Strona główna
opoka.org.pl
2020-11-28 17:44
AC / Krzysztof Bronk,vaticannews.va

Francja: bunt biskupów wobec 30-osobowego limitu wiernych

W wielu francuskich diecezjach proboszczowie nie dostosują się do narzuconego przez rząd ograniczenia liczby wiernych na publicznych Eucharystiach. Wyznaczony dla wszystkich religii próg to 30 osób, bez względu na to, czy nabożeństwo odbywa się w małej sali modlitewnej czy np. w mogącej pomieścić 25 tys. wiernych bazylice w Lourdes.

Autor/źródło: twitter.com/JeunessedeDieu, screen filmu

Dziennik „Le Figaro” zauważa, że we Francji mamy dziś do czynienia z buntem biskupów. Przewodniczący Episkopatu zapewnia, że nikogo nie zachęca do obywatelskiego nieposłuszeństwa. Zauważa jednak, że rozporządzenia rządu są dla proboszczów niewykonalne. Na jakiej podstawie maja decydować, kto będzie mógł uczestniczyć we Mszy, a kto nie. Na nic się też nie zda mnożenie niedzielnych Eucharystii. Jeden z proboszczów wyliczył, że na Boże Narodzenie musiałby ich odprawić 66.

Dlatego Episkopat ponownie odwołał się do Rady Stanu, która już raz w maju zniosła rządowe obostrzenia odnośnie do miejsc kultu. Biskupi przewidują też wykorzystanie innych procedur prawnych, w których rządowi zarzucone zostanie nadużywanie władzy. Procedury te wymagają jednak więcej czasu i nie przyniosą natychmiastowych efektów. Abp Eric de Moulins-Beaufort zauważa, że w obecnej sytuacji, kiedy to państwo w imię bezpieczeństwa czy ochrony zdrowia radykalnie zaostrza kontrolę obywateli, wszyscy powinni zachować szczególną czujność i dbać o zachowanie podstawowych swobód. Zdaniem przewodniczącego episkopatu Francji, rząd zakazując kultu, przekroczył swe kompetencje.

Tymczasem o zastosowaniu się do rządowych instrukcji każdy biskup decyduje osobno. Wielu z nich upoważniło już proboszczów do nieliczenia się z rządowym zakazem, przy zachowaniu jednak innych środków bezpieczeństwa. Arcybiskup Strasburga przypomina, że ukończył politechnikę, zna tabliczkę mnożenia i sam potrafi ustalić liczbę wiernych proporcjonalnie do powierzchni kościoła. Ordynariusz diecezji Perpignan oświadczył, że bierze osobistą odpowiedzialność za wpuszczanie na Msze wszystkich, którzy się zgłoszą. Arcybiskup Paryża stwierdził, że 30-osobowy limit to totalna głupota. Teraz tylko czeka, czy w niedziele rząd roześle po kościołach policjantów z pałkami.

źródło: vaticannews.va


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl >>

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-11-28 14:47:34
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

W dzisiejszej Ewangelii czytamy: „uważajcie, czuwajcie, bo nie wiecie, kiedy czas ten nadejdzie”. To słowa o końcu świata. O ile datę świąt znamy, o tyle daty końca czasów nie znamy. Ostateczny koniec świata może mieć miejsce jeszcze za naszego życia albo po naszej śmierci.
2020-11-28 15:56:15
miniaturka

Metoda CPAP może ratować życie chorych na COVID-19

Metoda wspomagania oddychania CPAP, często stosowana u osób z bezdechem sennym może także ratować życie chorych na COVID-19 – informuje prestiżowe pismo „BMJ Respiratory Open”.
2020-11-28 16:53:40
miniaturka

Papież ustanowił 13 nowych kardynałów

Kolegium Kardynalskie powiększyło się o 13 nowych członków. Przy ołtarzu Katedry w Bazylice św. Piotra odbył się publiczny, zwyczajny konsystorz, podczas którego zostało ustanowionych dziewięciu purpuratów-elektorów i czterech ponad osiemdziesięcioletnich, którzy nie wezmą udziału w konklawe.
2020-11-28 19:06:29
miniaturka

Lekarze rodzinni apelują o niebagatelizowanie pierwszych symptomów COVID-19

Pacjenci, chcąc uniknąć kwarantanny, izolacji oraz skierowania na wymaz, bagatelizują pierwsze niepokojące objawy COVID-19 – ostrzegają lekarze. Medycy przypominają, że wczesne wykrycie zakażenia jest kluczowym punktem w procesie terapii i zdrowienia.
2020-11-28 20:49:11
miniaturka

Trzy pytania zanim On przyjdzie. Rzecznik KEP zaprasza na roraty w sieci

W tym roku nie wszyscy będziemy mogli uczestniczyć w codziennych, tradycyjnych roratach, dlatego serdecznie zapraszam na poranną medytację adwentową „Rorate Caeli” – mówi ks. Leszek Gęsiak SJ, rzecznik KEP.
2020-11-29 10:49:26
miniaturka

Nie ma mowy o „przenoszeniu” grzechu, winy lub kary za grzech z jednej osoby na inne

W przypadku „grzechu społecznego”, podobnie jak tzw. „grzechu pokoleniowego”, nie może być mowy o jakiejkolwiek formie „przenoszenia” grzechu, winy lub kary za grzech z jednej osoby na inne – czytamy w dokumencie wydanym przez Komisję Nauki Wiary KEP.