Strona główna
opoka.org.pl
2021-03-24 16:29
AC / PAP/Ulga od długu

Gdy nie radzisz sobie z windykatorem

Pożyczyłeś gotówkę, ale straciłeś pracę, rozchorowałeś się lub doświadczyłeś innych nieprzewidzianych zdarzeń typu zamknięcie zakładu pracy z powodu pandemii COVID-19, śmierć bliskiej osoby etc. Chcesz oddać dług, ale on wraz ze stale rosnącymi odsetkami, przerasta twoje możliwości. Do tego codziennie czujesz się nękany i zastraszany przez windykatorów. Tracisz zdrowie z nerwów i myślisz, że nie masz już wyjścia. Na pomoc przychodzi zespół prawników i negocjatorów działających w ramach Programu Ulga od Długu.

Autor/źródło: CERTO - Ulga od Długu

Pani Łucja zaczęła pożyczać pieniądze gdy zachorował jej mąż. Miała za małą emeryturę, żeby opłacić leki i mieszkanie. Oddawała co miesiąc, ale czasem emerytura przyszła później i spóźniła się ze spłatą tydzień. Od każdego dnia opóźnienia firmy pożyczkowe naliczały kolejne odsetki. W jednej z firm pożyczyła 900 zł, a spłacała przez 2 lata po 405 zł miesięcznie! Kiedy tylko spóźniła się tydzień z ratą, doliczano jej kolejne 100 zł odsetek karnych. Gdy nie dawała rady ze spłatą rat nękała ją windykacja. „To był koszmar – wspomina. - Straszyli mnie, wystawali pod blokiem, próbowali siłą wejść do mieszkania, obklejali drzwi. Ja im mówiłam, że oddam to, co pożyczyłam, ale nie mam teraz 100 zł, zostało mi tylko 30 zł, a emerytury jeszcze nie dostałam. Pokazałam im portfel – płacze. - Oni wyrwali mi te ostatnie pieniądze, chociaż ja już tyle im spłaciłam”.

Do Programu Ulga od Długu pani Łucja przystąpiła w styczniu 2021 r. „Odzyskałam spokój – przyznaje. - Na początku jeszcze z chwilówek dzwonili. Ale zawsze mówiłam tak, jak mnie poinstruowano: >>Proszę kontaktować się z kancelarią prawną CERTO, która jest moim pełnomocnikiem<<”. Jak opowiada pani Łucja, oczywiście firmy pożyczkowe na początku nie chciały przyjąć tego do wiadomości. „Na ich argumenty, że nie z kancelarią podpisywali umowę i nie ona jest im winna pieniądze, tylko ja, odpowiadałam, że to jest mój, wybrany przeze mnie pełnomocnik i z nim należy rozmawiać – relacjonuje, - I rozłączałam się”. Parę razy jeszcze różni windykatorzy zadzwonili do pani Łucji, nawet podczas pogrzebu jej męża. „Usłyszałam wówczas - No wie pani! Co mnie to obchodzi, że jest pani na pogrzebie?! Codziennie ktoś umiera”.

Teraz, jak przyznaje pani Łucja, przynajmniej od windykatorów ma spokój. „Jedna firma, ta, której zapłaciłam już prawie 10000 zł z 900 zł pożyczki, nie tylko nie przyjeżdża i nie dzwoni, ale nawet nie chce ze mną rozmawiać. Zadzwoniłam tam razem z pełnomocnikiem. Pani z kancelarii przedstawiła się i powiedziała, że będzie przysłuchiwać się rozmowie. Nie chcieli rozmawiać, ale do mnie też już więcej nie zadzwonili, a kiedyś przyjeżdżali i na siłę próbowali do mieszkania wejść” – dodaje z ulgą.

Przypadek pani Łucji nie jest odosobniony. Prawnicy z CERTO Kancelarii Prawnej M. Janowicz – Stradomska i Wsp. Sp. k., wspierającej osoby przystępujące do Programu Ulga od Długu, na co dzień stykają się z przypadkami rażącego przekroczenia uprawnień podczas działań windykacyjnych. „Wiele osób nie wie, co ma zrobić w sytuacji zetknięcia z taką brutalną windykacją. Z drugiej strony, niewiele osób takich jak pani Łucja zdaje sobie sprawę, że może skorzystać z profesjonalnej pomocy zewnętrznej. W opisanych przez panią Łucję sytuacjach, mogło dojść do przestępstwa określanego jako groźba karalna i nękanie – stwierdza radca prawny Dorota Wiszniewska, dyrektor Działu Obsługi Prawnej Programu Ulga Od Długu w Kancelarii Prawnej CERTO. – Windykator terenowy nie może zastraszać, nie może pod przymusem zabierać pieniędzy, nie może siłą wchodzić do mieszkania. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że windykator terenowy może jedynie poinformować dłużnika w sposób rzeczowy i bez gróźb o podejmowanych działaniach windykacyjnych, może kontaktować się z dłużnikiem telefonicznie, mailem lub SMS-em. Oczywiście w sposób pozbawiony agresji, nieuwłaczający dłużnikowi”. Mecenas Wiszniewska opisuje metody działań wprowadzone dla Klientów Programu Ulga Od Długu: „Osoba przystępująca do programu otrzymuje poradnik jak rozmawiać z napastliwymi windykatorami, jak sobie radzić w sytuacji ich wizyt w domu czy w miejscu pracy, jak zachowywać się wobec >>terenowych działań<< angażujących sąsiadów lub pracodawcę. Najlepiej jest po prostu konsekwentnie informować o przekierowaniu kontaktu do swojego pełnomocnika” – dodaje.

