Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2020-09-07 14:00
MG / ts (KAI) / Paryż

Francuski aktor Gerard Depardieu przeszedł na prawosławie

Francuski aktor Gerard Depardieu został członkiem Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego.

Autor/źródło: Pixabay

Według rosyjskiej agencji „Ria Nowosti” 71-letni artysta został ochrzczony 6 września br. w katedrze Aleksandra Newskiego w Paryżu jako „chrześcijanin prawosławny”.


Depardieu przyjął obywatelstwo rosyjskie w 2013 roku. Portal „Orthodox Times” zamieścił zdjęcie z niedzielnej uroczystości chrztu ukazujące aktora stojącego przy chrzcielnicy z prawosławnym arcybiskupem Janem (Renneteau), który od niedawna kieruje Arcybiskupstwem Zachodnioeuropejskim Parafii Tradycji Rosyjskiej.


Informując o tym ekumeniczna fundacja Pro Oriente z Wiednia podkreśliła, że Depardieu od dawna starał się pogłębiać swoje stosunki z chrześcijaństwem. Z aktualnych doniesień nie jest jasne, czy w dzieciństwie został ochrzczony jako katolik i czy w Paryżu został „ponownie ochrzczony” w "węższym" znaczeniu tego słowa, czy też aktor został ochrzczony „warunkowo”, ponieważ, na przykład, istniały wątpliwości co do ważności chrztu katolickiego w czasach jego dzieciństwa.


Kwestia chrztu jest delikatnym, ale rzadko otwarcie poruszanym problemem w dialogu ekumenicznym między Kościołami katolickim i prawosławnym. Postawa prawosławna różni się w zależności od Kościoła i regionu. Np. Kościoły prawosławne w Szwajcarii podpisały porozumienie ekumeniczne o wzajemnym uznawaniu ważności chrztu między Kościołami chrześcijańskimi.

ts (KAI) / Paryż


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: prawosławie, kościół prawosławny, Gerard Depardieu