Strona główna
opoka.org.pl
2020-11-16 11:34
AC

„Francja nie umarła! Ona żyje!”. Katolicy wyszli modlić się na ulice

We Francji podtrzymywany jest zakaz celebrowania Eucharystii z udziałem wiernych. Setki katolików mówią: „dość”. Ludzie wyszli na ulice miast, aby modlić się przed katedrami i kościołami.

Autor/źródło: twitter.com, Sachin Jose @Sachinettiyil

Już tydzień temu wierni wyszli spontanicznie przed katedrę św. Ludwika w Wersalu, aby się modlić. Szef francuskiego MSW zapowiedział interwencję. Nie przestraszyło to dużej liczby katolików, którzy znowu wyszli w tę niedzielę na ulice francuskich miast. Setki osób modliło się przed, zamkniętymi z powodu pandemii koronawirusa, katedrami i kościołami. Wierni stali lub klęczeli na placach w Rouen, Valence, Strasburgu, Nicei, Nantes, Wersalu i na ulicach wielu francuskich miasteczek. Chcieli pokazać, że nie boją się patrolu policji i chcą przywrócenia im miejsc, w którym mogą adorować Jezusa. Modlili się i śpiewali religijne pieśni, mimo niesprzyjającej im w niektórych miastach pogody.

Na portalach społecznościowych ludzie zaczęli umieszczać zdjęcia tłumów w maseczkach, stojących przed kościołami. „Francja, najstarsza córka Kościoła katolickiego, nie umarła. Ona żyje! I jest jeszcze młoda!” – napisał na swoim profilu na twitterze jeden z dziennikarzy, Sachin Jose. Wielu ludzi zaczęło popierać jego wypowiedź. Z kolei francuska dziennikarka Gabrielle Cluzel, napisała, że niektórzy w kraju patrzą z obojętnością, a nawet z wielką nieufnością na ruch katolików przed kościołami. „Historia jednak pokazała, że w danym kraju wolność wyznania jest wiarygodnym wskaźnikiem stanu wolności w ogóle...” – napisała Cluzel. „Problem polega tu na tym, że wiele działań w kraju jest dozwolonych, przy zachowaniu pewnych warunków sanitarnych, ponieważ te działania państwo uznaje za niezbędne, a Msze św. są całkowicie zabronione i kościoły zamykane, bo państwo uznało je z góry za nieistotne. To naruszenie wolności” – uważa francuska dziennikarka. Biskup pomocniczy diecezji wersalskiej Bruno Valentin, również bardzo aktywny na twitterze, podkreślił, że katolicy wychodzą z własnej woli, a ich głos i duchowe cierpienie powinno się wziąć pod uwagę.

Zakaz odprawiania Mszy św. został wprowadzony we Francji na początku listopada. Tamtejszy episkopat jest temu przeciwny. Wierni świeccy sami organizują akcje modlitewne, popierając tym samym zdanie biskupów, aby uchylono zakaz. Dziś, w poniedziałek, biskupi mają rozmawiać z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych w tej sprawie.

Więcej ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl >>

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-11-16 10:55:18
miniaturka

Naukowcy przewidują, że COVID-19 wpłynie na kolejne pokolenia

Z powodu epidemii nienarodzone jeszcze osoby mogą mieć kłopoty ze zdrowiem i szybciej się starzeć – twierdzą naukowcy. Nie chodzi tylko o działanie wirusa, ale także m.in. o stres przeżywany przez ich rodziny.
2020-11-16 11:14:22
miniaturka

Niepewna przyszłość ormiańskich świątyń

Ojciec Hovhannes, przeor klasztoru Dadivank, postanowił nie opuszczać tej starożytnej ormiańskiej świątyni, mimo że w niedzielę 15 listopada miała ona zostać przekazana Azerbejdżanowi. To rezultat porozumienia w sprawie rozejmu podpisanego w nocy z 9 na 10 listopada przez liderów Armenii, Azerbejdżanu i Rosji.
2020-11-16 11:17:06
miniaturka

Czy katolicy powinni zgadzać się na dewastację swoich miejsc kultu?

Metropolita San Francisco abp Salvatore Cordileone wyraził się z uznaniem o decyzji prokuratora hrabstwa Marin, dotyczącej wniesienia do sądu sprawy dotyczącej aktów wandalizmu dokonanych na pomniku św. Junipera Serry w Mission San Rafael w zeszłym miesiącu
2020-11-16 11:54:21
miniaturka

Zmarł kard. Henryk Gulbinowicz

„Dzisiaj przed południem w wieku 97 lat odszedł do Pana kardynał Henryk Gulbinowicz” – podało na Twitterze Biuro Prasowe KEP. Były metropolita wrocławski kard. Henryk Gulbinowicz od ponad tygodnia przebywał w szpitalu.
2020-11-16 12:14:24
miniaturka

Siostry z Kazachstanu dostaną wsparcie na pomoc ubogim

W Kazachstanie zła sytuacja gospodarcza pogłębiona przez pandemię powoduje, że o dzieciach i osobach biednych się zapomina. My już często nie pamiętamy, jak wygląda prawdziwa, głęboka bieda. Obrazki z Kazachstanu na pewno to przypominają – mówi Filip Kiżuk z Fundacji Pełnej Ciepła.
2020-11-16 12:52:00
miniaturka

Rusza cykl „PPK w samorządach – eksperckie rozmowy PAP”

Serwis Samorządowy PAP uruchamia cykl „PPK w samorządach – eksperckie rozmowy PAP”. Pierwsze spotkanie online już 17 listopada.