Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2020-05-19 13:20
nc / KAI

Francja: biskupi oczekują na decyzje władz w sprawie otwarcia miejsc kultu dla wiernych

Biskupi francuscy z uznaniem przyjęli orzeczenie najwyższego trybunału administracyjnego – Rady Stanu, nakazujące rządowi zniesienie „ogólnego i bezwzględnego zakazu” gromadzenia się w miejscach kultu oraz wydanie w jego miejsce środków ściśle proporcjonalnych do zagrożeń dla zdrowia.

Bazylika Sacré-Cœur
Autor/źródło: Anna Sulencka, licencja: CC0

W nocie rozesłanej wczoraj wieczorem Konferencja Episkopatu Francji przyjęła z zadowoleniem decyzję najwyższego sądu administracyjnego i podkreśliła, że jest ona zgodna z pismem wystosowanym do premiera przez przewodniczącego episkopatu, abp. Erica de Moulins-Beauforta, w piątek 15 maja. Konferencja Episkopatu Francji oczekuje więc teraz na zmianę dekretu z 11 maja, ponieważ Rada Stanu dała rządowi 8 dni na uchylenie dekretu o zakazie i wydanie bardziej proporcjonalnych środków bezpieczeństwa. „Od chwili wprowadzenia zmian będą możliwe celebracje z poszanowaniem przepisów sanitarnych” – zapowiadają biskupi. Konferencja Episkopatu Francji ogłosiła zarazem, że już przygotowała i przekazała rządowi narodowy plan zawierający środki ochrony i bezpieczeństwa w celu ponownego otwarcia kościołów i wznowienia celebracji z udziałem wiernych.

Francuski premier Édouard Philippe ogłosił 28 kwietnia 2020 r., że uroczystości z publicznym udziałem wiernych mogą zostać wznowione dopiero po 2 czerwca, chociaż miejsca kultu pozostaną otwarte, a liturgia pogrzebowa może być nadal odprawiana zarówno w kościołach jak i na cmentarzach, ograniczając liczbę uczestników do 20 osób. Tymczasem począwszy od 11 maja i w zależności od sytuacji w poszczególnych regionach została wznowiona np., działalność handlowa. Wcześniejsza decyzja odnośnie kościołów zrównała je z barami, kawiarniami i restauracjami, które mają ewentualnie zostać otwarte po 2 czerwca.


st (KAI) / Paryż


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: liturgia, Francja, zmiana, życie religijne, rząd, zakaz, kult