Strona główna
opoka.org.pl
2019-11-17 18:40
AC / dab / KAI

„Gorący Patrol” z pomocą dla wykluczonych już na ulicach Lublina

Po raz kolejny wolontariusze z Lublina wyruszają z mobilnym „Gorącym Patrolem” w poszukiwaniu osób w kryzysie bezdomności.

Autor/źródło: Photogenica.pl

Do dyspozycji mają bus wyposażony w specjalistyczny sprzęt: defibrylator, apteczkę, ciepłe ubrania, koce i kołdry. W czwartek pojazd, akcesoria i samych wolontariuszy pobłogosławił bp Mieczysław Cisło.

Już od kilkunastu lat, wraz z nadejściem chłodnego okresu jesienno-zimowego, wolontariusze z lubelskiego Centrum Wolontariatu niosą pomoc osobom w kryzysie bezdomności. Zapewniają im gorącą zupę, cieplejsze ubrania a także podstawową pomoc medyczną.

W tym roku „Gorący patrol” ruszył już 1 listopada, natomiast w ubiegły czwartek wolontariuszy wraz z busem i wyposażeniem pobłogosławił bp Mieczysław Cisło. – Cieszymy się, że coraz więcej ludzi angażuje się w to dzieło pomocy bezdomnym. Różne sytuacje sprawiły, że znaleźli się w tak trudnej sytuacji – powiedział lubelski biskup pomocniczy.

Inicjatorem akcji jest archidiecezjalny delegat ds. pomocy wykluczonym ks. Mieczysław Puzewicz. - Akcesoria są ważne – pojemny mikrobus a w nim defibrylator, termosy, latarki, ubrania, buty i opatrunki. Z tym dojeżdżamy do zawalisk, pustostanów, legowisk i altanek na ogródkach działkowych - napisał na swoim blogu duszpasterz.

- Do tej pory odwiedziliśmy blisko sto osób żyjących w takich warunkach. Kilkanaście przekonaliśmy do zgłoszenia się do schronisk lub noclegowni. Przynajmniej trzy z nich żyją dzisiaj już w przyzwoitych warunkach, z dachem nad głową, pracują lub podejmą wkrótce pracę. W kategoriach statystyki to może nie za wiele, ale trzymamy się zasady, że dobrzy pasterze szukają nawet jednej zaginionej owieczki. Będziemy szukać – przekonuje we wpisie ks. Puzewicz.

Wolontariuszy z "Gorącego patrolu" można spotkać codziennie wieczorem przy ulicy 1 Maja 20. Tam też można otrzymać środki opatrunkowe, witaminy, a także wymienić odzież i bieliznę. Do Punktu Pomocy Bezdomnym można także przynosić najpotrzebniejsze rzeczy, takie jak ciepłe ubrania i koce. Mobilne patrole pojawiają się w całym mieście, zwłaszcza na dworcach, w parkach i placach, w miejscach, gdzie najczęściej koczują wykluczeni.

Według raportu przygotowanego w 2017 r. przez Ministerstwo Polityki Społecznej oficjalnie w Lublinie jest ponad 300 bezdomnych. Jednak zdaniem lokalnych organizacji charytatywnych liczba doświadczonych skrajnym ubóstwem wynosi ponad 1000 osób.

dab / Lublin

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-11-17 16:29:42
miniaturka

Prymas Polski: Bóg uczy nas i wzywa do troski o drugich

O przywracanie nadziei i solidarność z potrzebującymi zaapelował abp Wojciech Polak w obchodzony 17 listopada III Światowy Dzień Ubogich.
2019-11-17 16:48:55
miniaturka

XIV Pielgrzymka stanu dziewic, wdów, pustelnic i pustelników na Jasną Górę

Podkomisja KEP ds. IFŻK zaprasza zainteresowanych Indywidualnymi Formami Życia Konsekrowanego w sobotę 30 listopada 2019 r. do Sali Różańcowej na Jasnej Górze.
2019-11-17 18:10:24
miniaturka

Abp Jędraszewski: pochylmy się nad bliźnim, przedzierając się przez zasłonę jego ubóstwa

- Nie możemy ustawać w pochylaniu się nad człowiekiem. Musimy przedzierać się przez zasłonę ubóstwa, które przejawia się w najrozmaitszy sposób i docierać do tego, co w nich jest najgłębsze - mówił metropolita krakowski podczas Mszy św. z okazji Światowego Dnia Ubogich.
2019-11-17 18:52:42
miniaturka
play

Abp Ryś: możesz wszystko mieć, a być biedakiem, bo nie masz duszy!

– Może się okazać że największym bidokiem jest każdy z nas. Może się okazać, że każdy z nas jest jak ten Kościół z Laodycei. To będzie strasznie biedny Kościół, bo będzie miał wszystkiego wiele, ale będzie ślepy i nagi. Strach pomyśleć o takim Kościele – mówił abp Ryś.
2019-11-17 19:53:22
miniaturka

Kolejne pozycje w serii Skuteczni Święci Edycji Świętego Pawła

W ostatnim czasie seria Skuteczni Święci wzbogaciła się o następujące pozycje: „Święta Agata”, „Święta Agnieszka”, „Święta Łucja”, „Święty Jacek”.
2019-11-18 08:29:48
miniaturka

Papieska podróż do Japonii ewangelizacyjną szansą

Wizyta Franciszka w Japonii jest dużą ewangelizacyjną szansą dla Kościoła w tym kraju. O papieskiej podróży, donoszą publiczne media, prowadzona jest też specjalna katecheza. Papież przybędzie do Kraju Kwitnącej Wiśni 23 listopada.