Strona główna
opoka.org.pl
2019-03-12 16:30
MG / ts (KAI) / Paryż

Francja: doroczna loteria wspomoże klasztory i kościoły

Doroczna loteria na ochronę dziedzictwa kultury przeprowadzana we Francji wesprze w tym roku stare kościoły i klasztory.

Autor/źródło: Pixabay, jackmac34, licencja: CC0
Według dziennika „Le Figaro” są wśród nich m.in. opactwo cystersów Senanque w Gordes w Prowansji i opactwo benedyktynów Longues-sur-Mer w regionie Calvados w Normandii.

Na opublikowanej 10 marca liście 18 zabytkowych obiektów dziedzictwa narodowego znalazły się też na francuskich terytoriach zamorskich katedra św. Piotra na Martynice, kościół Mornea-l'Eau w Guadelupie oraz dwie świątynie hinduskie na wyspie Reunion we wschodniej Afryce.


Wsparcie finansowe na niezbędne renowacje otrzymają też XIV-wieczna wieża Belfried w Bethune w północnej Francji, amfiteatr w Saintes nieopodal Bordeaux oraz biblioteka im. kard. Josepha Feschaima (1763-1839) w Ajaccio na Korsyce. Lista będzie w ciągu roku poszerzana o kolejne obiekty zabytkowe.


Loterię na rzecz dziedzictwa kultury zainicjował w 2017 roku francusko-luksemburski prezenter telewizyjny Stephane Bern, pragnąc w ten sposób zbierać pieniądze na wymagające remontu zabytkowe obiekty kultury we Francji. Prezydent Francji Emmanuel Macron mianował Berna pełnomocnikiem ds. ochrony zagrożonego dziedzictwa kultury.


Według mediów francuskich dochód z loterii w 2018 roku wyniósł 22 miliony euro, z czego wyremontowano 269 zagrożonych pomników kultury. W tym roku losowanie odbędzie się 14 lipca oraz we wrześniu. Obok zdrapek po 15 euro będzie też można kupować tańsze losy po 3 euro.

ts (KAI) / Paryż

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy