Gdańsk: ostatni tydzień Jarmarku Świętego Dominika

Do 18 sierpnia trwa słynny gdański Jarmark Świętego Dominika organizowany z okazji obchodzonego 8 sierpnia liturgicznego wspomnienia św. Dominika, założyciela Zakonu Kaznodziejskiego.

Jarmark to największa w Polsce i jedna z największych w Europie imprez handlowo-rozrywkowych, którą w ostatnich latach odwiedzało od sześciu do ośmiu milionów osób.

Uroczyste rozpoczęcie jarmarku obwieszcza światu specjalnie napisany hejnał. Odgrywa go szesnastu trębaczy z okien dworu Artusa. Hejnał „starzeje się” razem z Jarmarkiem. W tym roku miał 759 nut. Kulminacyjnym momentem ceremonii otwarcia jest przekazanie przez prezydenta Gdańska klucza do bram miasta. Od tego momentu przez 23 dni nastaje czas radości i zabawy.

W tym czasie trakt królewski wypełniony jest barwnymi postaciami: muzykantami, szczudlarzami i kuglarzami. Jest gwarnie i barwnie, słychać różne języki, mieszają się kultury i obyczaje. Jednak tym, co obok atrakcji kulturalnych, szczególnie przyciąga Gdańszczan i turystów, jest targ z około tysiącem straganów pełnych towarów z całego świata. W tym roku stoiska antykwariuszy i kolekcjonerów usytuowane są w nowym miejscu – na ul. Długie Ogrody.

Strefa artystycznego rękodzieła to kopalnia rzeczy pięknych, oryginalnych, wytwarzanych z pasją i pomysłem. Stoiska z produktami regionalnymi i orientalnymi smakołykami to z kolei raj dla smakoszy.

Moment kulminacyjny wyjątkowego wydarzenia przypada tradycyjnie na 8 sierpnia, kiedy przypada liturgiczne wspomnienie św. Dominika. W tym roku g uroczystości odbyły się wyjątkowo w gdańskim kościele św. Katarzyny. Dominikanie i parafianie modlili się w o jak najszybsze otwarcie grożącej katastrofą, zamkniętej bazyliki św. Mikołaja.

Eucharystię sprawował o. Michał Osek, przeor gdańskiego klasztoru dominikanów. Homilię wygłosił o. Maciej Soszyński OP, wiceprezes Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego. - Ewangelia ma się w naszym życiu wydarzać. Nie jest wykładem, opisem retoryki. Ma być żywa, a to dzieje się wtedy, gdy wpada do naszego wnętrza. Kiedy przejdzie przez nas wraca do Boga. To nasze podstawowe zadanie w czasie Eucharystii - mówił dominikanin. Wskazał też na rolę Zmartwychwstania Chrystusa w życiu św. Dominika i wiernych, na siłę Ewangelii.

W ramach tegorocznej edycji Jarmarku Świętego Dominika od 27 lipca do 11 sierpnia w kościele św. Mikołaja w każdą niedzielę oraz w poniedziałki odbywały się bezpłatne koncerty organowe najznakomitszych artystów z całego świata. Natomiast od 4 do 9 sierpnia dominikanie oprowadzali po wnętrzu swojej bazyliki i opowiadali o historii gdańskiego klasztoru.

W sobotę 17 sierpnia na Wyspie Ołowianka na zakończenie tegorocznego jarmarku zaprezentowane zostanie Największe Magic Show w Polsce w wykonaniu mistrza dużych iluzji Marcina Muszyńskiego. Podczas spektaklu artysta zaprezentuje wszystkie iluzje, które zaprowadziły go do finału programu „Mam Talent” i premierową, sensacyjną sztukę z Latającym Fortepianem!

Jarmark Świętego Dominika sięga korzeniami 1260 roku, gdy papież Aleksander IV nadał gdańskiemu klasztorowi dominikanów przywilej udzielania odpustu z okazji przypadającego 8 sierpnia liturgicznego wspomnienia św. Dominika Guzmána. . Papieska bulla zezwalała dominikanom z nadmotławskiego grodu udzielać każdemu odwiedzającemu ich kościół aż 100 dni odpustu. Z uroczystościami odpustowymi związano jarmark handlowy, którego tradycja przetrwała do dziś.

Tegoroczny, 759. Jarmark Świętego Dominika, potrwa od 26 lipca do 18 sierpnia. To największa w Polsce i jedna z największych w Europie imprez handlowo-rozrywkowych. W ostatnich latach jarmark odwiedzało od sześciu do ośmiu milionów osób.

Historia Jarmarku św. Dominika sięga roku 1260, kiedy to papież Aleksander IV zezwolił gdańskim dominikanom na udzielanie 100-dniowych odpustów w dniu święta ich założyciela. Sława Jarmarku rosła z roku na rok. W XV wieku w sierpniowe dni do gdańskiego portu zawijało już przeszło 400 okrętów naładowanych najróżniejszymi dobrami z różnych stron świata. W tymże XV wieku w Gdańsku zatrudnieni zostali grający na trąbkach piszczkowie, którzy ogłaszali ważne dla miasta wydarzenia, także otwarcie i zamknięcie Jarmarku św. Dominika. Ta tradycja towarzyszy Jarmarkowi św. Dominika również dziś.

mip (KAI/GN) / Gdańsk

« 1 »

reklama

reklama

reklama