Strona główna
opoka.org.pl
2018-11-03 12:40
ek / Krzysztof Ołdakowski SJ

Francja: Zero tolerancji dla nadużyć seksualnych w Kościele

Francuscy biskupi opublikowali raport dotyczący nadużyć seksualnych w Kościele. Podjęli także liczne inicjatywy, które pomagają przeciwdziałać wszelkim formom takich przestępstw.

Autor/źródło: photogenica.pl

To, co zostało zrobione w ciągu ostatnich dwóch lat stanowi dopiero początek drogi. Walka z pedofilią będzie trwała przez kolejne lata. Należy podejmować ją z determinacją i z pokorą. Zmowa milczenia, pokusa minimalizowania powagi nadużyć seksualnych, spychanie w niepamięć, odmowa słuchania głosu ofiar oraz pokusa obrony za wszelką cenę instytucji pozostają nadal przeszkodami, które w Kościele trzeba przezwyciężyć – stwierdził biskup Luc Crepy odpowiedzialny w Episkopacie Francuskim za walkę z pedofilią.

Francuscy biskupi opublikowali raport dotyczący nadużyć seksualnych. Podczas najbliższego zebrania Konferencji Episkopatu w Lourdes zostanie wysłuchanych osiem osób, które jako młodociane były molestowane przez duchowych. Program podjęty dwa lata temu przez Kościół we Francji przynosi pierwsze rezultaty. Od stycznia ub.r. zostało zgłoszonych biskupom 211 przypadków nadużyć, natomiast prokuraturze 75.

Biskupi francuscy powołali do życia szereg struktur oraz podjęli różne inicjatywy, które pomagają przeciwdziałać wszelkim formom nadużyć. Przy Episkopacie powstała specjalna „komórka permanentnej walki z pedofilią”, której przewodniczy bp Luc Crepy z Puy-en-Velay. Korzysta ona ze wsparcia wielu ekspertów i specjalistów wysokiej rangi.

Otwarta też została specjalna strona internetowa oraz udostępniono adres mailowy. Można z nich korzystać w zgłaszaniu przypadków wykorzystywania seksualnego. W Sekretariacie Episkopatu została wyznaczona osoba, która koordynuje zaangażowania biskupów w walkę z pedofilią. Natomiast na poziomie lokalnym utworzono komórki gotowe wysłuchać głosu ofiar i świadków. Wszystkie te działania służą realizacji programu: „zero tolerancji” dla nadużyć seksualnych w Kościele.

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-11-02 18:54:10
miniaturka

Ziemia Święta – od pola walki do pola pokoju

Kustosz Ziemi Świętej, o. Francesco Patton skomentował oczyszczenie z min terenu leżącego w pobliżu konwentu franciszkańskiego nad Jordanem.
2018-11-03 09:39:15
miniaturka

Nowa Podstawa programowa katechezy Kościoła katolickiego w Polsce

Ukazała się nowa Podstawa programowa katechezy Kościoła katolickiego w Polsce, zatwierdzona 8 czerwca 2018 r. podczas 379. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Wkrótce zastąpi dokument z 2010 r.
2018-11-03 10:41:16
miniaturka

Genua: Msza za zmarłych przy zawalonym wiadukcie

Wyjątkowy charakter miał w tym roku dzień zaduszny w Genui. Mieszkańcy tego miasta wspominali ofiary katastrofy z 14 sierpnia br. Na skutek zawalenia się centralnego odcinka wiaduktu Morandi zginęły wówczas 43 osoby.
2018-11-03 12:25:20
miniaturka

Papież do Światowego Forum na temat Migracji

Papież Franciszek skierował przesłanie do uczestników VIII Światowego Forum Społecznego odbywającego się pod hasłem: „Migrować, odrzucać, tworzyć oraz przemieniać”.
2018-11-03 13:21:03
miniaturka

Franciszek: najważniejsze jest słuchanie głosu Oblubieńca

W bazylice watykańskiej odprawiona została msza święta za zmarłych w ciągu minionego roku kardynałów i biskupów. Byli wśród nich również Polacy.
2018-11-03 17:41:57
miniaturka

Abp Budzik do harcerzy: prawdziwa wielkość to zapominanie o sobie

Metropolita lubelski przewodniczył w lubelskiej archikatedrze Eucharystii z okazji 100. rocznicy powstania Związku Harcerstwa Polskiego. To właśnie w Lublinie w 1918 r. powstała pierwsza ogólnopolska organizacja harcerska.