Strona główna
opoka.org.pl
2018-08-31 09:42
AC / Marek Gubernat MSF

Francja: bardziej zjednoczeni w działaniach na rzecz rodziny

Światowe Spotkanie Rodzin z Papieżem w Dublinie było doskonałym impulsem do podjęcia bardziej konkretnych działań na rzecz rodziny. Wymaga to również większego zjednoczenia Kościoła w działaniu duszpasterskim. Wskazują na to biskupi Francji.

Autor/źródło: Unsplash, Omar Lopez, licencja: CC BY

Zwracają uwagę, że pielgrzymka Franciszka była kluczowym etapem dla przywrócenia wiarygodności Kościoła w Irlandii.

W obchodach Światowego Spotkania Rodzin z udziałem Papieża Franciszka uczestniczyli pasterze pięciu francuskich diecezji. Bp Bruno Feillet, przewodniczący rady ds. rodziny i społeczeństwa przy episkopacie Francji stwierdził, że spotkanie w Dublinie umocniło i zjednoczyło hierarchów znad Sekwany w działaniach na rzecz rodziny. Podkreślił znaczenie świadectw, jakie wybrzmiały w czasie czuwania w Croke Park ukazując bogactwo życia rodzinnego. Według niego to dobrze, że zgromadzeni - zarówno świeccy, jak ich pasterze - mogli usłyszeć o bogactwie więzi międzypokoleniowych, o zmaganiach rodzin, w których żyją dzieci przewlekle chore, czy o problemach rodzin, których członkowie nieustannie podróżują.

Dziennik „La Croix” zwraca uwagę na akt pokuty podczas Mszy na zakończenie spotkania, w którym Papież prosił ofiary wszelkich nadużyć o wybaczenie tym ludziom Kościoła, którzy się ich dopuścili. Wskazuje, że obecność i świadectwa pielgrzymów z Burkina Faso oraz Iraku pozwoliły Ojcu Świętemu usłyszeć o radościach i problemach rodzin, które mieszkają w tych regionach świata. „Le Figaro” natomiast docenia sobotnie spotkanie papieża z ośmioma ofiarami nadużyć seksualnych w Irlandii i nazywa jego wizytę „kluczowym etapem dla przywrócenia wiarygodności Kościoła” w Irlandii. Ponadto zwraca uwagę, że Franciszek w czasie konferencji prasowej przypomniał, że „Amoris laetitia” jest kontynuacją nauczania Kościoła na temat małżeństwa i rodziny.

Francuska telewizja katolicka podkreśla, że mimo niesprzyjającej pogody, całe rodziny przybyły na Mszę wieńczącą tegoroczne święto rodziny w Dublinie. Przypomina, że specjalnie na tę okazję przywieziono do Irlandii relikwie rodziców św. Teresy z Lisieux, Ludwika i Zelii Martin, by w ten sposób zaznaczyć rolę domu rodzinnego w wychowaniu do świętości. W relacji francuskiej telewizji wielokrotnie wybrzmiewa temat przebaczenia, o którym mówiły nie tylko świadectwa rodzin, ale także sam Ojciec Święty. „Miłość w odniesieniu do rodzin i osób przeżywających trudności w społeczeństwie czy będących w tzw. sytuacji „nieregularnej" bez przemilczania prawdy o zasadach życia chrześcijańskich rodzin” - to według Paula z francuskiego Stowarzyszenia Rodzin Katolickich najważniejsze przesłanie, jakie przywiózł Papież Franciszek dla chrześcijańskich rodzin do Dublina. „Prawda jest potrzebna szczególnie w odniesieniu do wychowania dzieci zagrożonego relatywizmem. Konieczne jest zjednoczenie chrześcijańskich rodzin, by ideał miłości mógł przebić się w dzisiejszym społeczeństwie” - podsumował de Guigné przesłanie Papieża.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-08-31 07:59:47
miniaturka

Kard. O’Malley wzywa do współpacy z organami ścigania

Kard. Sean O.Malley wezwał wszystkie diecezje Stanów Zjednoczonych do przekazywania akt personalnych osób zamieszanych w skandale pedofilskie odpowiednim organom ścigania.
2018-08-31 08:41:14
miniaturka

Egipt: spotkanie młodych koptów żyjących w diasporze

Powrót do korzeni – to hasło trwającego w Egipcie, w oddalonym 90 kilometrów na północny zachód od Kairu monasterze Anba Bishoy, światowego spotkania młodzieży koptyjskiego Kościoła prawosławnego.
2018-08-31 09:13:53
miniaturka

Biskupi o rozwiązaniu kryzysu politycznego w Kamerunie

Biskupi Kamerunu wezwali wiernych oraz wszystkich mieszkańców do głębokiego przemyślenia kryteriów wyboru przyszłego prezydenta kraju.
2018-08-31 10:18:50
miniaturka

Abp Auza do ONZ: trzeba mediatorów, troszczących się o człowieka

Mediacje i rozstrzyganie sporów – to temat otwartej debaty w Radzie Bezpieczeństwa, w której nie zabrakło głosu Kościoła katolickiego. W imieniu Stolicy Apostolskiej, o jej doświadczeniach w procesach mediacyjnych, mówił Stały Obserwator przy ONZ w Nowym Jorku.
2018-08-31 10:48:30
miniaturka
play

Cud w małżeństwie - #mit2

Chcesz zmienić swoje małżeństwo, relacje, ale nie wiesz jak? W cyklu nagranym przez Salve TV Agnieszka Pieniążek rozprawia się z mitami w relacjach.
2018-08-31 11:24:11
miniaturka

Wybrzeże Kości Słoniowej – amnestia dla więźniów politycznych

To historyczna decyzja – w ten sposób biskupi z Wybrzeża Kości Słoniowej ocenili informację o amnestii, którą zostało objętych 800 więźniów politycznych w ich kraju. Została ona podjęta przez prezydenta republiki z okazji 58. rocznicy odzyskania niepodległości.