Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2019-05-14 16:25
Maciej Górnicki / Katarzyna Bojko, KUL

Generał Jezuitów na KUL - wykład otwarty

17 maja gościem KUL będzie o. Arturo Sosa SJ, przełożony generalny Towarzystwa Jezusowego.

Autor/źródło: Wikimedia Commons, Kazimierz S. Ożóg, licencja: Jak album

Lublin jest jednym z miejsc, które przełożony jezuitów odwiedzi w ramach pierwszej wizyty w Polsce. O godz. 12.00, w sali 102 Centrum Transferu Wiedzy KUL, wygłosi wykład otwarty pt. „Znaki czasu w kontekście synodu o młodzieży”. Będzie to kolejny wykład z cyklu Pro publico bono – KULtura człowieka i społeczeństwa, do wygłoszenia których uniwersytet zaprasza osoby mające status zaufania publicznego.


Wstęp wolny, serdecznie zapraszamy.


Ze względów organizacyjnych uprzejmie prosimy o potwierdzenie obecności (imię, nazwisko, nazwa redakcji) na adres: rzecznik@kul.pl


O. Arturo Sosa urodził się 12 listopada 1948 r. w Caracas w Wenezueli. Otrzymał licencjat z filozofii na Katolickim Uniwersytecie Andrés Bello w 1972 r., a później w 1990 r. uzyskał tytuł doktora nauk politycznych na Uniwersytecie Centralnym Wenezueli. Mówi po hiszpańsku, włosku, angielsku i rozumie język francuski.

W latach 1996-2004 o. Sosa pełnił funkcję Prowincjała jezuitów w Wenezueli. Wcześniej był koordynatorem apostolatu społecznego i w tym samym czasie Dyrektorem Socjalnego Centrum Gumilla, centrum badań i działań społecznych jezuitów w Wenezueli.

O. Arturo Sosa poświęcił swoje życie badaniom i nauczaniu. Zajmował różne stanowiska w środowisku uniwersyteckim. Był profesorem i członkiem Rady Katolickiej Fundacji Andrés Bello i rektorem Katolickiego Uniwersytetu w Táchira. Prowadził badania i nauczał w dziedzinie nauk politycznych w wielu ośrodkach i instytucjach, takich jak Katedra Współczesnej Teorii Polityki i Departament Zmian Społecznych w Wenezueli na Wydziale Nauk Społecznych.

W 2004 r., będąc już profesorem Departamentu Wenezuelskiej Myśli Politycznej Katolickiego Uniwersytetu w Táchira, został zaproszony jako wizytujący profesor przez Centrum Studiów Latynoamerykańskich na Uniwersytecie Georgetown w Stanach Zjednoczonych.

Podczas 35. Kongregacji Generalnej w 2008 r. o. Generał Adolfo Nicolás SJ mianował o. Arturo Sosa SJ Konsultorem Generalnym, z siedzibą w Wenezueli. W 2014 r. o. Sosa dołączył do wspólnoty Kurii Generalnej, gdzie powierzona mu została funkcja Delegata ds. Międzyprowincjalnych Domów Rzymskich Towarzystwa Jezusowego, w skład których wchodzą: Papieski Uniwersytet Gregoriański, Papieski Instytut Biblijny, Papieski Instytut Wschodni, Obserwatorium Watykańskie, Civiltà Cattolica, a także międzynarodowe kolegia jezuickie w Rzymie.

W październiku 2016 r. został wybrany przełożonym generalnym Towarzystwa Jezusowego. Swoją pierwszą wizytę w Polsce rozpoczął 6 maja 2019 roku.


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: jezuici, KUL, wykład, Arturo Sosa