Strona główna
opoka.org.pl
2019-05-28 09:46
ek / dmo.gliwice.pl

Gliwice: Recital organowy Wojciecha Różaka

Trwa XXX Międzynarodowy Festiwal "Dni Muzyki Organowej" w Gliwicach. Przed gliwicką publicznością występują uznani europejscy wirtuozi!

Wojciech Różak - Dyrektor Festiwalu
Autor/źródło: Archiwum DMO

Dziś - we wtorek 28 maja - Organizatorzy Festiwalu zapraszają wszystkich melomanów do Katedry pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Gliwicach, gdzie o godz. 19:00 odbędzie się:

RECITAL ORGANOWY w wykonaniu WOJCIECHA RÓŻAKA (Gliwice - Bazylea) .

W programie: D.M. Gronau, J.S. Bach, A. Raison, C.-B. Balbastre, P. D.M. da Bergamo, C. Franck, M. Surzyński .

*** 

Karty wstępu: Normalne 15 zł, Ulgowe 10 zł

***

WOJCIECH RÓŻAK – (ur. w 1968 r. w Zabrzu). Dorastał w górnośląskich Gliwicach, z którymi związany jest do dziś. Zamiłowanie do muzyki wyniósł z rodzinnego domu, stawiając pierwsze „muzyczne” kroki pod okiem swojego ojca – organisty gliwickiej katedry.

Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku czterech lat. W 1988 roku ukończył z wyróżnieniem Państwową Szkołę Muzyczną II stopnia w Gliwicach w klasie fortepianu Krystyny Moszyńskiej i w tym samym roku rozpoczął studia na Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach, w klasie organów prof. Juliana Gembalskiego, oraz na wydziale Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki. W czasie studiów uczestniczył w licznych kursach interpretacji prowadzonych przez profesorów takich jak: Guy Bovet, Ulrik Spang-Hanssen, Lionel Rogg, Nicholas Danby. W 1990 odbył kurs mistrzowski pod kierunkiem prof. Herberta Tachezi w Graz. W 1991 otrzymał stypendium Ministra Kultury i Sztuki. W 1993 roku ukończył studia na obu kierunkach (organy-dyplom z wyróżnieniem). W 2001 roku uzyskał dyplom Musikakademie der Stadt Basel - Schola Cantorum Basiliensis, gdzie w latach 1995-2001 odbywał studia podyplomowe w klasie organów i klawesynu prof. Jean-Claude Zehnder’a, a także w zakresie chorału gregoriańskiego, dawnych praktyk wykonawczych, oraz realizacji basso continuo (klasa Gottfrieda Bacha).

Artysta jest laureatem międzynarodowych konkursów organowych im. J. P. Sweelincka w Gdańsku w 1992 oraz Muzyki Dawnej w Brugge (Belgia, 1994). Jest dwukrotnym laureatem dorocznej nagrody Prezydenta Miasta Gliwice (1994 i 2009) za działalność artystyczną i za wkład w rozwój kultury w mieście. Od najmłodszych lat związany był z posługą organistowską, najpierw w Polsce, następnie w Szwajcarii. Obecnie pełni obowiązki organisty kościoła pielgrzymkowego Matki Bożej z Lourdes w Zurychu.

Regularnie występuje z koncertami we wszystkich ważniejszych ośrodkach muzyki organowej w kraju i za granicą (Włochy, Austria, Finlandia, Szwajcaria, Słowacja, Niemcy, USA) zarówno jako solista jak i kameralista. Współpracuje z wieloma zespołami muzyki dawnej. Ma na swoim koncie nagrania dla Polskiego Radia, Telewizji Polskiej oraz Radia Słowackiego. Jest również od trzydziestu lat dyrektorem naczelnym i artystycznym Międzynarodowego Festiwalu „Dni Muzyki Organowej” w Gliwicach.

Za dotychczasową działalność artystyczną, upowszechnianie dóbr kultury oraz ochronę Dziedzictwa Narodowego otrzymał brązowy medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” przyznany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Srebrny Krzyż Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej na mocy postanowienia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, a także Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego.

***

Źródło: Archiwum DMO

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-05-28 08:10:56
miniaturka

Burkina Faso: islamiści znów wtargnęli do kościoła, 4 zabitych

W Burkina Faso nie słabnie brutalna walka islamistów z chrześcijaństwem. Wczoraj doszło do kolejnego, czwartego już zamachu na kościół. Tym razem dżihadyści wtargnęli do katolickiej świątyni w miejscowości Toulfé i otworzyli ogień do zgromadzonych na modlitwie wiernych.
2019-05-28 08:21:57
miniaturka
play

Jeszcze o Biblii, tylko trochę lżej...

Dzisiaj mały skok w bok, trochę dla złagodzenia tych naszych „paranaukowych analiz“ Biblii.
2019-05-28 08:59:35
miniaturka

Bp Oster przestrzega niemiecki Kościół przed schizmą

Bp Stefan Oster SDB przestrzegł przed ponowną schizmą w Kościele. W piątą rocznicę swoich święceń biskupich 53. letni ordynariusz Pasawy wygłosił homilię, w której naszkicował aktualny stan Kościoła. Zdaniem biskupa znajduje się On w największym kryzysie od czasów reformacji.
2019-05-28 09:59:32
miniaturka

Watykan i Światowa Rada Kościołów o dialogu religii dla pokoju

Stolica Apostolska zacieśnia współpracę ze Światową Radą Kościołów również na polu dialogu międzyreligijnego. W Genewie ogłoszono wspólną deklarację pod tytułem: „Wychowanie do pokoju w wieloreligijnym świecie: perspektywa chrześcijańska”.
2019-05-28 10:13:32
miniaturka

Dziś 38. rocznica śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego

Dziś, 28 maja przypada 38. rocznica śmierci Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, w latach 1948-1981 arcybiskupa Gniezna i Warszawy, Prymasa Polski. Jego proces beatyfikacyjny znajduje się w końcowej fazie.
2019-05-28 10:27:38
miniaturka

Orędzie papieża Franciszka na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy 2019

W podejściu do migrantów i uchodźców chodzi o przezwyciężenie naszych lęków, o miłosierdzie, o nasze człowieczeństwo, chodzi o osobę, o budowanie miasta Boga i miasta człowieka, – napisał Ojciec Święty w Orędziu na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. W tym roku będzie on obchodzony po raz 105 i przypadnie 8 września 2019.