Strona główna
opoka.org.pl
2018-06-11 15:35
S. Zielińska / KAI

Gdańsk: o wolności, suwerenności i praworządności - Projekt Polonia Restituta

Pod hasłem "Wolność – Suwerenność – Praworządność" odbędzie się kolejna konferencja z cyklu "Polonia Restituta. Dekalog dla Polski w 100-lecie odzyskania niepodległości".

Autor/źródło: Pixabay, Barni1, licencja: CC0

Spotkanie odbędzie się 18 czerwca w Gdańsku. W realizację całego projektu włącza się Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wraz z Radą do spraw Społecznych Konferencji Episkopatu Polski.

Podczas konferencji wystąpienie wprowadzające wygłosi prof. Zdzisław Krasnodębski. Dyskusja skupi się na polskim doświadczeniu wolności, suwerenności i praworządności w ciągu ostatnich 100 lat, oraz na wielości narracji na ten temat obecnie. Przedmiotem debaty będzie też podmiotowość geopolityczna. Konferencja odbędzie się 18 czerwca 2018 roku w Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej, ul. Gabriela Narutowicza 11/12 w godz. 8.30-14.15.

Konferencja zostanie poprzedzona Mszą św. w intencji Kościoła i Ojczyzny, celebrowaną przez bp. Wiesława Szlachetkę, w Kościele Świętego Krzyża w Gdańsku-Wrzeszczu (ul. Mickiewicza 11) w niedzielę 17 czerwca, o godz. 19.00.

Szczegóły na stronie internetowej: polonia-restituta.pl


Projekt "Polonia Restituta. Dekalog dla Polski w 100-lecie odzyskania niepodległości" składa się z cyklu 10 ogólnopolskich naukowych konferencji tematycznych, organizowanych w najważniejszych ośrodkach akademickich Polski i podejmujących kluczowe dla społeczeństwa zagadnienia z zakresu szeroko rozumianego życia publicznego, gospodarczego, politycznego, społecznego i kulturalnego.

Zwieńczeniem powyższych dziesięciu konferencji będzie międzynarodowy Kongres w Krakowie, podejmujący problematykę sumienia i odpowiedzialności w życiu publicznym.

Pomysłodawcą projektu jest Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które wraz z Radą do spraw Społecznych Konferencji Episkopatu Polski zarazem stało się współorganizatorem projektu. Koordynatorem merytorycznym jest Akademia Ignatianum w Krakowie. Do realizacji zaproszono czołowe ośrodki akademickie Polski, które dydaktycznie, naukowo czy badawczo zajmują się m.in. Katolicką Nauką Społeczną.

Honorowy Patronat nad obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości w ramach projektu „Polonia Restituta. Dekalog dla Polski w 100-lecie odzyskania niepodległości” objął Prezydent RP Andrzej Duda.


Program konferencji

WOLNOŚĆ – SUWERENNOŚĆ – PRAWORZĄDNOŚĆ

18 czerwca 2018 r. (poniedziałek)

Miejsce: Gdańsk, Gmach Główny Politechniki Gdańskiej, ul. Gabriela Narutowicza 11/12

    PROGRAM 

8.30-9.30

Rejestracja uczestników konferencji

9.30-10.15

Otwarcie konferencji

Prof. Jacek Namieśnik, Rektor Politechniki Gdańskiej

Ks. prof. dr hab. Józef Bremer SJ, Rektor Akademii Ignatianum w Krakowie

Abp Sławoj Leszek Głódź, Metropolita Gdański

Dr Jarosław Gowin, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego

10.15-10.45

Wystąpienie wprowadzające do panelu I

Polskie kształty wolności, suwerenności i praworządności (1918-2018) oraz ich etosy w kontekście wolności i suwerenności w ujęciu Katolickiej Nauki Społecznej

Prof. dr hab. Zdzisław Krasnodębski, Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego

10.45-12.00

Panel I

Polskie kształty wolności, suwerenności i praworządności (1918-2018) oraz ich etosy w kontekście wolności i suwerenności w ujęciu Katolickiej Nauki Społecznej Moderacja: Dr Marek Lasota, dyrektor Muzeum AK w Krakowie Paneliści:

Prof. dr hab. Zdzisław Krasnodębski, Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego

Prof. dr hab. Jarosław Górniak, twórca i kierownik Centrum Ewaluacji i Analiz Polityk Publicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego

Piotr Semka, publicysta, członek Rady Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

12.00-12.30 Przerwa kawowa Konferencja prasowa

12.30-13.00

Wystąpienie wprowadzające do panelu II

Wolność i suwerenność – wielość narracji

Dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

13.00-14.00

Panel II

Wolność i suwerenność – wielość narracji

Moderacja: Dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku Paneliści:

Marlena Piekarska-Olszówka, prezes Fundacji „Willa Jasny Dom”

Prof. dr hab. Krzysztof Kornacki, filmoznawca, Uniwersytet Gdański

Prof. dr hab. Jerzy Grzywacz, prezes Zarządu Okręgu Pomorskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej

14.00-14.15

Quo vadis – bilans i perspektywy

O. dr hab. Tomasz Homa SJ, prof. AIK

14.15 Lunch


Prowadzenie całości konferencji: Maria Stepan, korespondentka TVP, dr Marek Lasota, dyrektor Muzeum AK w Krakowie i wykładowca w Akademii Ignatianum w Krakowie.

tk / Gdańsk

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-06-11 14:16:25
miniaturka

Warszawa: Msza św. na inaugurację święta Służby Ochrony Państwa

Aby dobrze wypełniać powierzone wam zadania, trzeba najpierw zrozumieć, że państwo jest wielkim dobrem – przekonywał biskup polowy Józef Guzdek podczas Mszy św. w intencji funkcjonariuszy i pracowników Służby Ochrony Państwa (SOP).
2018-06-11 14:52:23
miniaturka

Papież o ewangelizacji: głoszenie, służba, bezinteresowność

Na trzy wymiary ewangelizacji: głoszenie, służbę i bezinteresowność zwrócił uwagę Papież w czasie Mszy, którą odprawił w kaplicy Domu św. Marty.
2018-06-11 15:22:15
miniaturka
play

Stało się coś, co zupełnie go zmieniło

- W życiu nie ma przypadku. Coraz wyraźniej odkrywam, że Pan Bóg szykuje nam niespodzianki - opowiadał dr Kazimierz Szałata, filozof, etyk, prezes Fundacji Polskiej Raoula Follereau.
2018-06-11 15:58:12
miniaturka
play

Transmisja online: Seminarium "50-lecie Humanae vitae"

W poniedziałek 11 czerwca o godz. 18.30 zapraszamy na transmisję na żywo z seminarium: 50-lecie Humanae vitae – pytania, refleksje, prognozy.
2018-06-11 18:10:41
miniaturka
play

Wieliczka: dzieci z zespołem Leigha na Campus Misericordiae

Wieliczka już po raz dziesiąty stała się centrum chorób ultrarzadkich. Uczestnicy jubileuszowego Zjazdu Dla Dzieci z Miopatią Mitochondrialną - Zespołem Leigha odwiedzili podczas weekendu Campus Misericoridae.
2018-06-11 18:19:13
miniaturka

Licheń: Podsumowanie akcji „Pola nadziei”.

Hospicjum stacjonarne im. św. Stanisława Papczyńskiego, działające przy Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym, podsumowało tegoroczną akcję charytatywną pod nazwą „Pola nadziei”.