Strona główna
opoka.org.pl
2021-07-14 12:52
mk

Francja: najczęściej niszczonymi miejscami kultu są chrześcijańskie kościoły i cmentarze

Według francuskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w 2020 roku liczba aktów przemocy o podłożu rasistowskim, wymierzonych w białe osoby, wzrosła o 65 proc. w porównaniu z wcześniejszymi latami. Najczęściej atakowanymi miejscami kultu były chrześcijańskie kościoły i cmentarze.

Autor/źródło: pixabay.com

Jak informuje portal Valeurs Actuelles, „podczas gdy «rasizm systemowy» jest codziennie coraz bardziej potępiany przez działaczy antyrasistowskich, antybiały rasizm nadal rozwija się w społeczeństwie francuskim”.

Według raportu francuskiego MSW, na który powołuje się portal, wciąż najwięcej ataków rasistowskich dotyczy przedstawicieli społeczności arabskiej (238 ataków) i osób czarnoskórych (197 ataków). Jednak to właśnie biali mieszkańcy są jedyną grupą, wobec której liczba ataków na tle rasowym wzrosła w 2020 roku. Odnotowano bowiem 56 takich zdarzeń, w porównaniu z 34 incydentami w roku 2019.

W opracowaniu wymieniono również akty rasizmu wymierzone w poszczególne religie. Liczba ataków antymuzułmańskich wzrosła w 2020 roku o 53 proc. Zmniejszyła się natomiast liczba ataków na społeczność żydowską (o 51 proc.) i chrześcijańską (23 proc.). Wciąż jednak chrześcijańskie kościoły i cmentarze są najczęściej atakowanymi miejscami kultu – to 86 proc. wszystkich tego typu zdarzeń.

Źródło: valeursactuelles.com

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-07-14 11:34:05
miniaturka

Pijani kierowcy wiozą śmierć! – apel Krajowego Duszpasterstwa Kierowców

Pijani kierowcy wiozą śmierć. Nigdy nie wolno nam się zgodzić na to, by ktokolwiek usiadł za kierownicą po spożyciu nawet najmniejszych ilości alkoholu. Widząc taką osobę, musimy ją powstrzymać – apeluje krajowy duszpasterz kierowców ks. dr Marian Midura przed obchodzonym 25 lipca wspomnieniem św. Krzysztofa.
2021-07-14 12:04:13
miniaturka

Müller: bez większej liczby szczepień grozi nam IV fala i wprowadzenie pewnych obostrzeń

Bez większej liczby szczepień grozi nam IV fala epidemii i wprowadzenie pewnych obostrzeń na jesień – oświadczył rzecznik rządu Piotr Müller. Pytany był przez dziennikarzy, czy polski rząd pójdzie w ślady Francji, gdzie zapowiedziano, że osoby niezaszczepione nie będą mogły udać się do restauracji czy centrów handlowych.
2021-07-14 12:56:43
miniaturka

Franciszek wyszedł ze szpitala. Rehabilitację będzie kontynuował w Watykanie

Ojciec Święty został wypisany ze szpitala i po dziesięciu dniach od operacji wrócił do Watykanu, gdzie będzie kontynuował rehabilitację. Przed powrotem do Domu św. Marty odwiedził Bazylikę Matki Bożej Większej, do której przybywa zawsze w ważnych chwilach swego pontyfikatu.
2021-07-14 13:05:54
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Ukojenie przynosi odkrycie, że nie jestem sam, że jest Ktoś, kto widzi moje utrudzenie. Ta obecność pełna miłości pomaga dźwigać krzyż. Ukojeniem może być także światło rozeznania, które pozwala odróżnić rzeczy błahe od ważnych, troski autentyczne i te, które sami sobie niepotrzebnie bierzemy na siebie.
2021-07-14 14:29:45
miniaturka

Sąd potwierdza: rada miejska nie może zakazać pokazywania skutków aborcji

Sąd w Krakowie potwierdził, że rada miejska nie może zakazać pokazywania skutków aborcji. „Wyrok potwierdza prawo organizacji pro-life do ukazywania światu brutalnej prawdy o aborcji. Rada miasta nie może ograniczać tego prawa bezprawną uchwałą” – podkreśla apl. adw. Nikodem Bernaciak z Ordo Iuris.
2021-07-14 15:24:47
miniaturka

Groby indiańskich dzieci przy kanadyjskich szkołach – co jest faktem, a co dodały media?

„Tradycyjne media w Kanadzie wyrządziły ogromną krzywdę wszystkim Kanadyjczykom – zwłaszcza Pierwszym Narodom” – tak medialne relacje nt. grobów odnalezionych przy tzw. „residential schools” komentuje Candice Malcolm z portalu True North. Jej zdaniem media mylą fakty i podsycają podziały rasowe.