i przywilej miasta górniczego. Natomiast w latach 40. ubiegłego stulecia, ruszyły pierwsze kopalnie miedzi – ZG Lena, ZG Nowy Kościół czy ZG Konrad. To właśnie pracujący w nich górnicy w latach 60. i 70. XX wieku, jako pierwsi zasilili kadrowo Nowe Zagłębie Miedziowe, które budowało ZG Lubin i ZG Polkowice po potwierdzeniu 23 marca 1957 roku przywiezionych przez geologa Jana Wyżykowskiego do Państwowego Instytutu Geologicznego czterech rdzeni zawierających rudę miedzi. Wydobyto je podczas wierceń poszukiwawczych w okolicach Sieroszowic. Oficjalna nazwa Kombinatu Górniczo-Hutniczego Miedzi, pojawiła się 1 maja 1961 roku.

ks. Piotr Nowosielski


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy