Strona główna
opoka.org.pl
2021-09-23 13:03
AC / Grupa PGE

Fundacja PGE zaprasza na koncert i wystawę „Warszawa - Miasto Bohaterów”

25 września na pl. Piłsudskiego odbędzie się koncert „Warszawa - Miasto Bohaterów”. To hołd oddany wszystkim mieszkańcom stolicy, których bohaterstwo i odwaga w czasie okupacji niemieckiej są często zapominane. Koncert oraz wystawa zostały przygotowane przez TPE we współpracy z Fundacją PGE w ramach projektu „Tablice Pamięci”.

Autor/źródło: PGE

II Wojna Światowa dla Warszawy była czasem strachu, represji i niemieckiego terroru. Doświadczali tego wszyscy mieszkańcy stolicy. “Warszawa - Miasto Bohaterów” to projekt oddający im hołd.  W ten sposób chcemy przypomnieć o poświeceniu, bohaterstwie, ale także ofiarach cywilnych niemieckiej okupacji - mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Dziś prawie każdy wie czym było Powstanie Warszawskie, ale już tylko nieliczni pamiętają o tajnym nauczaniu, które kosztowało życie setek nauczycieli, akcjach sabotażu, czy pomocy Żydom - mówi Paweł Zarzycki, prezes Towarzystwa Projektów Edukacyjnych, organizatora projektu “Warszawa - Miasto Bohaterów” - Poprzez ten projekt, chcemy opowiedzieć o konkretnych ludziach i grupach, którzy przyczynili się do wielkości stolicy i podtrzymania ducha narodu. To ich postawa była zachętą do ciągłego oporu przez prawie sześć lat, a dziś jest lub powinna być wzorem dla wielu młodych ludzi, do których kierujemy nasze działania.

Koncert “Warszawa - Miasto Bohaterów” odbędzie się w sobotę 25 września, o godz. 17 na Placu Piłsudskiego. Na scenie wystąpią Maleo Reggae Rockers a wraz z nimi Ania Rusowicz, Marika, Mona, Kasia Malejonek, Ania Witczak oraz Darek “Maleo” Malejonek.

Koncert realizowany jest pod kierownictwem artystycznym Darka “Maleo” Malejonka. Bezpłatne wejściówki w ograniczonej liczbie, dostępne są na platformie Evenea.pl. Wystawa plenerowa towarzysząca koncertowi, będzie dostępna na Placu Piłsudskiego do końca października.

Projekt “Warszawa - Miasto Bohaterów” powstał dzięki zaangażowaniu i wsparciu patrona strategicznego Fundacji PGE oraz Partnerów: Mazowieckiego Kuratorium Oświaty, Archiwum Akt Nowych, Muzeum Wojska Polskiego i Muzeum Warszawy.


Fundacja PGE we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej oraz pod patronatem honorowym Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu realizuje projekt „Tablice Pamięci” polegający na umieszczeniu przy tzw. tablicach Tchorka dodatkowych tabliczek informujących w języku polskim i angielskim o zbrodniach dokonanych podczas II Wojny Światowej. Ideą projektu jest uzupełnienie i popularyzacja informacji na temat faktów historycznych wśród mieszkańców Warszawy oraz polskich i zagranicznych turystów.


Link do zapowiedzi koncertu na kanale YouTube Grupy PGE:
Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-09-23 12:03:31
miniaturka

107. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

W niedzielę, 26 września obchodzimy Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. To czas szczególnej modlitwy w intencji tych, którzy przebywają z dala od swoich domów i bliskich. Wśród migrantów znajduje się rzesza Polaków, przebywająca poza granicami naszego kraju. Pamietajmy o modlitwie w ich intencjach i o intencjach tych rodzin, które doświadczają ciężaru rozłąki z bliskimi osobami. Niech naszej modlitwie towarzyszy pogłębienie wrażliwości na potrzeby innych, zgodnie ze słowami będącymi mottem papieskiego przesłania: „Ku stale rosnącemu «my»”
2021-09-23 12:29:31
miniaturka

Cytaty św. Ojca Pio, które poruszają serce

23 września, w liturgiczne wspomnienie św. Pio z Pietrelciny, prezentujemy kilka jego myśli, które poruszają serce, nakłaniają do przemyśleń, jak i wzbudzają refleksję na temat wiary i modlitwy.
2021-09-23 12:57:49
miniaturka

„Pokój jest prostotą ducha”. Ojciec Pio jako przewodnik dusz

Ojciec Pio nazywany był przez wielu przewodnikiem dusz. Jego niezwykły charyzmat wglądu w serce człowieka pomagał mu odróżniać prawdziwie dobro od zła. Jak pomagał ludziom? Co sam przeżywał mistyk z Peietrelciny? Odkryj osobiste notatki ojca Pio zgormadzone przez jego współbraci.
2021-09-23 13:24:26
miniaturka

Ks. prof. Jerzy Szymik laureatem Złotego FENIKSA 2021

Ks. prof. Jerzy Szymik, teolog i poeta, profesor nauk teologicznych nagrodzony został Nagrodą Główną Złotego FENIKSA 2021. Ogłoszenie laureatów tegorocznej nagrody przyznawanej przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich nastąpiło tuż po otwarciu XXVI Targów Wydawców Katolickich.
2021-09-23 13:36:23
miniaturka

Teksas: więcej kobiet w klinikach ciążowych pro-life i proaborcyjne działania korporacji

Już trzy tygodnie po wejściu w życie nowych antyaborcyjnych przepisów w amerykańskim stanie Teksas przychodnie ciążowe działające w duchu pro-life zanotowały wzrost o co najmniej 30 procent. W klinikach aborcyjnych ruch spadł natomiast nawet o 80 procent.
2021-09-23 14:15:23
miniaturka

Do 26 września trwa nadzwyczajny dyżur telefonu inicjatywy „Zranieni w Kościele”

Przewidując skutki, jakie może wywołać publikacja raportu komisji dominikańskiej, Inicjatywa „Zranieni w Kościele” uruchomiła program wsparcia kryzysowego. Od środy 15 września aż do niedzieli 26 września pod numerem 800 280 900 dyżurują psychoterapeuci, wysłuchując osób skrzywdzonych.