Strona główna
opoka.org.pl
2021-10-13 10:00
mk / vaticannews.va

Francja: tajemnica spowiedzi a prawa republiki

Republika Francuska zawsze uznawała tajemnicę spowiedzi. Jest jej honorem, że w ten sposób szanowała godność sumienia każdego człowieka – czytamy w komunikacie prasowym francuskiego episkopatu w związku z dyskusją na temat tajemnicy spowiedzi.

Autor/źródło: www.flickr.com/photos/episkopatnews, BP KEP, licencja: CC BY-SA

Jej zniesienie zaproponowali członkowie niezależnej komisji ds. wykorzystywania nieletnich w środowisku kościelnym.

Odnosząc się do tego postulatu przewodniczący Episkopatu powiedział na antenie Franceinfo, że tajemnica spowiedzi ma większą moc niż prawa republiki. W wydanym zaraz potem oświadczeniu doprecyzował, że tajemnicy spowiedzi nie należy przeciwstawiać prawom republiki, ponieważ nie wymagają one jej zniesienia. Słowa abp. Erica de Moulins-Beaufort wywołały polityczną i medialną burzę. Francuski minister spraw wewnętrznych uznał jego wypowiedź za niestosowną i zaprosił go dziś do ministerstwa. Przewodniczący episkopatu zaproszenie przyjął, by wyjaśnić, jak podkreślił, znaczenie tajemnicy spowiedzi dla katolików, jego teologiczne, duchowe i kanoniczne podstawy. Komunikat prasowy episkopatu wskazuje ponadto na znaczenie sakramentu spowiedzi właśnie w kontekście nadużyć. Doświadczenie pokazuje, że to właśnie w podczas tego sakramentu niektóre ofiary, zwłaszcza nieletnie, odważyły się opowiedzieć o swych doświadczeniach, mając pewność, że chroni je tajemnica spowiedzi.

Dyskusja na temat tajemnicy spowiedzi wpisuje się w problemy, jakie ma dzisiaj Francja z pokaźną wspólnotą muzułmańską. Szczególnie wśród młodszych pokoleń muzułmanów powszechne jest przekonanie o wyższości prawa koranicznego nad prawami republiki. W debatę na ten temat włączył się czołowy francuski filozof i religioznawca prof. Rémi Brague, laureat Nagrody Ratzingera. W wywiadzie dla dziennika Le Figaro wskazał na różnice w pojmowaniu prawa Bożego w islamie i chrześcijaństwie. W islamie prawem jest Koran podyktowany Mahometowi. W chrześcijaństwie kluczowe znaczenie ma głos sumienia, który odzywa się w sercu i odwołuje się do rozumu.

Prof. Brague wskazał zarazem na zagrożenia kryjące się w postawie francuskiego ministra, który oburzony wypowiedzią przewodniczącego episkopatu, oświadczył, że nic nie ma większej mocy niż prawa republiki. Prof. Brague przywołał postać Franza Jägerstättera, o którym opowiada film „Ukryte życie”. W imię sumienia odmówił on służby w armii Hitlera i został za to stracony. Z drugiej strony ci, którzy zasiadali na ławie oskarżonych podczas procesu norymberskiego odwoływali się w swej obronie właśnie do nadrzędności prawa państwowego.

Krzysztof Bronk – Watykan

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-10-12 15:48:14
miniaturka

Kustosz Porcjunkuli: Carlo Acutis budzi nostalgię za niebem

„Życie Carla Acutisa budzi tęsknotę za niebem, jest dowodem na to, że można żyć Ewangelią na co dzień” – powiedział kustosz Porcjunkuli, o. Massimo Travascio podczas Mszy św. w liturgiczne wspomnienie pierwszego błogosławionego „milenialsa”
2021-10-13 08:46:26
miniaturka

Badanie: ponad 35 proc. Polaków nie ma nawyku planowania wydatków

Ponad 35 proc. ankietowanych Polaków w żaden sposób nie planuje swoich wydatków, a 27,7 proc. nie jest zainteresowanych zdobywaniem wiedzy na ten temat – wynika z badania na potrzeby raportu „Czy pandemia zmieniła podejście Polaków do świadomości finansowej?”.
2021-10-13 08:55:33
miniaturka

Projekt ustawy o budowie zabezpieczenia granicy państwowej wpłynął do Sejmu

Do Sejmu wpłynął rządowy projekt ustawy o budowie zabezpieczenia granicy państwowej. Projekt zakłada m.in., że do inwestycji nie będą stosowane przepisy odrębne, w tym prawa budowlanego. Przewiduje też możliwość wywłaszczenia nieruchomości. Koszt budowy planowanej bariery to 1 mld 615 mln złotych.
2021-10-13 10:35:43
miniaturka

Powołania kapłańskie w Polsce. Jak wygląda sytuacja w seminariach?

Najwięcej kandydatów do kapłaństwa zgłosiło się w rozpoczynającym się roku akademickim do Wyższych Seminariów Duchownych w Tarnowie i Poznaniu, a największą popularnością wśród kandydatów do zakonu cieszą się franciszkanie.
2021-10-13 11:01:23
miniaturka

Kino dla umysłu, ciała i duszy

Badania naukowe przeprowadzone przez University College London i Vue Entertainment pokazują, że kino może przynosić fascynujące korzyści poznawcze, emocjonalne i fizjologiczne. Wyjście do kina może być dla nas dobre i pomóc w odejściu od narastającej presji bycia cały czas online.
2021-10-13 11:19:43
miniaturka

Kard. Ouédraogo: naszym „kałasznikowem” jest modlitwa

Papież Franciszek przyjął na audiencji kard. Philippe’a Ouèdraogo, arcybiskupa Wagadugu w Burkina Faso. W rozmowie z Radiem Watykańskim purpurat zauważył, że sytuacja w jego kraju jest dramatyczna. Prawie półtora miliona mieszkańców musiało uciekać ze swoich domów w wyniku ataków dżihadystów.