Strona główna
opoka.org.pl
2020-11-04 09:20
MG / Beata Zajączkowska – vaticannews.va

Francuscy biskupi protestują przeciwko zamknięciu kościołów

Nieproporcjonalnym krokiem, który łamie wolność wyznania nazwali francuscy biskupi rządową decyzję o całkowitym zakazie sprawowania liturgii z udziałem wiernych. Nie ma dowodów na to, że kościoły są bardziej szczególnymi miejscami zakażeń niż placówki handlowe czy inne miejsca publiczne

Autor/źródło: vaticannews.va

Przewodniczący episkopatu odwołanie od tej decyzji złożył do Rady Stanu, która we francuskim porządku prawnym opiniuje wszystkie projekty ustaw i dekretów rządowych.


Abp Eric de Moulins-Beaufort konsultował się w tej sprawie z wszystkimi francuskimi biskupami. Zgodnie podkreślono, że decyzja władz podważa wolność wyznania, która jest jedną z podstawowych wolności w tym kraju i nie podlega negocjacji. Wskazano, że całkowity zakaz sprawowania Eucharystii z udziałem wiernych i udzielania im sakramentów jest nieproporcjonalny, do celu jakim jest ochrona zdrowia, tym bardziej, że we wszystkich kościołach podjęto nadzwyczajne obostrzenia sanitarne i były one szczegółowo respektowane. Przewodniczący episkopatu przypomniał zarazem, że nie ma żadnych dowodów na to, by kościoły były szczególniejszymi miejscami zarażania niż np. placówki handlowe i że w kościołach nie stwierdzono żadnych ognisk zakażenia.


Stanowisko episkopatu z niecierpliwością było oczekiwane przez wiernych. Już wcześniej wielu biskupów, przedstawicieli ruchów i wspólnot katolickich wypowiedziało się przeciwko tym drakońskim restrykcjom. Przypomniano, że francuscy katolicy odmawiają opuszczenie swych kościołów, do których szczególnie w tym trudnym czasie pandemii przychodzą po to, by znaleźć pocieszenie i nadzieję. Abp de Moulins-Beaufort zauważył, że nawet prześladowania nie zniechęciły chrześcijan do gromadzenia się na Eucharystii. Przypomniał zarazem, że troska o zdrowie fizyczne nie może odcinać ludzi od pomocy duchowej, która w obecnej sytuacji ma fundamentalne znaczenie. „Uczestnictwo w Mszy nie jest jedynie sposobem praktykowania wiary, ale jej źródłem i szczytem. „Eucharystia to jeden z rzadkich momentów, gdzie wierni przychodzą, by odzyskać siłę i odwagę do znoszenia także przeciwności losu związanych z pandemią” – podkreśla przewodniczący francuskiego episkopatu. Tymczasem francuscy katolicy sami protestują przeciwko wprowadzanym obostrzeniom, podkreślając, że odebrano im Wielkanoc, ale teraz nie pozwolą by odebrano im niedzielną Eucharystię, a być może także Boże Narodzenie. Przy okazji wskazują, że decyzja władz przychodzi w szczególnie trudnym dla chrześcijan momencie, gdy są prześladowani ze strony islamistów. Odwołują się tu do ataku na katedrę w Nicei, gdzie męczeńską śmierć poniosły trzy osoby, tylko dlatego że przyszły na modlitwę.


Odwołanie skierowane do Rady Stanu przez Konferencję Episkopatu Francji powinno zostać rozpatrzone jeszcze w tym tygodniu. Organ ten jest najwyższym organem sądownictwa administracyjnego. Jego orzeczenia odgrywają olbrzymią rolę w praktyce ustrojowej.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-11-03 15:28:42
miniaturka

NDE, czyli doświadczenia z pogranicza śmierci. Jak je wytłumaczyć?

Doświadczenie stanu bliskiego śmierci (NDE) pochodzi od angielskiego określenia near-death experience i odnosi się do odczuć osób, które doświadczyły osoby, które niemal umarły lub były w stanie śmierci klinicznej. Wbrew pozorom, takie stany nie należą do rzadkości a ich występowanie wynika ze stałego postępu nauk medycznych i zaawansowanych technik reanimacyjnych.
2020-11-03 22:57:21
miniaturka

Austriacki Kościół po zamachu: nie ugniemy się przed terrorem

Zarówno Papież Franciszek, jak i kard. Schönborn odnieśli się do wczorajszego zamachu terrorystycznego w stolicy Austrii, podkreślając, że nie można na przemoc reagować przemocą. „Tylko miłość może ugasić nienawiść”
2020-11-03 22:59:40
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Jezus w dzisiejszej Ewangelii w kilku obrazach przybliża warunki bycia Jego uczniem. Łączy te obrazy potrzeba podjęcia ryzyka i gotowość utraty wszystkiego.
2020-11-04 07:40:55
miniaturka

Pakistan: 13-latka porwana i zmuszona do małżeństwa wróci do rodziców

13-letnia chrześcijanka Arzoo Raja, porwana i zmuszona do małżeństwa z 44-letnim muzułmaninem, a także do przejścia na islam została przeniesiona do ośrodka dla nieletnich.
2020-11-04 08:55:00
miniaturka

Zmarł Eugeniusz Mróz - ostatni żyjący kolega Karola Wojtyły

W Domu Pomocy Społecznej w Krapkowicach na Opolszczyźnie zmarł Eugeniusz Mróz, ostatni żyjący kolega z dzieciństwa Karola Wojtyły. Razem wychowywali się na ulicy Kościelnej w Wadowicach, razem chodzili do szkół. W 1938 roku zdawali maturę. Eugeniusz Mróz miał sto lat.
2020-11-04 10:19:53
miniaturka

Nina Nowak zaśpiewa w Warszawie w hołdzie Janowi Pawłowi II

W niedzielę 8 listopada odbędzie się wyjątkowy koncert czołowej polskiej śpiewaczki Niny Nowak, połączony z uroczystą Mszą św., dedykowany pamięci Jana Pawła II w 100 rocznicę jego urodzin. Początek uroczystości o godz. 18.00 w kościele pw. Matki Bożej Anielskiej.