Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2017-12-13 15:44
S. Zielińska / Łukasz Czerchawski

Gala finałowa III edycji Ogólnopolskiego Konkursu Filmowego "Zabytkomania"

Już 15 grudnia br. w warszawskim Kinie Iluzjon odbędzie się gala finałowa trzeciej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Filmowego ZABYTKOMANIA. Celem konkursu jest m.in. rozwijanie pasji filmowej w młodzieży.

Autor/źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Konkurs organizowany jest przez Narodowy Instytut Dziedzictwa we współpracy z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej Ogólnopolskiego Konkursu Filmowego ZABYTKOMANIA. Jego celem, oprócz rozwijania pasji filmowej wśród młodych ludzi jest upowszechnianie wiedzy o zabytkach oraz nawiązanie więzi społecznej z lokalnym dziedzictwem.

ZABYTKOMANIA to konkurs skierowany do pasjonatów sztuki filmowej oraz historii, którzy poprzez swoje prace chcą pokazywać i popularyzować dorobek materialny oraz duchowy poprzednich pokoleń.

Uczestnicy ZABYTKOMANII mogli zgłaszać swoje prace do jednej z trzech grup konkursowych: młodzież między 13 a 18 rokiem życia, osoby powyżej 18 roku życia amatorsko zajmujące się tworzeniem filmów oraz osoby pełnoletnie, profesjonalnie zajmujące się filmem.  

W ramach ww. grup filmy konkurowały ze sobą w takich kategoriach, jak: film dokumentalny lub reportaż na temat dziedzictwa kulturowego i film animowany promujący lokalne dziedzictwo kulturowe, zaś dla grup pełnoletnich dodatkową kategorią był spot reklamowy promujący dobre praktyki w projektowaniu/zarządzaniu przestrzenią publiczną z poszanowaniem tradycyjnego krajobrazu kulturowego i jego wartości. 

Organizowany przez nas konkurs dotyczy materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Dzięki temu chcemy pokazać szczególnie młodym ludziom, że w przyszłości to właśnie oni w znacznej mierze będą za nie odpowiedzialni. Dlatego tak ważne jest, by już teraz dostrzegli ogromną rolę jaką w naszym życiu odgrywają ślady minionych lat i wytworzyli w sobie poczucie społecznej odpowiedzialności za nie – mówi Beata Bauer, Kierownik Działu Kształcenia i Wydawnictw w Narodowym Instytucie Dziedzictwa oraz koordynator konkursu. 

Gala finałowa III edycji Ogólnopolskiego Konkursu Filmowego ZABYTKOMANIA odbędzie się 15 grudnia 2017 roku o godz. 16.00 w Kinie Iluzjon przy ul. Narbutta 50A.

Źródło: Łukasz Czerchawski, Biuro ds. Komunikacji NID


Podziel się tym materiałem z innymi: