Strona główna
opoka.org.pl
2019-05-17 09:47
Anna Bajon / Krzysztof Bronk

Francja: coraz więcej konwertytów z islamu

We francuskim Kościele pojawiła się nowa kategoria wiernych, którzy stopniowo rosną w siłę i mogą odegrać znaczącą rolę w tamtejszym katolicyzmie. Są to nawróceni muzułmanie.

Autor/źródło: photogenica.pl, Kablonk

Zwraca na to uwagę Jean-François Chemain, francuski pisarz i historyk, który zebrał w formie książkowej ich świadectwa. W wywiadzie dla tygodnika Famille chrétienne podkreśla, że takich przypadków jest dużo więcej niż się powszechnie sądzi. Dawni muzułmanie są wręcz przekonani, że nawróceń będzie przybywać i że nowi katolicy zapełnią opustoszałe kościoły.

Zdumiewającym rysem nawróceń opisanych przez Chemaina jest ich często nadprzyrodzony charakter. „Wielu nawraca się pod wpływem widzeń, snów, cudów czy nieprawdopodobnych spotkań” – opowiada francuski pisarz. Przypomina on, że muzułmanie nie mają problemów z wiarą w Boga. Jego istnienie jest dla nich oczywiste, co ułatwia sam proces nawrócenia. Innym wspólnym rysem jest miłość do chrześcijańskiej Francji, najstarszej córy Kościoła. Mało jest natomiast przypadków, w których do nawrócenia doszło pod wpływem ewangelizacji, rozmów na temat wiary w stylu: „Jezus, cię kocha”. Ja się z czymś takim nie spotkałem – wyznaje Chemaine. Przyznaje natomiast, że sami konwertyci czują silną potrzebę, by dzielić się swą wiarą z muzułmanami. Ich atutem jest dobra znajomość języka arabskiego i Koranu.

Mrocznym elementem życia tej nowej kategorii chrześcijan są represje, jakie spotykają ich w swym rodzimym środowisku we Francji. Niektóre rodziny godzą się na ich nową wiarę, inne zrywają z nimi kontakt. Na tym tle dochodzi też do agresji, a nawet do zabójstw. Jean-François Chemain pisze o dwóch kobietach, które we Francji za nawrócenie na chrześcijaństwo zostały zabite przez swych mężów. Dla francuskiego wymiaru sprawiedliwości były to zwykłe spory małżeńskie. Motywu prześladowań na tle religijnym nie podjęto.

Z mieszanym uczuciami byli muzułmanie są też przyjmowani w samym Kościele. Niektórzy obawiają się, że mogą być postrzegani jako owoc prozelityzmu. Tak to postrzegają zresztą oficjalni przedstawiciele islamu we Francji. Rektor wielkiego meczetu w Paryżu porównał ewangelizację muzułmanów do terroryzmu. Jednak niektóre katolickie środowiska dobrze przyjmują konwertytów z islamu. Znajdziemy ich zarówno u tradycjonalistów, jak i w nowych wspólnotach: w Chemin Neuf, Emanuel, Komunia i Wyzwolenie – wylicza Chemain.

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Zobacz także
2019-05-17 08:22:10
miniaturka

Kard. Eijk: bez jasności w sprawach wiary nie ma ewangelizacji

Kościół potrzebuje większej jasności w sprawach wiary. Od tego zależy powodzenie nowej ewangelizacji. U wielu katolików panuje jednak pod tym względem wielki zamęt – zauważa kard. Wim Eijk, prymas Holandii.
2019-05-17 09:31:15
miniaturka

Pakistan: eksport chrześcijańskich „żon” dla bogatych Chińczyków

Pakistańskie siły bezpieczeństwa udaremniły przemyt kilkudziesięciu chrześcijanek do Chin. Kobiety przeznaczone były do dania potomstwa bogatym mężczyznom, po czym miały trafić do pracy na ulicy.
2019-05-17 09:37:41
miniaturka

Międzynarodowa konferencja naukowa - KUL, 31 maja 2019

Katolicki Uniwersytet Lubelski zaprasza nauczycieli, wychowawców, katechetów, rekolekcjonistów, rodziców i wolontariuszy do udziału w konferencji: "Integralny rozwój osoby i ochrona dzieła stworzenia. Teoria i praktyka międzynarodowej sieci pedagogicznej PILGRIM.
2019-05-17 09:54:31
miniaturka

Dar na stulecie - ogólnopolski projekt na 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II

"Musimy wrócić do Kościoła, w którym kapłaństwo jest powołaniem i służbą wspólnocie świeckich braci i sióstr. Szczególnie trzeba się skupić na posłudze dla ludzi młodych, zwłaszcza małżeństw, bo to od nich zależy przyszłość naszego kraju i naszego chrześcijaństwa" - o. Maciej Zięba OP, koordynator projektu
2019-05-17 10:26:32
miniaturka

W Iraku nadal prześladuje się chrześcijan

W irackiej wiosce Bartella na Równinie Niniwy dwie chrześcijanki zostały zaatakowane we własnym domu przez muzułmanów. W wyniku ran zadanych im nożem obie trafiły do szpitala, jedna z nich walczy o życie.
2019-05-17 11:00:37
miniaturka

Humanitarne zagrożenie w Mozambiku trwa nadal

Po dwóch miesiącach od przejścia cyklonu Idai, na wybrzeżu Mozambiku w okolicach miasta Beira nadal istnieje poważne zagrożenie humanitarne spowodowane ciągłymi deszczami majowymi oraz spotęgowane następstwami kolejnego cyklonu o nazwie Kenneth.