Strona główna
opoka.org.pl
2019-03-19 11:25
MG / infoans.org

Ghana: Salezjanie w pracy społecznej na rzecz kobiet będących ofiarami handlu ludźmi

(ANS - Ashaiman) - Salezjańskie Centrum Ochrony Nieletnich w Ashaiman, lepiej znane jako "Don Bosco Child Protection Center Ashaiman", uruchomiło nowy program skierowany do młodych kobiet w wieku od 18 do 23 lat, zwany "Empower Women of Ghana".

Autor/źródło: Karol Regulski / Dobre Miejsce, licencja: CC BY

Program, oficjalnie uruchomiony w lutym ubiegłego roku, we współpracy z Salezjańską Prokurą Misyjną z Turynu - "Missioni Don Bosco", ma na celu pomoc młodym kobietom w trudnej sytuacji życiowej, które stają w obliczu wielu trudności i wyzwań na drodze do lepszego życia, i z tego powodu są narażone na ryzyko wpadnięcia w pułapki handlarzy ludźmi i nielegalnej migracji.


Beneficjentki projektu pochodzą z biednych środowisk, zostały pozbawione podstawowego wykształcenia. Bez wsparcia w edukacji, nie mogły zyskać właściwego statusu społecznego. Poprzez działania naprawcze, we współpracy z różnymi agencjami i organizacjami, te młode kobiety z całej Ghany zostały wyciągnięte z różnych groźnych sytuacji, biorąc udział w tym nowym programie.


Pierwszym aspektem, na którym skupiają się wychowawcy i pracownicy socjalni prowadzący kurs, jest pomoc dziewczętom w uwolnieniu ich potencjału, w procesie upodmiotowienia, czyli przede wszystkim wewnętrznego (upodmiotowienie wewnętrzne): chodzi o to, aby pomóc im znaleźć w sobie motywację do życia, poprzez terapię grupową i indywidualną. Oferowane są zajęcia dotyczące kontroli nad swoim zachowaniem, higieny osobistej, przywracania poczucia własnej wartości i miłości do samego siebie, znaczenia kultywowania zdrowych relacji i zachowań w środowisku pracy.


Następnie, po wewnętrznym wzmocnieniu, przychodzi wzmocnienie zewnętrzne (upodmiotowienie zewnętrzne), tj. nabycie umiejętności zawodowych przydatnych do osiągnięcia pracy, która daje autonomię. Z tego powodu program zapewnia szkolenia dla fryzjerów, w przemyśle hotelarskim, w produkcji biżuterii i rękodzieła oraz w przemyśle mody.


Ostatecznym celem tego projektu jest zapewnienie tym młodym kobietom - i wielu innym, które będą przyjmowane w przyszłości - możliwości ukończenia programu szkoleniowego z umiejętnościami niezbędnymi do tego, aby stać się autonomicznymi pracownikami i architektami własnej przyszłości.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy