Strona główna
opoka.org.pl
2020-06-12 10:29
AC / Krzysztof Bronk/ vaticannews.va

Francja: episkopat broni wolności Kościoła

Ze stanowczą obroną wolności Kościoła wystąpił abp Éric de Moulins-Beaufort na zakończenie sesji plenarnej episkopatu Francji.

Autor/źródło: pixabay, skeeze

Jako przewodniczący tego gremium odniósł się do kontrowersji w relacjach państwo-Kościół, które pojawiły się podczas kwarantanny, a szczególnie w chwili, kiedy przygotowywano się do jej znoszenia i utrzymano absolutny zakaz wszelkich zgromadzeń w miejscach kultu, podczas gdy w innych miejscach było to już możliwe, choć w ograniczonej liczbie osób.

Przewodniczący francuskiego episkopatu zauważył, że w ten sposób odżył na nowo stary problem wolności Kościoła, który w cywilizacji zachodniej jest obecny przynajmniej od początków średniowiecza, choć w istocie przejawiał się już w postawie pierwszych męczenników.

Abp de Moulins-Beaufort podkreślił, że domagając się wolności, Kościół nie chce uchylać się od praw państwowych ani żądać dla siebie jakichś przywilejów. Wolność jest dla niego możliwością swobodnego praktykowania i głoszenia własnej wiary. We Francji wolność Kościoła przybrała paradoksalną formę separacji od państwa. Nie jest to model jedyny, ale też z pewnością nie najgorszy – przyznał metropolita Reims. Dzięki temu państwo pozostawia religiom pełną swobodę organizowania swego kultu, pod warunkiem, że nie narusza to porządku publicznego. Podczas stopniowego znoszenia kwarantanny reguła ta została jednak naruszona, bo władze nie tylko wydały normy sanitarne, ale rościły sobie prawo do decydowania, w jaki sposób te normy mają być wypełniane w życiu wspólnot religijnych.

Uszanowania wolności Kościoła domagali się przede wszystkim wierni świeccy, którzy z niecierpliwością oczekiwali powrotu do normalnego życia sakramentalnego. Można się zastanawiać, czy pragnienie to nie stało w sprzeczności z miłością bliźniego, faktem jednak pozostaje, że chrześcijaństwo jest religią obecności. Nasza wiara nie opiera się na intencjach czy ideach, ale jest przede wszystkim gotowością wyjścia na spotkanie z Chrystusem, tam gdzie jest On obecny i gdzie nas zwołuje – dodał przewodniczący episkopatu Francji.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-06-12 09:19:01
miniaturka

Hiszpania: rosną przypadki łamania wolności religijnej

W 2019 roku w Hiszpanii zanotowano 55 ataków na miejsca kultu. Były to zarówno podpalenia, jak również inne akty agresji, w wyniku których zniszczony został wystrój lub wyposażenie tych obiektów.
2020-06-12 09:25:39
miniaturka

#ZaczynamDzienOdEwangelii - Pragnij i bądź prostolinijny!

Jeśli pragnienie będzie łączyć się ze szczerym spojrzeniem na siebie i na otaczający nas świat, jeśli nasza mowa będzie: tak, tak; nie, nie, możemy być spokojni, że bez zuchwałego przysięgania, zawierzamy nasze pragnienia Komuś, kto wszystko może. Komentarz do Ewangelii, Mt 5, 33-37.
2020-06-12 09:35:17
miniaturka

Msze św. za górników i ich rodziny w czasie pandemii

W niedzielę, 14 czerwca br., metropolita katowicki abp Skworc, a także biskupi pomocniczy archidiecezji katowickiej, będą sprawowali Msze św. w intencji górników, ich rodzin oraz wszystkich związanych z przemysłem górniczym w obliczu sytuacji epidemicznej w śląskich kopalniach i kryzysu związanego w rozprzestrzenianiem się Covid-19 w środowiskach górniczych na Śląsku.
2020-06-12 10:17:33
miniaturka

#KomentarzNiedzielny - Święty, powszechny, apostolski Kościół. Jeden.

„To się musi rozpaść” – powiedział mi, pokazując w jednej z gazet zdjęcie grupy biskupów. „Co się musi rozpaść?” – zapytałem, udając, że nie rozumiem słów rozmówcy. „Hierarchiczny Kościół”. Komentarz do Ewangelii, Mt 9, 36-38; 10, 1-8.
2020-06-12 11:10:38
miniaturka

Włochy: szkoły niepaństwowe walczą o przetrwanie

Szkoły katolickie we Włoszech nadal walczą o przetrwanie. Ze względu na popandemiczny kryzys gospodarczy, nawet co druga z nich może nie wznowić po wakacjach działalności oświatowej. Pozbawionych dochodów rodziców nie stać już na opłacanie szkoły.
2020-06-12 11:31:08
miniaturka

Modlitwa za zranionych – także on-line

Już po raz piąty w Krakowie odbędzie się "Modlitwa za zranionych". – Chcemy dać znać wszystkim zranionym, że nie są sami i że Kościół się za nich modli – zapewniają organizatorzy. Dzięki transmisji na kanale YouTube w modlitwie 21 czerwca będzie mógł uczestniczyć każdy.