Strona główna
opoka.org.pl
2020-10-06 08:26
ds / Vatican News

Francja likwiduje nauczanie domowe. Ucierpią rodziny i chrześcijanie?

Prezydent Francji ogłosił walkę z islamizmem we Francji, a dokładniej z „islamskim separatyzmem”. Zastosowane w tej walce środki uderzają jednak nie tylko w islamistów.

Autor/źródło: pixabay, jackmac34, licencja: Jak album

Prezydent Francji ogłosił walkę z islamizmem we Francji, a dokładniej z „islamskim separatyzmem”. Zastosowane w tej walce środki uderzają jednak nie tylko w islamistów. Emmanuel Macron zapowiedział między innymi likwidację nauczania domowego z wyjątkiem przypadków, gdy jest ono podyktowane stanem zdrowia. Odtąd do szkoły czy przedszkola będą chodzić wszystkie dzieci od trzeciego roku życia.

Tymczasem popularność nauczania domowego stale rosła. Jak podaje dziennik La Croix, w roku 2010 obejmowało ono 18 tys. uczniów, a roku 2018 36 tys. W zeszłym roku liczba ta radykalnie wzrosła do 50 tys., ale tym razem było to podyktowane obniżeniem wieku obowiązku szkolnego z 6 do 3 lat. Z możliwości nauczania domowego korzysta też wiele rodzin chrześcijańskich. Stowarzyszenie LAIA, zrzeszające rodziny opowiadające się za taką formą edukacji zauważa, że decyzja prezydenta Macrona jest arbitralna, nie opiera się na żadnych badaniach, które potwierdzałyby związek między nauczaniem domowym i islamską radykalizacją młodzieży.

Edukacja to nie jedyna dziedzina, w której chrześcijanie mogą doświadczyć negatywnych skutków antyislamskich restrykcji. W imię równości wobec prawa wspólnoty chrześcijańskie mogą zostać potraktowani na równi z islamem. Domagają się tego sami muzułmanie. Mówi Anouar Kbibech, przewodniczący Zgromadzenia Muzułmanów we Francji. 

„Żyjemy w świeckiej republice. Laickie państwo nie uznaje żadnej religii i nie ma względów na przynależność religijną obywatela. Wszystkie rozporządzenia zapowiedziane przez prezydenta powinny być zastosowane w ten sam sposób do wszystkich obywateli bez względu na ich wyznanie czy przekonania – powiedział Radiu Watykańskiemu Anouar Kbibech. - Prezydent skupia się na formacji imamów i na tych pochodzących z zagranicy. Tymczasem trzeba przypomnieć, że również w innych religiach są stosowane podobne praktyki, aby odpowiedzieć na bieżące potrzeby. Wielu księży katolickich pochodzi z czarnej Afryki lub z krajów wschodnich. We Francji jest wielu rabinów, którzy zdobyli wykształcenie poza krajem, a posługują w Republice. Dlatego sądzę, że zasada równości powinna skłonić władzę polityczną do traktowania wszystkich religii w ten sam sposób.“


źródło: Krzysztof Bronk, Vatican News

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-10-05 15:15:25
miniaturka

W Wielkiej Brytanii rozpoczynają ogólnokrajową kampanię różańcową

Różańcowy Ruch Zadośćuczynienia (Rosary Movement of Reparation), któremu przewodzi bp John Keenan oraz sanktuarium maryjne w Walsingham zapraszają w tym miesiącu do wspólnej modlitwy za wiarę, życie i pokój.
2020-10-05 15:19:58
miniaturka

Górny Karabach: apel patriarchów, Kościół apostolski wspiera Ormian

Patriarchowie i zwierzchnicy Kościołów w Ziemi Świętej apelują o interwencję wspólnoty międzynarodowej w konflikcie „na granicy między Azerbejdżanem i Górnym Karabachem”.
2020-10-05 15:24:03
miniaturka

KUL poprzez studia wspiera resocjalizację więźniów

KUL jest jedną z nielicznych uczelni w Polsce, które umożliwiają więźniom zdobycie wyższego wykształcenia. Uniwersytet podpisał z Aresztem Śledczym w Lublinie umowę, która reguluje warunki prowadzenia studiów dla osób odbywających karę pozbawienia wolności.
2020-10-06 08:03:28
miniaturka

George Weigel wygłosi dziś wykład o nauce Jana Pawła II

Amerykański filozof i teolog Georg Weigel wygłosi online wykład pod tytułem „Jan Paweł II: ratowanie ludzkiej godności". Organizatorem spotkania jest Centrum Myśli Jana Pawła II.
2020-10-06 08:32:20
miniaturka

Polscy biskupi wdzięczni Papieżowi za encyklikę

W specjalnym liście polscy biskupi podziękowali Ojcu Świętemu Franciszkowi za najnowszą encyklikę „Fratelli tutti”.
2020-10-06 08:47:39
miniaturka
play

Abp Ryś podsumowuje pierwszy dzień obrad biskupów

Praca w grupach była główną częścią pierwszego dnia obrad biskupów, którzy zebrali się 5 i 6 października w Łodzi i Pabianicach. Głównym tematem pierwszego dnia były wyzwania duszpasterskie Kościoła w Polsce.