Strona główna
opoka.org.pl
2020-07-28 12:20
ds / Vatican News

Francja wspomina ks. Jacques’a Hamela zamordowanego przez islamistów

26 lipca minęła czwarta rocznica męczeńskiej śmierci ks. Jacquesa Hamela, francuskiego kapłana zamordowanego w czasie sprawowania Mszy przez islamskich terrorystów.

Autor/źródło: By Gérard - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=51313915

Przy ołtarzu kościoła, przy którym islamscy terroryści zamordowali w czasie sprawowania Mszy ks. Jacquesa Hamela modlono się o odrzucenie wszelkiej przemocy i szacunek dla ludzkiego życia. Maleńki kościół w Saint-Étienne-du-Rouvray nie był w stanie pomieścić wszystkich uczestników liturgii. Obecny był m.in. przewodniczący francuskiego episkopatu, wielu biskupów i kapłanów, rodzina ks. Hamela, osoby, który były świadkiem jego męczeńskiej śmierci oraz przedstawiciele władz państwowych. W homilii abp Éric de Moulins-Beaufort wskazał, że brutalność tej zbrodni paradoksalnie rzuciła cenne światło. Ukazała, że „są w naszym świecie siły nienawiści, ale są też siły przebaczenia, pojednania i wzajemnego zaufania”. 

Religijno-państwowe uroczystości były zdecydowanym opowiedzeniem się przeciwko wszelkiej przemocy i wyrażeniem szacunku dla każdego ludzkiego życia. Przypomniano, że we Francji wciąż zbyt mało robi się, by przestrzec ten kraj przed nasileniem radykalizmu i niszczących tkankę społeczną separatyzmów, którym swym życiem sprzeciwiał się ks. Hamel, kochając wszystkich bez różnicy i pomagając każdemu, kto prosił go o pomoc. Po wspólnej liturgii odbyła się uroczystość cywilna. Minister spraw wewnętrznych Francji podkreślił, że „zabicie księdza Hamela było próbą zamordowania części duszy narodowej”. Wskazał, że zginął on pod ciosami najbardziej niesławnego i ślepego barbarzyństwa, popełnionego w imię morderczej ideologii.

Dzięki specjalnemu pozwoleniu Papieża Franciszka już w kwietniu 2017 r. otwarto proces beatyfikacyjny ks. Hamela. Jest on zaliczany do najszybszych w najnowszej historii Kościoła.

źródło: Beata Zajączkowska, Vatican News

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-07-28 11:46:34
miniaturka

Rwandyjski wolontariusz, który przyznał się do podpalenia katedry w Nantes, aresztowany

Francuska policja aresztowała 39-letniego Rwandyjczyka, który przyznał się do podpalenia katedry w Nantes, w której pomagał jako wolontariusz.
2020-07-28 12:13:34
miniaturka

Na Łotwie w trasy wyruszyli pielgrzymi

Pielgrzymowanie na Łotwie ma długą tradycję, która rozwija się na różne sposoby. Pielgrzymi pojawiają się dość często na tutejszym Szlaku Jakubowym, korzystając z tego, że związana z nim tradycja wędrowania w niewielkich grupach nie kłóci się z obowiązującymi ograniczeniami sanitarnymi.
2020-07-28 12:20:32
miniaturka

Rwandyjski wolontariusz przyznał się do podpalenia katedry w Nantes

Francuska policja aresztowała 39-letniego Rwandyjczyka, który przyznał się do podpalenia katedry w Nantes, w której pomagał jako wolontariusz. Emmanuel był odpowiedzialny za zamknięcie świątyni w przededniu pożaru. Mimo szybkiej interwencji strażaków ogień dokonał w niej znaczących zniszczeń. Podpalaczowi grozi 10 lat więzienia i grzywna w wysokości 150 tys. euro.
2020-07-28 14:39:36
miniaturka

Apel o sierpniową abstynencję od alkoholu - Zespół KEP ds. Apostolstwa trzeźwości

Tegoroczne hasło Apostolstwa trzeźwości to „Szczęśliwe dzieci w trzeźwych rodzinach”. W swoim apelu Zespół KEP ds. Apostolstwa trzeźwości zachęca, by w sierpniu – miesiącu trzeźwości - Polacy podjęli dobrowolną abstynencję od alkoholu. Publikujemy treść Apelu.
2020-07-28 14:47:28
miniaturka

„National Catholic Register” przypomniał o objawieniach maryjnych w egipskim El-Zeitoun

O mało znanych objawieniach maryjnych nad koptyjskim kościołem w El-Zeitoun na przedmieściach Kairu w Egipcie przypomina amerykański „National Catholic Register”.
2020-07-28 15:29:24
miniaturka

Dziś 27. rocznica podpisania Konkordatu między Polską i Stolicą Apostolską

Dokładnie 27 lat temu - 28 lipca 1993 r. - podpisano Konkordat między Stolicą Apostolską a Rzecząpospolitą Polską. Dokument sygnował Krzysztof Skubiszewski, minister spraw zagranicznych polskiego rządu i abp. Józef Kowalczyk, nuncjusz apostolski w Polsce.