Strona główna
opoka.org.pl
2018-05-15 09:09
S. Zielińska / Krzysztof Bronk

Genewa to miasto bliskie Papieżowi

Szwajcarski ambasador komentuje program papieskich wizyty w Genewie. Jest zadowolony, że obok spotkania ze Światową Radą Kościołów, Papież odprawi również Mszę dla Szwajcarów.

Autor/źródło: pixabay.com, CC0

Mam nadzieję, że w Genewie Franciszek przypomni światu o prawie humanitarnym. Nie wystarczy potępić przemoc i wojny. Trzeba jasno powiedzieć, że wojna ma swoje prawa. Uchwalono je właśnie w Genewie w XIX w. przy poparciu Państwa Kościelnego – przypomina Pierre-Yves Fuchs szwajcarski ambasador przy Stolicy Apostolskiej. Komentując ogłoszony ostatnio program papieskiej podróży do Genewy wyraził on zadowolenie, że obok wizyty w Światowej Radzie Kościołów będzie też Msza otwarta przeznaczona dla ogółu wiernych. Franciszek przybędzie do tego miasta 21 czerwca.

Jest to już czwarta papieska wizyta w Genewie. Jest to miasto, w którym, ze względu na obecne tu międzynarodowe instytucje, mówi się o pokoju, środowisku naturalnym, prawach człowieka. Tym razem Papież nie złoży wizyty w siedzibach ONZ i Czerwonego Krzyża, ale na pewno zabierze głos w kwestiach humanitarnych, będzie mówił o kryzysie ludzkości. Będzie ku temu okazja podczas spotkania z władzami Szwajcarii, a także w czasie wizyty w Światowej Radzie Kościołów, która obrała Genewę za swoją stolicę. Nie będzie to wizyta za zamkniętymi drzwiami. Będzie też Msza dla katolików i to nie tylko ze Szwajcarii. Spodziewamy się gości z Francji, bo znajdujemy się zaledwie 10 km od granicy. Szwajcaria jest dla Papieża krajem bliskim. Jest to ojczyzna jego gwardzistów, młodych Szwajcarów, których spotyka na co dzień w różnych miejscach w Watykanie. Zobaczy u nas społeczeństwo wielokulturowe, o czterech językach oficjalnych, z wieloma obcokrajowcami. W całej Szwajcarii stanowią oni 25 proc. mieszkańców, a w Genewie połowę. Jest to kraj bardzo europejski, światowy, a przy tym wyjątkowy.


Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Zobacz także
2018-05-14 18:54:28
miniaturka

Sympozjum katechetyczne: Duszpasterstwo współczesnej młodzieży

Katedra Katechetyki i Teologii Pastoralnej Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego 26 maja zaprasza na sympozjum pt.: "Duszpasterstwo współczesnej młodzieży. Od bezradności ku możliwościom".
2018-05-15 08:06:11
miniaturka

Bp Marcuzzo: proces pokojowy w Ziemi Świętej już nie istnieje

70. rocznica powstania państwa Izrael jest pełna dwuznaczności. Żydzi cieszą z własnych osiągnięć. Natomiast Palestyńczycy koncentrują na problemach, które z tego wynikają – uważa bp Giacinto-Boulos Marcuzzo.
2018-05-15 08:41:19
miniaturka

Zamachy rodzinne – nowa taktyka islamistów?

Ks. Bernardo Cervellera, kierujący misyjną agencją informacyjną AsiaNews zauważa, że islamiści nie przebierają w środkach, by zrealizować swoje mordercze cele.
2018-05-15 09:45:51
miniaturka

Biskupi z Tajwanu u Papieża, po raz pierwszy od 10 lat

Ojciec Święty przyjął na audiencji 7 biskupów z Tajwanu. Jest to ich pierwsza wizyta ad limina za tego pontyfikatu. Poprzednią odbyli przed 10 laty.
2018-05-15 10:12:15
miniaturka

Pierwsza Msza w kościele, w którym dokonano krwawego zamachu

Po dwóch tygodniach od ataku na kościół Matki Boskiej Fatimskiej w Bangi odprawiono w nim pierwszą Mszę św. Wzięli w niej udział m.in. wierni, którzy byli w świątyni w dniu zamachu.
2018-05-15 10:13:00
miniaturka

Spotkanie z Matką Fatimską w mikstackiej parafii

Pięknie prezentowała się udekorowana kwiatami Fatimska Pani w mikstackim kościele, ale co najważniejsze była otoczona sercami kochających Ją ludzi.