Strona główna
opoka.org.pl
2017-10-25 09:14
AC / Radio Watykańskie

Francja poluje na migrantów w Calais

Mija rok od demontażu wielkiego koczowiska migrantów w Calais, tak zwanej „dżungli”. Przebywało w nim niemal 10 tys. osób chcących się przedostać do Wielkiej Brytanii.

Autor/źródło: pixabay, jackmac34

Dyrektor miejscowej Caritas (Secours catholique) przyznaje, że krok ten był niezbędny. Takiej sytuacji w mieście nie dało się już dłużej utrzymać. Jednakże problem migrantów wciąż nie został rozwiązany. Granica brytyjska jest dla nich zamknięta, ale nie jest w stu procentach szczelna. Migranci nadal przedostają się do Wielkiej Brytanii. W konsekwencji do Calais napływają kolejni ludzie. Dziś jest ich około siedmiuset. Francuskie państwo systematycznie dąży do wyeliminowania ich obecności w mieście, co w praktyce prowadzi do wielu drastycznych sytuacji.

Mówi Didier Degremon, dyrektor Caritas w Calais:

„Dziś w Calais ma być zero migrantów. Tak zadecydowali politycy. W konsekwencji sytuacja jest przerażająca. Wcześniej, kiedy istniała tak zwana dżungla, migranci mieli przynajmniej pewne podstawowe prawa. Mogli istnieć, mieli prysznice, jakieś schronienie, można ich było przyjąć. Mieli prawo do obrony, istniało pewne życie wspólnotowe, towarzyskie. Dziś państwo, a w szczególności władze miejskie używają wszelkich możliwych środków, by zapewnić, że w Calais nie będzie ani jednego migranta. Nieustannie się ich wygania. Nie można im zapewnić żadnego stałego miejsca, choćby na nocleg. My z instytucji pomocowych codziennie musimy im dawać nowe koce i ubrania, bo co dnia są ścigani przez policję, więc porzucają to, co mają przy sobie. Sytuacja jest zatem przerażająca. Zero otwarcia, zero woli politycznej, by zaakceptować ich obecność w Calais” – powiedział Radiu Watykańskiemu dyrektor tamtejszej Caritas.

kb/ rv 

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-10-24 18:40:32
miniaturka

Warszawa: trwa festiwal Muzyka Wiary - Muzyka Pokoju

Ruszył Festiwal Muzyka Wiary – Muzyka Pokoju. Festiwal ten to przestrzeń improwizacji i innego niż dotychczas spojrzenia na muzykę sakralną.
2017-10-25 08:13:28
miniaturka

Kenia: szósty w tym roku kapłan katolicki zabity w Afryce

W okręgu Muhori w Kenii został zabity ks. Evans Juma Oduor. Kapłana znaleziono nieprzytomnego z głębokimi ranami głowy w odległości ok. 30 km od klasztoru sióstr, gdzie mieszkał.
2017-10-25 08:50:08
miniaturka

Abp Gänswein: Benedykt XVI czuje się dobrze, chętnie słucha muzyki

Abp Gänswein po raz kolejny stanowczo zdementował pogłoski o pogorszeniu się stanu zdrowia Benedykta XVI.
2017-10-25 10:02:35
miniaturka

Kard. Duka po wyborach: przegrała polityka Unii, ale nie Unia

W Czechach przegrała polityka Unii Europejskiej w jej aktualnym kształcie. Nie jest jednak prawdą, by czescy wyborcy opowiadali się przeciw samemu istnieniu Unii – uważa kard. Dominik Duka, komentując wyniki ostatnich wyborów.
2017-10-25 10:45:14
miniaturka

Nigeria: porywacze zabili pastora, jego Kościoła nie stać było na okup

W Nigerii poniósł śmierć uprowadzony kilka dni wcześniej pastor David Ayeola z tamtejszego Kościoła Afrykańskiego, powstałego na początku XX wieku jako odłam od anglikanizmu.
2017-10-25 11:22:47
miniaturka

Kard. Müller: w sprawie Lutra jest dziś wielki zamęt

Niedopuszczalnym jest twierdzenie, że reforma Lutra była dziełem Ducha Świętego. Przeciwnie, sprzeciwiała się ona Duchowi, bo Duch Święty nie może przeczyć samemu sobie – podkreśla kard. Müller.