Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2020-01-16 14:22
nc

Gniezno: sympozjum o dniu świętym w ramach XXIII Dnia Judaizmu

Trwa sympozjum naukowe i nabożeństwo Słowa Bożego w ramach ogólnopolskich obchodów XXIII Dnia Judaizmu w Gnieźnie z udziałem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka i naczelnego rabina RP Michaela Schudricha.

Autor/źródło: Archidiecezja Gnieźnieńska

Początek spotkania i transmisji nastąpił o 10.30. Słowo wstępne wygłosił abp Wojciech Polak. W swym wystąpieniu przypomniał o tym, że Kościół katolicki swe korzenie ma w judaizmie biblijnym. Prymas Polski mówił także o znaczeniu dnia świątecznego. - Chrześcijanie świętują niedzielę, ponieważ nie jest to kwestia zakazów, czy nakazów, ale to kwestia tożsamości - powiedział Prymas Polski. - To kwestia szacunku dla Stwórcy, szacunku dla człowieka, szacunku dla wspólnoty - dodał.

Następnie głos zabrał bp Rafał Markowski. Odwołał się wewnętrznych dyskusji Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem, które dotyczyły doboru tematu. Wskazał, że temat dnia świątecznego został jednak ostatecznie wybrany. Według Księdza Biskupa decyzja ta związana jest z desakralizacją niedzieli. - Dzień świąteczny jest bowiem czasem uwielbienia Boga - mówił Przewodniczący Komitetu KEP.

Po części wstępnej głos zabrali prelegenci. Do południa swe referaty wygłosili:

  • Rabin Michael Schudrich: "Obchody szabatu w judaizmie"
  • Ks. prof. Jerzy Stefański (UAM): "Dzień święty chrześcijan"
  • Ks. prof. Mirosław Wróbel (KUL): "Świętość w nauczaniu Jezusa i pierwotnego Kościoła"

O 17. 30 w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Gnieźnie odbędzie się nabożeństwo Słowa Bożego z udziałem naczelnego rabina RP Michaela Schudricha i kazaniem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka. Modlitwa również będzie transmitowana on-line.

CZĘŚĆ 2 godz. 14.30

CZĘŚĆ 1

Źródło: Archidiecezja Gnieźnieńska


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Gniezno, sympozjum naukowe, Dzień Judaizmu w Kościele katolickim