Strona główna
opoka.org.pl
2019-04-08 09:58
Anna Bajon / Krzysztof Bronk

Francja: od tych wyborów zależy model Unii Europejskiej

Francuscy biskupi zaapelowali o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Podkreślają, że nie jest to głosowanie za lub przeciw Unii. W tych wyborach mamy zadeklarować, jakiej chcemy Europy, jakiego modelu ekonomicznego, społecznego, kulturalnego i duchowego.

Autor/źródło: Pixabay, pixel2013, licencja: CC0

Episkopat Francji przyznaje, że wybory odbędą się w trudnym kontekście. Unia Europejska nie cieszy się dobrą opinią. Dla wielu wydaje się daleka, technokratyczna i niewydajna. Tym niemniej udział w wyborach jest bardzo ważny. Wzrosło bowiem znaczenie Parlamentu Europejskiego i wiele podejmowanych w nim decyzji ma wpływ na nasze codzienne życie.

Francuscy biskupi przypominają burzliwą historię Europy, w tym trzy w niespełna jednym stuleciu (1870-1945) konflikty francusko-niemieckie i dwie wojny światowe. Z tego względu Kościół zawsze z uwagą śledził konsolidację pokoju dzięki integracji europejskiej. Przypominają, że choć dla młodych pokoleń pokój jest czymś oczywistym, to jednak wojna dociera też do bram Europy, niedawno na Bałkanach, a dziś na Ukrainie. Dzięki tej trudnej i skomplikowanej historii Europa wypracowuje wizję człowieka i społeczeństwa, zawierającą wiele wartości i zasad, które są wspólne naszym krajom i w dużej mierze wywodzą się z chrześcijaństwa.

Episkopat Francji przypomina, że niektóre problemy wymagają rozwiązań, które nie ograniczają się do jednego tylko kraju. Przykładem tego jest migracja. Powołując się na Papieża Franciszka, biskupi zauważają, że proces ten nie może się odbywać bez rozeznania i reguł, ale nie wolno też budować murów obojętności czy lęku.

Wskazano też na znaczenie Unii na arenie międzynarodowej. Europejska integracja jest wzorem dla zacieśniania współpracy między różnymi krajami w innych częściach świata. Musimy pomagać europejskim obywatelom, aby uświadomili sobie, jakiego wyboru muszą dokonać, aby Europa lepiej odpowiadała na ich oczekiwania, a także na jej misję w zmieniającym się świecie – piszą na francuscy biskupi, zawierzając nasz kontynent, jego mieszkańców i parlamentarzystów wstawiennictwu świętych patronów Europy.

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-04-07 18:13:19
miniaturka

Papież Franciszek: wypuśćmy z naszych rąk kamienie oczerniania, plotek i potępiania!

- Ta scena zachęca również każdego z nas do uświadomienia sobie, że jesteśmy grzesznikami, i wypuszczenia z naszych rąk kamieni oczerniania, potępienia, plotek, którymi chcielibyśmy czasami rzucić w innych - mówił Franciszek w rozważaniu na "Anioł Pański".
2019-04-07 18:27:23
miniaturka
play

Bitwa o Odpowiedzialność. Gość specjalny - o. Leon Knabit OSB!

17 kwietnia odbędzie się kolejne spotkanie otwarte Mężczyzn Świętego Józefa w Krakowie. Gościem będzie o. Leon Knabit OSB.
2019-04-08 09:57:26
miniaturka

Pogłębia się kryzys humanitarny w Wenezueli

Nie ma czasu do stracenia. Nadszedł czas zmian, oczekiwany przez ogromną większość mieszkańców kraju. Trzeba wyjść sobie na spotkanie. Należy otworzyć umysły i serca” – to słowa biskupów wenezuelskich, którzy kolejny raz zabierają głos wobec pogłębiającego się kryzysu.
2019-04-08 10:11:56
miniaturka

25. rocznica ludobójstwa w Rwandzie

W Rwandzie trwają obchody 25. rocznicy wybuchu ludobójstwa. W trwających trzy miesiące rzeziach zginęło milion ludzi. W trudny proces pojednania zranionego społeczeństwa od samego początku aktywnie włącza się Kościół.
2019-04-08 10:28:05
miniaturka

O. Patton: przeżywać swoją wiarę, szanując wiarę innych

Apel o zachowanie Jerozolimy jako wspólnego dziedzictwa ludzkości, szczególnie dla wyznawców trzech religii monoteistycznych, podpisany przez Papieża Franciszka oraz króla Maroka Mohammeda VI potwierdza, że w odniesieniu do świętego miasta należy wyjść poza kategorie czysto polityczne.
2019-04-08 11:35:30
miniaturka

Kraków - komunikat kurii w sprawie lekcji religii

Uchwała Rady Miasta Krakowa dotycząca wyznaczania religii jako pierwszej lub ostatniej lekcji w planie zajęć szkolnych, wywołała stanowczą reakcję krakowskiej kurii.