Klienci objęci Programem Ulga Od Długu, są zachęcani do prowadzenia dziennika kontaktów z windykacją, a jeśli wynika z tego, iż doszło do naruszenia prawa, podejmowane są stosowne kroki prawne, w skrajnych przypadkach, ze zgłoszeniem na policję, do prokuratury, Rzecznika Praw Konsumenta etc. Zazwyczaj jednak, tak jak w przypadku pani Łucji, wystarczy nawiązanie kontaktu profesjonalnego pełnomocnika z windykacją. Nie musi to oznaczać sytuacji konfliktowych, a jedynie wspólną strategię wypracowania rozwiązań korzystnych dla obu stron, zarówno dłużnika, jak i wierzyciela.

KONTAKT:
www.ulgaoddlugu.pl
tel. 123 453 845
e-mail: pr@ulgaoddlugu.pl

Źródło informacji: Ulga od długu

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-03-24 14:39:30
miniaturka

Makabryczne odkrycie pod Warszawą. Odnaleziono zbiorowy grób ofiar zbrodni niemieckiej

23 marca zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN odnalazł pod Warszawą masowy grób, w którym znajdują się szczątki ponad 20 osób, w tym kobiet i dzieci. Prawdopodobnie są to ofiary masowej egzekucji dokonanej przez Niemców. Miejsce zostało wskazane przez świadka wydarzenia.
2021-03-24 15:04:03
miniaturka

Czy hobbit może być wzorem miłosierdzia? Ks. Stanisław Adamiak o teologii u Tolkiena

J. R. R. Tolkien był głęboko wierzącym katolikiem, co miało wpływ także na jego twórczość. Jakie teologiczne elementy odnajdziemy w jego dziełach? Jak ich szukać i je odczytywać? Czy nie będzie to nadinterpretacja? Wyjaśnia ks. Stanisław Adamiak, autor książki „Teologia Tolkiena”.
2021-03-24 16:16:00
miniaturka

Zainteresowanie przedsiębiorców programami Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości

„Od okresu pandemii obserwujemy ogromny wzrost zainteresowania naszymi działaniami. A my przydzielamy dotacje, do których każdy przedsiębiorca musi wnieść wkład własny. Oznacza to, że przedsiębiorcy są w na tyle dobrej sytuacji, że myślą nie tylko o przetrwaniu, ale też o rozwoju oraz nowych inwestycjach i innowacjach” – powiedziała Małgorzata Oleszczuk, prezes PARP w rozmowie z Wojciechem Surmaczem, prezesem PAP.
2021-03-25 08:41:47
miniaturka

Papieski Wielki Tydzień

Watykańskie biuro prasowe opublikowało program papieskich celebracji od Niedzieli Palmowej do Poniedziałku Wielkanocnego. Program zmodyfikowano tak, aby liturgia mogła odbywać się z udziałem wiernych przy zachowaniu wymogów sanitarnych związanych z pandemią
2021-03-25 10:13:13
miniaturka

Włoska zakonnica podsekretarzem watykańskiej dykasterii

Papież mianował siostrę Alessandrę Smerilli nowym podsekretarzem Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka. Jej zdaniem obecność kobiet w Kurii Rzymskiej może wnieść do tej instytucji inne spojrzenie i świeżość.
2021-03-25 10:33:25
miniaturka

Nie bądźmy obojętni! Módlmy się za siebie nawzajem w dobie pandemii

Jak mówił ks. Franciszek Blachnicki, „ten, kto prowadzi życie modlitwy, jest żywym chrześcijaninem”. Często podkreślał, że modlitwa jest oddechem życia. Tymczasem w dobie pandemii, kiedy powinno być więcej modlitwy, wydaje się, że jest jej zbyt mało, zwłaszcza tej za siebie nawzajem. A to w modlitwie tkwi siła chrześcijanina!