Strona główna
opoka.org.pl
2018-04-10 18:34
S. Zielińska / Krzysztof Bronk

Francja: bezprecedensowe spotkanie prezydenta z katolikami

Macron wyraził uznanie dla działalności Kościoła katolickiego. Wspomniał o heroicznej postawie katolickiego żandarma, który oddał życie za zakładnika islamskiego terrorysty.

Autor/źródło: pixabay, CShin, licencja: CC0

W Paryżu doszło wczoraj wieczorem do spotkania prezydenta Emmanuela Macrona z przedstawicielami Kościoła katolickiego. Prezydent republiki był goszczony przez episkopat w gotyckiej auli Collège de Bernardins. Obecni byli biskupi, ale też przedstawiciele różnych środowisk katolickich, w sumie ponad 400 osób. 

Wydarzenie to wzorowało się na dorocznych spotkaniach francuskiej głowy państwa z przedstawicielami środowisk żydowskich. W historii trudnych relacji V Republiki i Kościoła nie miało precedensu. Wzajemne relacje zostały mocno nadszarpnięte za prezydentury François Hollande’a, który wykazywał się nieskrywaną arogancją w stosunku do środowisk katolickich, zwłaszcza w kontekście prawnej redefinicji małżeństwa i rodziny.

Bezpośrednim kontekstem wczorajszego spotkania była heroiczna śmierć francuskiego żandarma, który oddał życie za jednego z zakładników islamskiego terrorysty. Macron nawiązał do tego gestu na samym wstępie swego przemówienia. Przyznał, że podpułkownik Arnaud Beltrame czerpał inspirację z katolickiej wiary.

W długim, ponad godzinnym wystąpieniu prezydenta znalazło się wiele gestów pojednawczych. Była w nim mowa o pozytywnym wkładzie Kościoła, jego inspirującej roli również dla niewierzących, ofiarnej służbie względem najbardziej potrzebujących. Macron zachęcał katolików do większego zaangażowania w politykę i lepszego informowania o tym, co robią. Zastrzegł jednak wyraźnie, że katolicy nie mogą niczego nakazywać, a jedynie prosić. Zdaniem dziennika La Croix, uwaga ta to delikatna zapowiedź, że prezydent może jednak zawieść oczekiwania katolickich obywateli.


Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-04-10 15:25:12
miniaturka

"Listy Ojca Pio" w języku polskim

Jednym z owoców Roku Jubileuszowego św. Ojca Pio będzie wydanie jednego tomu "Listów Ojca Pio" w języku polskim. Docelowo będą to cztery obszerne tomy Epistolario.
2018-04-10 15:50:56
miniaturka
play

Uczeń czy nauczyciel? spotkanie mężczyzn w Krakowie

Mężczyźni Świętego Józefa zapraszają na kwietniowe spotkanie otwarte w Krakowie. Temat: "Nauczyciel czy uczeń?" podejmie ks. Mirosław Tosza.
2018-04-10 18:16:07
miniaturka

Papież: misjonarz powinien być uległy mocy Ducha Świętego

Wszystko zaczyna się od Zmartwychwstania Jezusa, od niego pochodzi świadectwo apostołów, a przez nie rodzą się wiara i nowe życie wspólnoty – mówił Papież do misjonarzy miłosierdzia zebranych na Eucharystii w Bazylice Watykańskiej.
2018-04-10 18:57:22
miniaturka

Licheń. Zjazd rodziców księży i braci marianów

Rodziny księży i braci marianów przybywają każdego roku z początkiem wiosny do Lichenia. Jest to czas wzajemnego poznawania się, wyrażenia wdzięczności rodzicom, a także okazja do poznania Zgromadzenia.
2018-04-11 01:00:46
miniaturka

Chrześcijańskie Forum Młodych

Akademickie Stowarzyszenie Katolickie Soli Deo ma zaszczyt zaprosić na III Chrześcijańskie Forum Młodych, które odbędzie się dnia 14 kwietnia A.D. 2018 w Budynku Pomuzealnym Instytutu Historycznego na Kampusie Głównym Uniwersytetu Warszawskiego.
2018-04-11 08:21:39
miniaturka

Papież aktywny na Twitterze: dwa wpisy o świętości w jeden dzień

Wczoraj ukazał się jeszcze jeden wpis papieża Franciszka na Twitterze o świętości. Papież wskazuje w nim na drogę Ewangelii i czyste serce.