Strona główna
opoka.org.pl
2019-03-30 15:00

Francja: Pielgrzymka młodych do Chartres

„Kto nam pokaże szczęście”. Pod tym hasłem nadziei wyruszy tegoroczna pielgrzymka młodych do Chartres.Jak każdego roku odbędzie się w weekend Niedzieli Palmowej, w tym roku 12-14 kwietnia 2019 r. W pielgrzymce mogą uczestniczyć młodzi o przedziale wiekowym 19-30 lat

Polska młodzież mieszkająca w Paryżu czynnie włącza się i uczestniczy w pielgrzymce do Chartres formując co roku swoją polską grupę.

Pielgrzymka do Chartres jest pieszą pielgrzymką organizowaną corocznie w Niedzielę Palmową przez studentów z regionu l’Ile de France. W pielgrzymce mogą uczestniczyć młodzi z diecezji Paryskiej, Saint-Denis, Nanterre, Versailles, Créteil, Meaux, Évry et Pontoise i z diecezji Armées. Każda diecezja ustala własną trasę pielgrzymki.

W tym roku w programie jest wymarsz w piątek wieczorem 12 kwietnia i dotarcie do Chartres w sobotę w godzinach popołudniowych. W sobotę wieczorem odbędzie się czuwanie i będzie możliwość spowiedzi. W Niedzielę Palmową przewidziana jest Jutrznia i panel dyskusyjny z uczestnikami Synodu Młodych. Pielgrzymkę zakończy niedzielna Msza Święta o godzinie 15:00, będzie poprzedzona uroczystą procesją z palmami po ulicach miasta.

Tradycje pieszych pielgrzymek do Chartres były zapoczątkowane w średniowieczu. Sanktuarium Maryjne w Chartres stało się jednym z ważniejszych centrów kultu Maryjnego we Francji w 876 roku po ofierze, w postaci welonu, złożonej Matce Bożej w Chartres przez Króla Karola Łysego. Po rewolucji francuskiej tradycja pielgrzymek do Chartres zupełnie zanikła i odrodziła się dopiero w 1935 roku za sprawą Charlesa Péguy, pisarza i poety francuskiego, pod nazwą pielgrzymki studenckiej. Od 1960 roku odnotowano spadek zainteresowania pielgrzymką, który odnowił się w latach dziewięćdziesiątych w czasie przygotowań do Światowego Dnia Młodzieży w Paryżu w 1997 roku. 

Polska młodzież mieszkająca w Paryżu czynnie włącza się i uczestniczy w pielgrzymce do Chartres formując co roku swoją polską grupę. Zobaczmy co mówią o pielgrzymce jej uczestnicy? 


Magda – dla mnie były to rekolekcje w drodze, podobnie jak piesza pielgrzymka na Jasną Górę, w której uczestniczyłam wiele razy. Wspaniałe dla mnie było to, że szło się na łonie natury i mogłam spotkać osoby różnej narodowości. Będąc studentką romanistyki mogłam szkolić język rozmawiając na tematy duchowości i wiary. Odbyłam podczas tej pielgrzymki wiele ciekawych rozmów, najbadziej zapadła mi w pamięci rozmowa z siostrą zakonną. Dzięki pielgrzymce mogłam pogłębić moją wiarę.

Andrzej – chciałem uczestniczyć w pielgrzymce, żeby zobaczyć co to jest pielgrzymka i przebywanie z młodymi. Dla mnie był to dobry czas, piękne i głębokie doświadczenie modlitwy. Pielgrzymka wzmocniła we mnie jedność między młodymi w mojej grupie oraz pokazała mi Kościół we Francji dynamiczny, radosny i młody.

Anna – spotkania ze wspólnotą są dla mnie zawsze głębokim doświadczeniem. Uczestniczyłam po raz pierwszy w pielgrzymce i było to dla mnie wyjątkowe doświadczenie. To co mnie najbardziej dotknęło to nadzieja i miłość, które mogłam odczytać na twarzach moich sióstr i braci w momencie adoracji. 

Katarzyna – uczestnictwo w pielgrzymce było dla mnie idealnym sposobem na zatrzymanie się i zastanowienie nad własnym życiem. Podczas pielgrzymki miałam okazję poznać osoby ciepłe, przyjazne i otwarte. Mogłam wymienić się spostrzeżeniami z osobami w moim wieku.

  • Marcin: – Zapisałem się na pielgrzymkę do Chartres, ponieważ chciałem poznać nowe osoby. Cieszę się, że przebyłem całą pielgrzymkę mimo trudu i bólu. Doświadczenie tych dwóch dni nauczyło mnie wiary w siebie i zachowania wiary w Boga. Mogłem także przybliżyć się do osób z mojej grupy. Dziękuję osobom, które przygotowały tę pielgrzymkę, była ona dla mnie prawdziwym otwarciem się na Boga.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-03-30 22:01:53
miniaturka

Kościół w Maroku jest mały, ale jego obecność jest znacząca

O. Oscar Euné Euné, kanclerz archidiecezji Rabat zauważa, że wśród muzułmanów marokańskich są duże oczekiwania związane z wizytą Papieża Franciszka i ożywieniem dialogu chrześcijańsko-islamskiego.
2019-03-30 22:19:08
miniaturka

Caritas: ruch migracyjny w Maroku stale rośnie

Pierwsze spotkanie Papieża z rzeczywistością marokańskiego Kościoła miało miejsce w placówce Caritas w Rabacie. Zajmuje się ona przede wszystkim migrantami.
2019-03-30 22:23:55
miniaturka

Papież odwiedził instytut kształcący imamów i kaznodziejów

Papież Franciszek odwiedził Instytut Mohameda VI, kształcący imamów i kaznodziejów muzułmańskich. Założony został w 2015 r. przez króla Maroka w celu promowania tolerancyjnego islamu.
2019-03-31 09:46:29
miniaturka

W obliczu Brexitu potrzeba modlitwy o mądrość i szacunek

W klimacie wielkiej niepewności towarzyszącej procesowi wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, tamtejsze Kościoły lokalne różnych denominacji zapraszają wspólnoty chrześcijańskie do modlitwy za przywódców politycznych o dar mądrości i rozwagi.
2019-03-31 09:57:31
miniaturka

Apel dotyczący statusu miasta Jerozolimy

Papież Franciszek oraz król Mohammed VI uznając wyjątkowość oraz sakralność miasta Jerozolimy oraz uwzględniając jej znaczenie duchowe oraz szczególne powołanie podpisali apel w sprawie jej statusu.
2019-03-31 11:00:04
miniaturka

Strefa Gazy: dzieci ofiarami konfliktu

Co najmniej 49 dzieci zostało zabitych a ponad 6 tys. rannych na granicy ze Strefą Gazy. Mowa jedynie o ostatnim roku, kiedy to Palestyńczycy organizują tzw. „marsz powrotu” domagając się prawa powrotu w swe strony rodzinne.