Strona główna
opoka.org.pl
2021-05-22 11:21
mk / PAP

Gen. Gielerak: Paszporty covidowe nie mogą dzielić społeczeństwa

Paszporty covidowe nie mogą dzielić społeczeństwa – uważa dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego gen. Grzegorz Gielerak. Jego zdaniem zawarte w Polskim Ładzie rozwiązania dla ochrony zdrowia mogą się okazać dolewaniem benzyny do dziurawego baku.

Autor/źródło: unsplash.com

Pytany przez „Super Express”, czy paszport covidowy jest potrzebny, czy wykluczający, generał odparł, że wszystko zależy od tego, w jaki sposób będziemy go wdrażać.

„Jeśli będzie postrzegany jako element budowania restrykcji, dzielenia społeczeństwa czy ograniczania dostępu do pewnych usług niezaszczepionym, to oczywiście będzie to budowało negatywne emocje” – powiedział gazecie generał.

„Ale jeśli zarówno szczepienie, jak i paszport covidowy będziemy komunikować jako formę gwarantującą bezpieczeństwo, to będzie to czyste, przejrzyste i nikogo w negatywny sposób nie naznaczy” – zaznaczył. „Po prostu – jesteś szczepiony, to jesteś bezpieczny, możesz uczestniczyć np. w imprezach masowych” – dodał.

Dopytywany, czy w tym kontekście niezaszczepieni powinni mieć jakieś ograniczenia, ocenił, że takie osoby będą musiały wykonywać testy.

Pytany, czy te testy powinny być – jak szczepienia – bezpłatne, przyznał, że trudno odpowiedzieć. „Mnie, jako pracodawcy, bardziej się opłaca ponieść koszt testów i ograniczyć ryzyko szerzenia się zakażeń wśród personelu i pacjentów, niż postępować odwrotnie” – zaznaczył dyrektor WIM.

Dodał, że liczył, iż wskaźnik zaszczepionych lub zapisanych na szczepienie Polaków będzie o 10 pkt. proc. wyższy niż 49 proc.

„Bardzo gorąco apeluję o to, abyśmy szczepili się jak najszybciej. Proszę pamiętać, że pierwsza dawka to jest dużo, ale w odstępie kilku tygodni trzeba przyjąć kolejną. Wtedy uzyskujemy pełną odporność. Zróbmy tak, żebyśmy do września byli gotowi” – stwierdził.

Pytany, czy założenia Polskiego Ładu realnie pomogą systemowi polskiej opieki zdrowotnej, czy to dolewanie benzyny do dziurawego baku zaznaczył, że zajmuje się od wielu lat systemem ochrony zdrowia i ma swój pogląd, który jest bliski temu stwierdzeniu.

„System potrzebuje pieniędzy, ale przede wszystkim są mu potrzebne głębokie zmiany gwarantujące, że dodatkowe środki będą szły na leczenie, poprawę jego jakości i bezpieczeństwa. Reformy, reformy i jeszcze raz reformy” – ocenił.

„Są dwa najważniejsze elementy. Pierwszy to jakość świadczonych usług medycznych powiązanych i ścisłe jej powiązanie z płatnościami przekazywanymi przez Narodowy Fundusz Zdrowia” – powiedział gazecie. Podkreślił, że jako bardzo dobry sygnał traktuje zapowiadaną ustawę o jakości w ochronie zdrowia. „Rzecz w tym, aby mowa stała się ciałem” – dodał.

W jego ocenie obecne pojmowanie konkurencyjności w ochronie zdrowia prowadzi do jej wyniszczenia.

„Drugi istotny element jest już uregulowany w wielu krajach na Zachodzie i jest to sposób funkcjonowania pracowników medycznych w systemie. Czyli rozdzielenia tego, co prywatne, od tego, co publiczne. Np. w Niemczech pracownik medyczny deklaruje jasno, że funkcjonuje w systemie albo publicznym, albo prywatnym” – powiedział.

„Takie uporządkowanie rynku u nas zadziałałoby bardzo ożywczo i wprowadziłoby to, czego niezwykle potrzebujemy – czyli porządek” – dodał szef WIM. (PAP)

Aktualne informacje i zalecenia: www.gov.pl.

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-05-22 10:28:16
miniaturka

Niedzielski: przed 5 czerwca ogłosimy harmonogram luzowania obostrzeń

Przed 5 czerwca ogłosimy harmonogram luzowania obostrzeń – poinformował w sobotę minister zdrowia Adam Niedzielski. Podkreślił, że jest optymistą, jeżeli chodzi o powrót do normalnego życia i spotkań w większej skali.
2021-05-22 10:45:09
miniaturka

Ministerstwo pracuje nad zmianami w programie „Rodzina 500 plus”

Składanie wniosków wyłącznie w formie elektronicznej, odejście od corocznych naborów i wypłata świadczeń jedynie w formie bezgotówkowej – to planowane przez MRiPS zmiany w programie „Rodzina 500 plus”. Ponadto świadczenia mają być wypłacane przez ZUS, a nie przez samorządy.
2021-05-22 11:01:59
miniaturka

Święta od trudnych spraw. 22 maja wspominamy św. Ritę z Cascii

Ostatnie cztery lata życia spędziła w łóżku, złożona ciężką chorobą. Legenda mówi, że Jezus sprawił jej ogromną radość, ofiarowując jej w środku surowej zimy bukiet pięknych, pachnących róż. Dlatego po dziś dzień utrzymuje się tradycja święcenia „róż św. Rity”.
2021-05-22 13:22:13
miniaturka

Paszporty szczepionkowe od 1 lipca. Będzie można je pobrać na telefon

Po osiągnięciu porozumienia przez negocjatorów Rady UE i Parlamentu Europejskiego, Komisja Europejska zapewniła, że „unijne cyfrowe zaświadczenia Covid” będą zasadniczo dostępne dla obywateli od 1 lipca. Będzie je można pobrać na telefon.
2021-05-22 14:00:12
miniaturka

W Łodzi powstanie muzeum ofiar niemieckiego nazistowskiego obozu dla polskich dzieci

„Dzięki muzeum historia łódzkiego obozu zostanie zachowana i przekazana następnym pokoleniom” – czytamy na stronie Rzecznika Praw Dziecka, który jest jednym z sygnatariuszy listu intencyjnego ws. utworzenia muzeum.
2021-05-22 14:32:40
miniaturka

Niezwykłe wotum – „ravensbrücka róża” z prochami więźniarek złożona na Jasnej Górze

„Echo ich głosów nie może zamilknąć! Uczą nas, że wiara, miłość, honor, wierność to fundament człowieczeństwa” – przypomina Stowarzyszenie Rodzina Więźniarek Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego Ravensbrück.