Franczyza na prowadzenie aptek – kontrowersyjne klauzule

Jeszcze w tym miesiącu powinniśmy poznać reguły w oparciu, o które Główny Inspektor Farmaceutyczny będzie mógł zakwestionować klauzule, zawarte w umowach franczyzowych na prowadzenie apteki.

W pracach nad wypracowaniem wykazu niedozwolonych zapisów umownych uczestniczy m.in. UOKiK, a także Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Otwarte pozostaje pytanie, czy i w jakim stopniu nowe zapisy uzdrowią atmosferę w tym obszarze, w szczególności zaś czy udrożnią one rozwój systemów franczyzowych, które stanowić mogą jedyną alternatywę dla dominacji silnych grup kapitałowych, nierzadko o zasięgu międzynarodowym.

O problemach aptecznych franczyzobiorców wspominaliśmy już temu na naszym portalu. Wskazywaliśmy wówczas na liczne problemy, jakie przyniosły zmiany w prawie farmaceutycznym wprowadzone w roku 2017, określane hasłem „Apteka dla aptekarza”. To między innymi kwestie związane ze zbyciem przedsiębiorstwa przez osobę, która z uwagi na wiek lub stan zdrowia nie jest w stanie prowadzić apteki samodzielnie, czego z kolei konsekwencją może być likwidacja firmy i zwolnienie pracowników czy też niewystarczające zaspokojenie wierzycieli, poczynając od dostawców towarów, a kończąc na kredytodawcach.

Wątpliwości budzi też praktyka stosowana przez inspektorów farmaceutycznych, polegająca na automatycznym cofaniu zezwolenia na prowadzenie działalności w przypadku łączenia istniejących już podmiotów w większe, co według interpretacji stosowanej przez GIF skutkuje przekroczeniem limitów koncentracji. W tej sprawie do resortu zdrowia wystąpił Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, oceniając działania inspekcji farmaceutycznej jako niespójne z regułą przyjaznej interpretacji prawa określoną w ustawie Prawo przedsiębiorców, a także zasadami wskazanymi w Konstytucji biznesu.

Zastrzeżenia budzi z jednej strony sam fakt czy przepisy nowelizacji Prawa farmaceutycznego z roku 2017 mają zastosowanie do łączenia się już istniejących firm, z drugiej zaś stosowanie od razu najsurowszego środka w postaci cofnięcia zezwolenia, zamiast uprzedniego wezwania właściciela apteki do usunięcia ewentualnych uchybień, co mogłoby nastąpić poprzez wystąpienie ze spółki lub odprzedaż przedsiębiorstwa osobie, spełniającej kryteria określone w przepisach.

Warto podkreślić, iż zgodnie z obowiązującym prawem, wszystkie produkty farmaceutyczne, będące na stanie apteki, której cofnięto zezwolenie, powinny zostać zutylizowane. Problemem jest luka prawna w obowiązujących przepisach, co potwierdził podsekretarz stanu w resorcie zdrowia, Maciej Miłkowski, w odpowiedzi na interpelację grupy posłów: – Ustawodawca nie przyznał dotychczas wojewódzkiemu inspektorowi farmaceutycznemu kompetencji do wydania zgody na zbycie produktów leczniczych pozostających w aptece w sytuacji cofnięcia zezwolenia na jej prowadzenie. Jednocześnie nie jest możliwe domniemanie kompetencji do wydania tego rodzaju zgody – czytamy w piśmie z dnia 7 stycznia br.

Z całością artykułu zapoznasz się na portalu nowyswiat24.com.pl.

Franczyza na prowadzenie aptek – kontrowersyjne klauzule

źródło: www.nowyswiat24.com.pl
« 1 »
TAGI:

reklama

reklama

reklama