Strona główna
opoka.org.pl
2020-11-07 09:15
MG / pb (KAI/novenanews.com) / Paryż

Francuski arcybiskup: zakaz publicznych Mszy to nie atak na Kościół

Podobnie jak biskupi angielscy, metropolita Poitiers abp Pascal Wintzer uważa, że wprowadzony ze względu na pandemię zakaz publicznego sprawowania liturgii nie jest atakiem na religię, choć jest bolesny dla całego Kościoła we Francji i poszczególnych wiernych

Autor/źródło: Pixabay.com

Odnosząc się do twierdzeń niektórych katolików uważających surowe obostrzenia wprowadzone przez władze francuskie za celowy atak na Kościół, uznał je za „niezdrowe”, „nieodpowiedzialne”, „niebezpieczne” i „fałszywe” .


- Czy rozpowszechnianie się koronawirusa jest wymysłem? Czy państwo używa tego jako pretekstu do ograniczania naszej wolności, w tym wolności religijnej? – pyta metropolita Poitiers na łamach dziennika „La Croix”. Przekonuje, że „państwo ma prawo, na podstawie danych, którymi dysponuje i z poszanowaniem prawa, nakładać ograniczenia, które są dla dobra wszystkich”, nawet gdy, jak w tym przypadku, ogranicza to swobody obywatelskie.


Jednocześnie przyznaje, że zakaz, który obowiązuje od 2 listopada do 1 grudnia br., z wyjątkiem ślubów i pogrzebów, jest bolesny dla katolików, bo Eucharystia ma istotne znaczenie dla życia chrześcijańskiego.


Hierarcha sprzeciwia się tym, którzy wierzą, że zakaz został wprowadzony „nie z powodów zdrowotnych, lecz dlatego, że świeckie państwo nieustannie chce nadzorować lub nawet kontrolować religie”. Zauważa, że – bez względu na lockdown – „są tacy, którzy twierdzą, iż chrześcijanie, choć nie są we Francji prześladowani, to jednak nie mogą w pełni korzystać z prawdziwej wolności”.


Prawdą jest, że bycie chrześcijaninem we Francji jest „trudne i wymagające”, ale „kto może powiedzieć, że jest prześladowany z powodu swych religijnych przekonań i praktyk?” – pyta abp Wintzer. Zauważa przy tym, że mówienie takich rzeczy „dodaje skrzydeł radykalnym islamistom”, którzy podnoszą „złe traktowanie” jako „usprawiedliwienie dla swego terroryzmu”.


Przestrzega więc katolików przed przyjmowaniem podobnej „retoryki prześladowań”, co islamscy fanatycy, gdyż jest to „nie tylko niebezpieczne, ale przede wszystkim fałszywe”. – W ciągu zbyt wielu lat jednostki i grupy kształtowały swą tożsamość mówiąc, że są dyskryminowane lub padły „ofiarą” jakichś fobii – zaznacza metropolita Poitiers. I wskazuje, że „ataki na chrześcijan nie pochodzą od państwa”, lecz ze strony zwolenników „politycznego islamu”.


Hierarcha przyznaje, że środki podjęte przez państwo w walce z COVID-19 mogą być podważane na drodze prawnej, gdy wydają się być nieuprawnione lub nadmierne. Wtedy sąd rozstrzyga, czy są zgodne z prawem. Tak właśnie postąpiła Konferencja Biskupów Francji, składając 2 listopada w Radzie Stanu odwołanie od zakazu publicznych Mszy. Abp Wintzer zastanawia się jednak, czy takie posunięcie, choć uprawnione, jest uzasadnione, gdyż w obliczu wzrostu przypadków koronawirusa we Francji trudno traktować zakaz jako złamanie praw katolików.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-11-06 15:58:26
miniaturka

Jak finansowo radzi sobie Kościół hiszpański?

W najbliższą niedzielę w Hiszpanii przypada Dzień Kościoła Diecezjalnego. To wtedy poszczególne diecezje publikują sprawozdania o stanie swych finansów. Dowiadujemy się z nich nie tylko o tym jak poradziły sobie w 2019 roku, ale też o ich finansach w czasie pandemii.
2020-11-06 20:37:40
miniaturka

Kard. Hollerich: Papież chce, by Europa wróciła do swych chrześcijańskich korzeni

Komentując wystosowany w ubiegłym tygodniu papieski list do Europy, kard. Hollerich zauważył, że Papieżowi Franciszkowi zależy, aby Unia Europejska powróciła do wizji swych chrześcijańskich założycieli. Nawiązuje tym samym do wcześniejszych apeli Jana Pawła II
2020-11-06 20:46:28
miniaturka

Uprowadzony przez separatystów kameruński Kard. Tumi odzyskał wolność

Arcybiskup Duali potwierdził, że porwany wczoraj w Kamerunie 90-letni kard. Christian Tumi odzyskał wolność. Szczegóły nie są znane. Od lat aktywnie angażował się on w dialog między kameruńskim rządem a separatystami.
2020-11-07 08:38:02
miniaturka

Caritas: pomoc żywnościowa w dobie pandemii

Blisko 14 tys. ton artykułów spożywczych o wartości niemal 63 mln zł trafiło do ponad 278 tys. osób zakwalifikowanych do skorzystania ze wsparcia w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014–2020 – Podprogram 2019.
2020-11-07 08:55:33
miniaturka

CHARIS to służba, która ma koordynować Odnowę w Duchu Świętym

Odnowa w Duchu Świętym to nie jakaś „grupa” wspólnot, ale dar dla całego Kościoła. Karol Sobczyk, lider wspólnoty Głos Pana i członek zespołu inicjującego Krajową Służbę Komunii CHARIS w Polsce wyjaśnia w rozmowie z KAI, czym jest CHARIS i jakie są jej zadania
2020-11-07 09:42:20
miniaturka

Abp Ryś: nie oczekujemy od Boga pałaców, ale bycia Nim twarzą w twarz

W homilii wygłoszonej podczas dzisiejszej porannej Mszy św. abp Grzegorz Ryś zwrócił uwagę na to, co jest istotą chrześcijańskiego myślenia o niebie. Nie jest nią nadzieja na „niebiański dobrobyt”, ale raczej – na spotkanie z miłującym Ojcem