Strona główna
opoka.org.pl
2019-10-19 13:46
Anna Bajon / Beata Zajączkowska

Głos amazońskich kobiet słyszany na synodzie

Fakt, że kobiety Amazonii mieszkające na co dzień w osadach wzdłuż rzek mogą opowiedzieć na synodzie o realiach swego życia i problemach, którym codziennie stawiają czoło, ma ogromne znaczenie.

Autor/źródło: Pixabay, ernestoeslava, licencja: CC0

Pozwala to lepiej zrozumieć rzeczywistość tego regionu i wyzwania, jakie stawia przed Kościołem. Mówi o tym s. Roselei Berteldo, jedna z 35 kobiet uczestniczących w Synodzie Biskupów. Ta brazylijska zakonnica od lat zaangażowana jest w walkę z procederem handlu ludźmi w ramach organizacji „Krzyk dla życia”, należącej do światowej sieci osób konsekrowanych walczących z handlem żywym towarem – „Talitha Kum”.

Siostra Berteldo ujawnia, że to pracownicy firm wydobywczych i międzynarodowych koncernów działających w Amazonii są głównym kołem napędowym procederu handlu ludźmi. „W większości są to mężczyźni i dzięki nim kwitnie wykorzystywanie seksualne kobiet” – mówi brazylijska zakonnica. Wiele dziewcząt trafia w ręce handlarzy wabiona fałszywą obietnicą legalnego zatrudnienia. Brak kontroli na granicach sprawia, że przemyt kobiet trafiających później na ulice z każdym rokiem przybiera na sile. Amazońskie dziewczyny wykorzystywane są też w dużych miastach jako niewolnicza siła robocza.

„Kościół mocno angażuje się w działania prewencyjne. Prowadzimy w wioskach akcje uświadamiające, wykorzystujemy w tym celu także media” – mówi s. Berteldo. Na synodzie pojawił się postulat zacieśnienia współpracy wszystkich episkopatów obejmujących Amazonię w walce z procederem handlu ludźmi, a także konieczności większego zaangażowania Kościoła w wypracowanie polityki społecznej chroniącej kobiety i dążącej do uszczelnienia granic. W tym celu zostanie nawiązana ściślejsza współpraca z watykańską Dykasterią ds. Integralnego Rozwoju Człowieka.

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-10-18 22:41:57
miniaturka

Pierwsze synodalne propozycje

Coraz jaśniej wyłaniają się główne idee Synodu Biskupów dla Amazonii. Widać to w relacjach z roboczych grup językowych, które zostały zaprezentowane w watykańskim Biurze Prasowym.
2019-10-18 22:43:47
miniaturka

Kard. Ouellet studzi zapały: Amazonia potrzebuje celibatu

Celibat ma w sobie niezrównany potencjał ewangelizacyjny, którego najbardziej dziś potrzebują tubylcze kultury Amazonii, aby odkryć Chrystusa i Jego Kościół jako tajemnicę miłości i radości – przypomina kard. Marc Ouellet.
2019-10-18 22:46:16
miniaturka

Synod: problemem nie jest celibat, ale brak spójności ewangelicznej

Nie wierzę, że Jezus utracił moc pociągania do siebie nowych uczniów. To raczej my zbyt często byliśmy przeszkodą, z naszym brakiem świadectwa i konsekwentnego życia wynikającego z Ewangelii. W auli synodalnej mówił o tym brazylijski biskup Wellington Tadeu de Queiroz Vieira.
2019-10-18 22:50:57
miniaturka

Papież do Indian amazońskich: Ewangelia musi się inkulturować

Ewangelia musi się inkulturować, aby „ludy przyjęły nauczanie Jezusa we własnej kulturze”. Papież Franciszek mówił o tym w czasie spotkania z grupą około 40 Indian amazońskich.
2019-10-18 22:51:49
miniaturka

Francja: Lectio Divina z ks. Krzysztofem Wonsem SDS

W dniach 23 – 29 lutego 2020 roku w Polskiej Misji Katolickiej w La Ferté sous Jouarre pod Paryżem odbędą się rekolekcje Lectio Divina ze św. Piotrem. Rekolekcje poprowadzi ks. Krzysztof Wons SDS, dyrektor Centrum Formacji Duchowej w Krakowie.
2019-10-18 22:53:58
miniaturka

Anima mundi, nowa ekspozycja etnologiczna w Muzeach Watykańskich

W ramach Synodu Biskupów o Amazonii otwarto dziś w obecności Papieża nową stałą ekspozycję etnologiczną „Anima mundi – Dusza świata”.