Strona główna
opoka.org.pl
2018-07-16 08:56
Anna Bajon / Krzysztof Bronk

Francja: wojsko potrzebuje kapelanów, bo obcuje ze śmiercią

Francuski szef sztabu generalnego zauważył, że żołnierze wciąż zmagają się z dylematem śmierci, a konkretnie, w jakich okolicznościach mogą zadać śmierć innym. Aby znaleźć odpowiedzi na te pytania, w świeckim wojsku niezbędna jest obecność kapelanów.

Autor/źródło: pixabay, platinumportfolio

Francuska armia jest wzorem pozytywnej świeckości państwa. Każda religia ma swoich kapelanów i bardzo się staramy, by miała też swoje miejsce do sprawowania kultu – powiedział w wywiadzie dla katolickiego tygodnika Famille Chrétienne francuski szef sztabu generalnego. Podkreślił, że jest to niezbędne, ponieważ żołnierze w wypełnianiu swej misji stykają się ze śmiercią. Pojawiają się w związku z tym pytania eschatologiczne i trzeba, aby mieli możliwość znalezienia na nie odpowiedzi.

Eschatologiczne dylematy żołnierza

Generał François Lecointre, który sam jest praktykującym katolikiem, zastrzega zarazem, że podstawowym dylematem związanym ze śmiercią jest nie tyle oddanie własnego życia, lecz zadanie śmierci innym. „To pytanie powraca u naszych żołnierzy – mówi generał Lecointre – z jakich powodów pewnego dnia będzie mógł zadać śmierć? Dla obrony własnego kraju? Dla wierności koledze? Z podziwu dla swego dowódcy? Nie są to motywy przeciwstawne – zaznacza francuski generał. (…) Ale powtarzam, dla żołnierza istotą jego zobowiązań nie jest oddanie własnego życia, lecz zadanie śmierci. Trzeba znaleźć w sobie odwagę, by zabić wroga prosto w twarz. I trzeba mieć ku temu odpowiednie powody”.

Płk. Beltrame to bohater, a nie męczennik

Szef francuskiego sztabu odniósł się również do postaci pułkownika Beltrame, który zginął z rąk islamskiego terrorysty po tym, jak dobrowolnie wymienił się za jednego z zakładników. Generał Lecointre zauważył, że nie interpretowałby tego wydarzenia w kategoriach męczeństwa, lecz heroizmu. Pułkownik Beltrame zajął miejsce zakładnika nie po to, by zginąć, lecz by unieszkodliwić terrorystę, zwyciężyć i wypełnić swą misję. Jego zdaniem heroizm w takich sytuacjach polega na umiejętności zadania śmierci, a zarazem ryzykowania własnym życiem.

Dodajmy, że generał Lecointre ma osobiste doświadczenie z pola bitwy. W 1995 r. broniąc Sarajewa poprowadził atak na most Vrbanja, w którym stracił dwóch żołnierzy. Ostatnio uczestniczył w pokojowej misji w Mali.

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-07-15 16:30:00
miniaturka

Papież do młodych: bądźcie zakorzenieni w historii i kulturze

"Nie wyprodukowano nas w laboratorium. Wyrastamy z konkretnej rodziny, historii, kultury i musimy być w niej zakorzenieni. Tylko tak możemy coś zmienić" – mówił Papież w przesłaniu do młodzieży z archipelagu Antyli na Morzu Karaibskim.
2018-07-15 16:40:05
miniaturka

30 dni do wyjścia XXVI Ekumenicznej Pieszej Pielgrzymki Białystok - Grodno - Wilno

30 dni?Jedni powiedzą, że to dużo, inni wręcz odwrotnie – bardzo mało. Jedno jest pewne! Już za 30 dni (16 sierpnia) będziemy w drodze do Ostrej Bramy.
2018-07-16 08:37:35
miniaturka

Pierwsze przesłanie nowego prefekta Dykasterii ds. Komunikacji

Paolo Ruffini zapewnił afrykańskich biskupów, że w reformie watykańskich mediów nie zostaną zaniedbane kraje, które mają utrudniony dostęp do techniki cyfrowej. Z uznaniem odniósł się do owoców wieloletniej współpracy między Radiem Watykańskim i rozgłośniami diecezjalnymi.
2018-07-16 09:25:25
miniaturka

Łotwa: wakacyjna modlitwa za zmarłych

Okres wakacyjny to na Łotwie nie tylko czas wypoczynku, ale również modlitwy za zmarłych. To stara tradycja sięgająca czasów przedchrześcijańskich.
2018-07-16 09:31:32
miniaturka

Apel Zespołu Episkopatu: 100 dni abstynencji na stulecie niepodległości

"Co roku prosimy o przeżycie sierpnia bez alkoholu. Jednak w tym jubileuszowym roku chcemy zaprosić Polaków do ambitniejszego działania, do ambitniejszej drogi", czytamy w opublikowanym dziś Apelu. Czas od soboty 4 sierpnia do niedzieli 11 listopada 2018 roku to 100 dni.
2018-07-16 10:10:25
miniaturka
play

#ChallengeWakacyjny - Wyzwanie #16

Zapraszamy do wysłuchania wakacyjnych rozważań o spotkaniach Jezusa. Dziś człowiek, który ma problem z przebaczaniem (Mt 18, 19-21)