Strona główna
opoka.org.pl
2020-01-16 14:22
nc

Gniezno: sympozjum o dniu świętym w ramach XXIII Dnia Judaizmu

Trwa sympozjum naukowe i nabożeństwo Słowa Bożego w ramach ogólnopolskich obchodów XXIII Dnia Judaizmu w Gnieźnie z udziałem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka i naczelnego rabina RP Michaela Schudricha.

Autor/źródło: Archidiecezja Gnieźnieńska

Początek spotkania i transmisji nastąpił o 10.30. Słowo wstępne wygłosił abp Wojciech Polak. W swym wystąpieniu przypomniał o tym, że Kościół katolicki swe korzenie ma w judaizmie biblijnym. Prymas Polski mówił także o znaczeniu dnia świątecznego. - Chrześcijanie świętują niedzielę, ponieważ nie jest to kwestia zakazów, czy nakazów, ale to kwestia tożsamości - powiedział Prymas Polski. - To kwestia szacunku dla Stwórcy, szacunku dla człowieka, szacunku dla wspólnoty - dodał.

Następnie głos zabrał bp Rafał Markowski. Odwołał się wewnętrznych dyskusji Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem, które dotyczyły doboru tematu. Wskazał, że temat dnia świątecznego został jednak ostatecznie wybrany. Według Księdza Biskupa decyzja ta związana jest z desakralizacją niedzieli. - Dzień świąteczny jest bowiem czasem uwielbienia Boga - mówił Przewodniczący Komitetu KEP.

Po części wstępnej głos zabrali prelegenci. Do południa swe referaty wygłosili:

  • Rabin Michael Schudrich: "Obchody szabatu w judaizmie"
  • Ks. prof. Jerzy Stefański (UAM): "Dzień święty chrześcijan"
  • Ks. prof. Mirosław Wróbel (KUL): "Świętość w nauczaniu Jezusa i pierwotnego Kościoła"

O 17. 30 w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Gnieźnie odbędzie się nabożeństwo Słowa Bożego z udziałem naczelnego rabina RP Michaela Schudricha i kazaniem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka. Modlitwa również będzie transmitowana on-line.

CZĘŚĆ 2 godz. 14.30

CZĘŚĆ 1

Źródło: Archidiecezja Gnieźnieńska

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Zobacz także
2020-01-16 12:52:57
miniaturka

Sąd apelacyjny utrzymał w mocy umorzenie sprawy prowokacji wobec ks. Popiełuszki

W środę warszawski sąd apelacyjny utrzymał orzeczenie sądu okręgowego z października 2019 r. o umorzeniu z powodu przedawnienia postępowania karnego wobec funkcjonariuszy SB o podrzucenie w 1983 r. do mieszkania ks. Jerzego Popiełuszki obciążających go materiałów.
2020-01-16 12:57:59
miniaturka

Widziałem spadającego szatana

Metody walki duchowej
2020-01-16 13:13:01
miniaturka

Panie, Ty wszystko wiesz

To bardzo osobista książka, bo choć w jej centrum jest Jezus i Jego dzieło zbawienia, tak naprawdę jest ona wyznaniem wiary Autora, który dzieli się z czytelnikiem swoim doświadczeniem Boga.
2020-01-16 13:59:23
miniaturka

Abp Muszyński: Ojcem Dnia Judaizmu w Polsce jest abp Gądecki

Nieformalnym patronem dialogu z judaizmem jest św. Jan Paweł II. Drugą osobą w Polsce, która ma ogromne zasługi dla kontynuowania i rozwijania tego dialogu jest abp Stanisław Gądecki. Jest on ojcem Dnia Judaizmu w Polsce – podkreślił abp Henryk Muszyński.
2020-01-16 14:25:33
miniaturka

Francja: wydawnictwo zmieni tytuł książki kard. Saraha

W przeddzień ukazania się książki „Z głębi naszych serc” w księgarniach francuskich zapytana przez niemiecką agencję katolicką KNA rzeczniczka wydawnictwa poinformowała, że w następnych wydania tytuł książki zostanie zmieniony.
2020-01-16 15:26:49
miniaturka

Kard. Sarah: daję dowody mojej współpracy z Papieżem

Kard. Robert Sarah odniósł się do oskarżeń o kłamstwo odnośnie kwestii współpracy z papieżem Benedyktem przy pisaniu książki "Z głębi naszych serc". Stwierdził, że mają wielki ciężar. Zdecydował się zatem upublicznić korespondencję z Papieżem.