Strona główna
opoka.org.pl
2019-02-18 14:25
ek / Krzysztof Bronk

Francja: Kościół przeciw antysemityzmowi

Kościół katolicki we Francji stanowczo sprzeciwia się narastającej w tym kraju fali antysemityzmu.

Autor/źródło: Robert Karp, licencja: CC BY

„To hańba, niedopuszczalna rana. W pełni potępiamy antysemityzm, bez żadnych dwuznaczności” – napisał rzecznik prasowy francuskiego Episkopatu.

Ks. Olivier Ribadeau Dumas zapewnił również, że Kościół postrzega Żydów jako starszych braci w wierze, a rany im zadane dotykają również chrześcijan.

We Francji z wielką siłą powraca antysemityzm i to w swej najbrutalniejszej formie. Jak podało ministerstwo spraw wewnętrznych w ubiegłym roku liczba aktów antysemityzmu wzrosła o 74 proc. Są one różnej natury: pobicia, wyzwiska, niszczenie miejsc pamięci czy oznakowanie sklepów należących do Żydów.

Jako powiedział Radiu Watykańskiemu przewodniczący Rady Reprezentacyjnej Instytucji Żydowskich we Francji, dane zaprezentowane przez ministerstwo nie oddają pełnej skali zjawiska antysemityzmu w tym kraju. Uwzględniają bowiem jedynie te przypadki, które zostały zgłoszone na policję – mówi Francis Kalifat.

Francuzi zachowują obojętność względem antysemityzmu

“Francuscy Żydzi są atakowani na ulicy, ale także w swych domach, bo były przecież dwa przypadki zabójstw. Żydowskie dzieci zaczepia się, kiedy wychodzą ze szkoły. Wystarczy, że Żyda można zidentyfikować na podstawie ubrania, jarmułki czy jakiejś książki, modlitewnika – powiedział Radiu Watykańskiemu Francis Kalifat. – Trzeba więc wypracować skuteczne metody walki z tą tendencją. Rząd ma na tym polu wielką odpowiedzialność. I widzimy, że władza publiczna się mobilizuje, by walczyć z antysemityzmem, mobilizują się poszczególne partie polityczne, sądy. Problem polega jednak na tym, że francuskie społeczeństwo się nie mobilizuje. Wydaje się, że Francuzi są obojętni i zachowują milczenie, które obarcza ich współodpowiedzialnością za to, co się dzieje. Potrzeba dziś narodowego zrywu, by walczyć z antysemityzmem, bo jest to nie tylko zagrożenie dla Żydów, ale również świadectwo osłabienia demokracji w naszym kraju.”

Francis Kalifat podkreślił, że w ostatnich latach państwo francuskie przyjęło błędną strategie walki z antysemityzmem. Potraktowano go na równi z przejawami nienawiści ze względów rasowych, czy orientację seksualną. Antysemityzm tymczasem wymaga specyficznego podejścia. Decydują o tym względy historyczne, a także wieloraka geneza tej postawy. Antysemityzm można dziś bowiem spotkać zarówno w środowiskach skrajnej prawicy, jak i lewicy, a przede wszystkim wśród młodych muzułmanów – dodaje przewodniczący Rady Reprezentacyjnej Instytucji Żydowskich we Francji.

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Zobacz także
2019-02-18 13:03:06
miniaturka

Ochrona dzieci i młodzieży przed wykorzystywaniem seksualnym

W ramach Kościoła w Polsce, instytucją o kluczowym znaczeniu na tym polu jest Centrum Ochrony Dziecka, kierowane przez ks. Adama Żaka SJ, koordynatora ds. ochrony dzieci i młodzieży z ramienia Konferencji Episkopatu Polski.
2019-02-18 13:32:40
miniaturka

Franciszek: Bóg pyta nas o miejsce, jakie w naszym sercu zajmują potrzebujący

Podczas Eucharystii w Domu Świętej Marty papież nawiązał w homilii do I czytania dzisiejszej liturgii, w którym ukazana jest scena zabójstwa Abla przez Kaina i pytanie Boga skierowane do Kaina - „Gdzie jest twój brat, Abel?".
2019-02-18 14:08:18
miniaturka

Bp Muskus: wspólnoty charyzmatyczne są wielkim, choć niedocenianym, bogactwem Kościoła

Mszą św. pod przewodnictwem bp. Damiana Muskusa OFM rozpoczął się w Krakowie międzynarodowy kurs dla liderów wspólnot charyzmatycznych.
2019-02-18 14:38:24
miniaturka

Papież uda się na Kapitol

Dyrektor ad interim Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej poinformował, że 26 marca na zaproszenie burmistrza Rzymu Virgini Raggi, Papież uda się na Kapitol, aby tam spotkać się z Radą Miasta.
2019-02-18 15:16:31
miniaturka

Bp Tomasik: Kościół to nie tylko księża i biskupi

O tym, co oznacza oddzielanie Kościoła od państwa mówił dziś na antenie Radia Plus Radom - ordynariusz radomski bp Henryk Tomasik.
2019-02-18 15:25:55
miniaturka

W pojedynkę...

Nakładem Wydawnictwa św. Stanisława BM Archidiecezji Krakowskiej ukazała się nowa książka, zatytułowana "Single w Kościele. Powołani w pojedynkę".