Strona główna
opoka.org.pl
2020-09-28 09:27
ds / Vatican News

Gniazdo rodzinne to najważniejsza ze wspólnot

„Gniazdo rodzinne to najważniejsza ze wspólnot. Parafia, szkoła, zakład pracy, samorząd czy państwo winny pełnić wobec niej rolę służebną” – zauważył na Jasnej Górze bp Romuald Kamiński. Przewodniczył Mszy dla uczestników 36. pielgrzymki małżeństw i rodzin, która w tym roku była przypomnieniem, że największym skarbem narodu jest rodzina.

Autor/źródło: flickr.com/photos/episkopatnews, episkopat.pl, licencja: CC BY-SA

„Edyta Marcin Malka i nasi synowie Ignacy, Franciszek i Augustyn i córeczka Helenka. Dzisiaj będziemy sobie ślubować miłość, wierność, po raz kolejny. Myślę, że to jest świadectwo dla naszych synów, bo potrzebujemy mocnych, trwałych rodzin, a dla nas umocnienie. To jest taki świeży oddech dla życia małżeńskiego”. 

Biskup warszawsko-praski podkreślał, że dziś najbardziej potrzebna jest zakrojona na szeroką skalę ewangelizacja narodu przywracająca zgodne z nauką Kościoła, rozumienie kim jest człowiek, po co żyje, czym jest rodzina i jaki jest zamysł Boży wobec niej: „Bez takiego nauczania całego społeczeństwa nie da się wyrobić w rodzinach, w każdym z nas, postawy, która będzie autentycznym umiłowaniem Boga, ojczyzny, która będzie kazała przyjąć więcej dzieci w rodzinie, zachować trwałość rodziny, zabiegać o właściwą postawę moralną dzieci”.

Kaznodzieja podkreślał, że bardzo ważnymi ogniwami w pomocy rodzinie są szkoła i media, promujące wartości. Zauważył, że „ważne jest wsparcie ekonomiczne dla rodziny, to by pomóc młodym zorganizować dom i warsztat pracy, jednak środki ekonomiczne nie rozwiązują wszystkich spraw, bo nade wszystko potrzebne jest wskazywanie - co w życiu jest ważne.

Bp Wiesław Śmigiel przewodniczący Rady ds.Rodziny Episkopatu Polski zauważył, że jest coraz więcej rodzin otwartych na życie, łączących aktywność zawodową i społeczną z życiem małżeńskim i rodzinnym. Wciąż wyzwaniem pozostają rozwody, nie przyjmowanie potomstwa i konflikty rodzinne. Podziękował tym, którzy czynią wszystko, by rodzina była narodowym skarbem.


źródło: Izabela Tyras, Vatican News

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-09-28 09:17:49
miniaturka

Papież: Bóg niecierpliwie czeka na nasze „tak”

O posłuszeństwie mówił Papież w rozważaniu na Anioł Pański. Komentując przypowieść o dwóch synach, ukazaną w dzisiejszym fragmencie Ewangelii według św. Mateusza (por. 21, 28-32), Ojciec Święty zauważył, że nie polega ono na słowach, ale na konkretnych działaniach, które otwierają nas na wolę Boga i miłość wobec braci i sióstr.
2020-09-28 09:23:42
miniaturka

Franciszek: Służąc nie pomylisz się, bo służba to miłość

Papież Franciszek odprawił Mszę dla korpusu Żandarmerii Watykańskiej. Przypomniał, że nawrócenie oznacza przede wszystkim zmianę życia – ma to miejsce wówczas, gdy serce, które do tej pory nie wybierało dobrej drogi, zaczyna nią podążać.
2020-09-28 09:27:19
miniaturka

Papież modlił się o pokój na Kaukazie

Po modlitwie Anioł Pański Papież w chwili ciszy modlił się o pokój w rejonie Kaukazu. Wezwał też strony konfliktu do podjęcia dialogu i rezygnacji z użycia broni.
2020-09-28 09:31:16
miniaturka

Organizacje pomocowe krytycznie o nowym pakcie migracyjnym

Jezuicka Służba Uchodźcom wypowiedziała się krytycznie na temat nowego paktu migracyjnego zaprezentowanego przez Komisję Europejską. Ta jedna z najprężniej działających światowych organizacji pozarządowych, zajmujących się uchodźcami wskazuje, że wygrała logika utylitaryzmu a nie solidarności.
2020-09-28 09:33:11
miniaturka

Dzień Migranta: zostawiają dom, nie ojczyznę

To już 106. edycja Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy. W tym roku Papież zwraca szczególną uwagę na zapomnianych przez społeczeństwo migrantów wewnętrznych. 50 mln ludzi musiało opuścić dom rodzinny, aby szukać lepszego życia w granicach swojego kraju.
2020-09-28 09:36:28
miniaturka

Rzym: obradował Krąg Uczniów Josepha Ratzingera

„Pan mój i Bóg mój (J 20,28) - kwestia Boga w obliczu aktualnych wyzwań” – to temat tegorocznego spotkania Kręgu Uczniów Josepha Ratzingera (Ratzinger Schuelerkreis), które odbyło się w rzymskim Instytucie Patrystyczny Augustinianum w dniach 25 i 26 września.