Strona główna
opoka.org.pl
2018-04-20 18:34
ek / Krzysztof Bronk

Francja: decydują się losy Lamberta, apel 77 lekarzy i arcybiskupa Paryża

O odłączeniu 40-letniego mężczyzny od sondy żywieniowej zadecyduje trybunał. 77 lekarzy wystosowało apel w tej sprawie. Twierdzą, że jest to ukryta eutanazja. Poparł ich arcybiskup Paryża, w przeszłości lekarz.

Autor/źródło: Engin_Akyurt/Pixabay/licencja CC0

Być może już dziś, a najpóźniej w poniedziałek zapadnie decyzja o życiu lub śmierci Vincenta Lamberta. W niedzielę i środę o jego prawo do życia upomniał się Papież Franciszek. Od 2008 r., po wypadku na motorze, żyje on w stanie minimalnej świadomości. Żona oraz lekarze chcą go odłączyć od sondy żywieniowej. Sprzeciwiają się temu rodzice i rodzeństwo. O jego losie ma zadecydować sąd.

Tymczasem wczoraj dziennik Le Figaro opublikował oświadczenie 70 lekarzy oraz innych pracowników medycznych, którzy specjalizują się w opiece nad chorymi z uszkodzeniem mózgu. Lekarzom, którzy wnioskują o odłączenie Vincenta Lamberta od sondy żywieniowej, zarzucają skrytą eutanazję. Na podstawie dostarczonych im materiałów wideo stwierdzają oni, że chory nie znajduje się w fazie terminalnej, nie jest w śpiączce, lecz w stanie minimalnej świadomości, zachował zdolność przełykania i wokalizacji. Nie rozumieją więc decyzji o zaprzestaniu jego odżywiania.

Do tego oświadczenia ustosunkował się również nowy arcybiskup Paryża, który zanim został kapłanem przez 21 lat wykonywał zawód lekarza. Abp Michele Aupetit chwali mądrość sygnatariuszy i wyraża nadzieję, że ich apel o zachowanie Vincenta Lamberta przy życiu zostanie wysłuchany. 

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy