Strona główna
opoka.org.pl
2020-11-11 10:26
ds / Beata Zajączkowska, Vatican News

Francuscy katolicy domagają się powrotu Mszy

Francuscy katolicy modlą się u wejść do kościołów. W całej Francji organizowane są także pokojowe protesty przeciwko wprowadzonemu przez rząd zakazowi sprawowania liturgii z udziałem wiernych. Mimo odwołania złożonego przez biskupów decyzję tę potwierdziła francuska Rada Stanu.

Autor/źródło: Ks. Robert Capała, licencja: CC BY

„Będziemy tak długo protestować dopóki władze nie oddadzą nam Mszy” – podkreślają uczestnicy modlitewnej mobilizacji francuskich katolików i dodają, że „tym razem nie zgodzą się na Msze jedynie na komputerze”. 

Marc Billig to 53-latek, które wraz ze znajomym zorganizował w minioną niedzielę protest przed katedrą w Nantes. Obaj nie spodziewali się aż tak dużego oddźwięku na swą akcję nagłośnioną na Facebooku i zalegalizowaną wcześniej w lokalnej prefekturze. Według miejscowej policji w modlitwie przed katedrą wzięło udział ok. 600 osób, głównie młodych. Podobnie było w Lyonie i Wersalu, gdzie przed kościołami wierni odmawiali wspólnie różaniec. 

„Mamy nadzieję, że widząc ten oddolny protest katolików francuskie władze zechcą dostrzec, jak ważny dla wierzących jest udział w Eucharystii” – podkreśla parafianin z Nantes. Wskazuje, że wierni nie zamierzają łamać prawa i wszystkie manifestacje zgłaszane są wcześniej w lokalnych prefekturach i mają ochronę policji. Zachowane są też sanitarne obostrzenia. W kolejnych dniach takie modlitewne protesty odbędą się w wielu miastach Francji. W piątek, przed paryską katedrą Notre-Dame, katolicy będą odmawiać różaniec. Uczestniczący w modlitewnym proteście Francuzi przypominają władzom, że obostrzenia wywołane pandemią nie mogą pozbawiać ich podstawowej wolności, jaką jest wolność kultu i swobodnego wyznawania wiary.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-11-11 09:41:26
miniaturka

Kłamał McCarirck, prawdę ukryli trzej amerykańscy biskupi, Watykan zareagował za późno

Watykan opublikował obszerny, kilkusetstronicowy raport na temat byłego kardynała McCarricka i przyznał,że doniesienia o nadużyciach seksualnych McCarricka krążyły od lat. Papież Franciszek nie znał wcześniej żadnych poważnych zarzutów wobec wpływowego amerykańskiego duchownego.
2020-11-11 10:00:28
miniaturka

Nieznane uzdrowienie za przyczyną Jana Pawła II

Piszę te słowa, aby dać świadectwo łaski otrzymanej w sanktuarium Matki Bożej z Lourdes za wstawiennictwem papieża Jana Pawła II w dniu 15 sierpnia 2004 roku. Tak Linda zakończyła swoje świadectwo uzdrowienia, które dokonało się w Lourdes. Poznajcie jej historię.
2020-11-11 10:25:38
miniaturka

Rozmawiajmy z dziećmi o patriotyzmie

Instytut Książki zaprasza wszystkich do wspólnego świętowania 102. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Książki mogą stać się świetnym pretekstem do takich rozważań, ponieważ pomagają budować naszą tożsamość oraz lepiej poznać i zrozumieć historię.
2020-11-11 11:04:40
miniaturka

Prymas Polski przypomina o obowiązkach wobec Ojczyzny

Prymas Polski abp Wojciech Polak przewodniczył w katedrze gnieźnieńskiej Mszy św. w intencji Ojczyzny w 102. rocznicę odzyskania niepodległości. W swojej homilii apelował o pojednanie i odpowiedzialność za przyszły los Polski.
2020-11-11 11:35:58
miniaturka

Jezus jak błyskawica

Aktualnie z błyskawicą kojarzy się nam ruch obiecujący wyzwolenie kobiet z „piekła”, przy czym to właśnie rzekome wyzwolenie jest dokładnie drogą do piekła. Kiedy przyjdzie Królestwo Boże i czy powtórnemu przyjściu Jezusa będą towarzyszyć błyskawice?
2020-11-11 11:44:07
miniaturka

Kościół jest zobowiązany wykorzenić zło w sobie

Podczas dzisiejszej audiencji generalnej Papież Franciszek odniósł się do opublikowanego wczoraj raportu na temat instytucjonalnego dochodzenia i procesu decyzyjnego Stolicy Apostolskiej dotyczącego byłego kardynała Theodore’a McCarricka (od 1930 do 2017) opublikowanego przez Sekretariat Stanu.