Strona główna
opoka.org.pl
2021-01-20 12:42
JR / Teologia Polityczna

Gdzie leżą źródła tożsamości europejskiej? Wykład prof. Marka Cichockiego

Zamiast poszukiwać naszych korzeni na osi horyzontalnej powinniśmy zbadać napięcie przebiegające od łacińskiego Południa po barbarzyńską Północ – taką tezę stawia prof. Marek Cichowski w swoim wykładzie. Odbędzie się on 21 stycznia o 14.30 i będzie transmitowany w internecie.

Autor/źródło: Teologia Polityczna

A gdyby okazało się, że źródła europejskiej tożsamości nie leżą, tak jak powszechnie się sądzi, na styku Wchodu i Zachodu? Właśnie taką tezę stawia prof. Marek A. Cichocki w swym wykładzie – zamiast poszukiwać naszych korzeni na osi horyzontalnej powinniśmy zbadać napięcie przebiegające od łacińskiego Południa po barbarzyńską Północ. Duchowa dynamika wertykalnego porządku, która zrodziła europejską kulturę jest kluczem do ponownego odkrycia jej podmiotowości w świecie rządzonym przedmiotowymi interesami wielkich mocarstw. 

Wykład zatytułowany „European Identity. North and South: the main line of divide” poświęcony będzie źródłom europejskiej tożsamości w oparciu o podział Północ-Południe. Transmisja wykładu, który prowadzony będzie w języku angielskim, rozpocznie się w czwartek, 21 stycznia o godz. 14.30.

Pierwszy wykład z serii „JP2 Lectures” miał miejsce 19 października 2020 r. podczas inauguracji roku akademickiego na Angelicum. Wykład zatytułowany „Does Christianity need culture?” wygłosił przewodniczący papieskiej rady ds. kultury kard. Gianfranco Ravasi. W ramach cyklu „JP 2” Lectures odbyły się jeszcze odczyty Johna Finnisa „John Paul II and the Fundamentals of Ethics” oraz abp. Rowana Williamsa „Faith on Modern Areopagus”. 

Źródło: materiał prasowy / Teologia Polityczna
Linki zewnętrzne:

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Zobacz także
2021-01-20 11:18:30
miniaturka

Cud życia w obozie uchodźców w RŚA! Na świat przyszedł mały Benedykt

„Jestem za życiem. To co się tu dokonało jest niesamowite” – mówi Benedykt Pączka OFMCap. Pan Bóg pokazał, że wśród osaczającego zła, wygrywa dobro i życie. W małym lesie w Bouar przyszedł na świat chłopczyk, który jest obecnie najmłodszy spośród chroniących się przed rebeliantami.
2021-01-20 11:53:06
miniaturka

Kard. Dolan: Biden popiera „karę śmierci” wobec niewinnych nienarodzonych dzieci

Jak możemy odrzucić przemoc, marginalizację, samobójstwa, rasizm, niesprawiedliwość i obojętność na ludzi w potrzebie, kiedy oklaskujemy, opłacamy i promujemy zabijanie najbardziej bezbronnych dzieci w łonie matki? – mówił kard. T. Dolan, krytykując proaborcyjną politykę J. Bidena.
2021-01-20 12:04:54
miniaturka

POLSKA MISJA KATOLICKA W NIEMCZECH W CZASIE PANDEMII

W reportażu pt. „Polska Misja Katolicka w czasie pandemii”, który został wyemitowany w TVP Polonia przedstwawiona została wspaniała postawa zarówno polskich kapłanów, jak i Polaków skupionych wokół Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech, którzy pomagają potrzebującym w czasach pandemii. Oprócz opowieści o tych działaniach, a także Polskiej Misji Katolickiej występują w reportażu również kapłani – Polacy – którzy służą ludziom w Niemczech.
2021-01-20 12:56:50
miniaturka

Korekta rozporządzenia dot. I etapu szczepień! Po seniorach osoby przewlekle chore

Będzie korekta rozporządzenia dot. kolejności szczepień – etap pierwszy zostanie podzielony na trzy części; w etapie 1a zaszczepieni zostaną seniorzy powyżej 60. roku życia, w etapie 1b - przewlekle chorzy, w etapie 1c – przedstawiciele służb państwowych – poinformował w środę szef KPRM Michał Dworczyk.
2021-01-20 12:57:38
miniaturka

„Wierzyć w Chrystusa znaczy pragnąć jedności”. Pięć cytatów Jana Pawła II o jedności

Obchodzimy właśnie Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan pod hasłem „Trwajcie w mojej miłości, a przyniesiecie obfity owoc” (por. J 15,5-9). Co Jan Paweł II mówił na temat jedności? Oto pięć cytatów z encykliki „Ut unum sint”.
2021-01-20 13:45:18
miniaturka

W wieku 93 lat zmarł Joe Scheidler, amerykański „ojciec chrzestny działań pro-life”

Obroną życia zajął się w 1973 roku, tuż po wyroku sądu najwyższego, w wyniku którego aborcja została uznana w USA za legalną przez cały okres ciąży. „To była potworność – to było wielkie kłamstwo. Nie ma „konstytucyjnego prawa” do zabijania dzieci” – wspominał później.