Strona główna
opoka.org.pl
2021-05-04 11:03
mk

Francja: film o św. Joannie d’Arc wycofany, bo lektorką jest konserwatywna dziennikarka

Film dokumentalny miał zostać wyemitowany 8 maja z okazji uroczystości, upamiętniających wyzwolenie Orleanu przez św. Joannę. Regionalna stacja telewizji publicznej wstrzymała jednak emisję, ponieważ jako lektorka w filmie wystąpiła konserwatywna dziennikarka.

Autor/źródło: Peter Potrowl /Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0)

Od kilkuset lat w Orleanie odbywają się 10-dniowe uroczystości, upamiętniające wyzwolenie miasta z rąk Anglików przez św. Joannę d'Arc. Ich elementem są inscenizacje, podczas których młoda dziewczyna z Orleanu wciela się w postać świętej. Co roku jest to inna osoba. Od 1945 roku kandydatkę do odegrania roli św. Joanny wybiera specjalna komisja – dziewczyna musi od co najmniej 10 lat mieszkać w Orleanie i tutaj uczyć się w liceum. Musi być praktykującą katoliczką i aktywnym członkiem stowarzyszenia, działającego na rzecz innych. Przygotowania do udziału w inscenizacji obejmują m.in. naukę jazdy konnej i noszenia zbroi. Wybrana dziewczyna przez rok może też przechowywać w swoim domu symboliczny Miecz Świętej Joanny.

W tym roku majowe uroczystości będą ograniczone ze względu na pandemię, dlatego zaplanowano dodatkowo emisję filmu dokumentalnego o św. Joannie.

Dokument, który miał być wyemitowany 8 maja w telewizji publicznej, został w całości opłacony przez miasto Orlean (budżet wyniósł 25 000 euro) i wyprodukowany przez prywatną firmę. Miał zostać dostarczony stacji France 3 Centre-Val de Loire gotowy do emisji. Lektorką w filmie została Charlotte d'Ornellas, która w 2002 roku odgrywała postać świętej. Teraz pracuje w mediach, pisze dla konserwatywnego tygodnika „Valeurs actuelles”.

To właśnie przez jej poglądy emisja filmu została wstrzymana. Pod koniec kwietnia dyrektor France 3 Jean-Jacques Basier poinformował urząd miasta, że film nie zostanie wyemitowany. Kiedy o sprawie dowiedziały się media, dyrektor bronił się, podkreślając, że telewizja i miasto nie podpisywały umowy, a jedynie list intencyjny.

„Od początku było jasne, że jeśli ten program nie będzie nam odpowiadał, to nie będziemy go emitować” – mówił. Przyznał, że chodziło o postać lektorki. „Kiedy w poniedziałek dowiedziałem się, że lektorką w tym programie będzie dziennikarka «Valeurs actuelles», zwaliło mnie z nóg” – przyznał. Dodał, że ponieważ chodzi o emisję w publicznej telewizji „to wszystko jest bardzo skomplikowane”.

Przekonywał też, że emisja filmu zapewniłaby czas antenowy burmistrzowi Orleanu. Jak mówił, nie powinno do tego dojść ze względu na zbliżające się wybory regionalne (oficjalna kampania rozpoczyna się 10 maja).

Majowe uroczystości od wielu lat są kością niezgody ze względu na ich religijny charakter. Wielowiekowa tradycja tego wydarzenia i jego znaczenie dla Orleanu zwykle spychają jednak tę debatę na drugi plan.

Źródło: Life Site News

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-05-04 10:30:05
miniaturka

Japonia: baza wojskowa ma powstać na terenie cmentarza wojennego. Biskupi protestują

Katoliccy biskupi Japonii zaapelowali do rządu swego kraju o wstrzymanie budowy nowej bazy wojsk USA na wyspie Okinawa. Według portalu „Vatican News” baza ma zostać wybudowana na obszarze, na którym przed 76 laty pochowane zostały liczne ofiary bitwy o Okinawę w czasie drugiej wojny światowej.
2021-05-04 10:54:08
miniaturka

Katolicy muszą być gotowi do boju – mówi siostra Byrne, lekarz i pułkownik armii USA

Katolicy muszą być „gotowi do walki” w obronie rodziny, życia i swojej wiary, powiedziała siostra Deirdre Byrne, POSC, na międzynarodowej konferencji pro-life 30 kwietnia. Duchowa bitwa toczy się przed naszymi oczami – trzeba się opowiedzieć po jednej ze stron.
2021-05-04 11:03:11
miniaturka

Grupa Enea dla zrównoważonego rozwoju

Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi to symboliczna data przypominająca o tym, że należy zachować równowagę pomiędzy gospodarczymi, społecznymi i środowiskowymi potrzebami obecnych oraz przyszłych pokoleń.
2021-05-04 13:00:25
miniaturka

Marginalizacja i fałszowanie – jak Zachód przekazuje historię chrześcijaństwa?

Kościół jest na Zachodzie czymś, co trzeba nieustannie atakować, z czego trzeba kpić, czego historię należy fałszować w taki sposób, aby pasowała ona do dominującej narracji, która głosi m. in., że najwybitniejszym filozofem w dziejach Europy, a może i świata był Karol Marks – powiedział prof. Wojciech Roszkowski.
2021-05-04 13:41:46
miniaturka

Co minutę w wyniku aborcji ginie 139 dzieci – wynika ze statystyk WHO

Oznacza to 200 tys. dzieci zabijanych w ciągu doby. „Za tą liczbą 139 stoją konkretne dzieci, z imienia i nazwiska, które po prostu nie mogły się narodzić” – podkreśla Magdalena Guziak-Nowak z Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka.
2021-05-04 13:49:15
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Aby wydać owoce, winny krzew wymaga pielęgnacji. Boski Ogrodnik troszczy się o jego oczyszczenie ze wszystkiego, co utrudnia plonowanie. Przycinając dziczejące pędy, kaleczy krzew. Taką moc oczyszczającego ranienia ma słowo Boże. Jest to niezbędny proces, aby życiodajne soki nie powodowały wzrostu tylko liści, lecz też owoców.