Strona główna
opoka.org.pl
2020-08-20 08:15
AC / Beata Zajączkowska /vaticannews.va

Franciszkanin z Syrii: jest coraz mniej chrześcijan

Systematycznie zmniejsza się liczba chrześcijan w Syrii. „Przetrwamy, czy nie, to egzystencjalne pytanie stawia sobie w tym kraju wielu wyznawców Chrystusa, również zwierzchnicy Kościołów” – mówi franciszkanin pracujący w Aleppo.

Autor/źródło: Pixabay, Linus_Picture, licencja: CC0

Ojciec Ibrahim Alsabagh zauważa, że odpowiedź na to pytanie uzależniona jest m.in. od tego jakie wsparcie syryjscy chrześcijanie otrzymają z zewnątrz.

Franciszkanin z Aleppo podkreśla, że chrześcijanie nie chcą, by ich kościoły stały się muzeami, sytuacja jest jednak coraz trudniejsza. „Mówimy nie o kilku miesiącach cierpienia, ale całej dekadzie. Wydawało się, że gorzej już być nie może, a jednak obecny czas pokazuje, że tak jest” – mówi Radiu Watykańskiemu ojciec Alsabagh. Syryjski franciszkanin wskazuje, że chrześcijanie w tym kraju naprawdę potrzebują pomocy.

- Nigdy nie zaprzestaliśmy niesienia pomocy poczynając od paczek żywnościowych i wsparcia medycznego przez realizowanie małych projektów zatrudnienia i udzielanie mikro-kredytów. Nieustannie pomagamy ludziom w odbudowie ich zniszczonych wojną domów. Przez te działania wciąż ślemy przesłanie nadziei i przypominamy, że z Bożą łaską, to my budujemy naszą przyszłość. Chcemy dalej tutaj żyć, nie chcemy opuszczać naszych kościołów i pozwolić, by stały się muzeami lub czymś innym. Wszelkimi siłami dążymy do umocnienia wspólnoty chrześcijańskiej – mówi papieskiej rozgłośni o. Alsabagh. – Bardzo mnie cieszy, że w tym roku mieliśmy chrzty, wielu młodych zawarło sakrament małżeństwa, dzieci przystępowały do I Komunii. To wszystko jest owocem miłosierdzia. Jest też wiele narodzin, co daje nam nadzieję, że przetrwamy, że zostaniemy na tej ziemi i jeszcze mocniej zapuścimy korzenie w Syrii.

źródło: vaticannews.va


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-08-19 12:41:49
miniaturka

#3kropki - Przyjdzie czas wziąć drugi oddech

▪️ ▪️ ▪️
2020-08-19 14:42:38
miniaturka

Bolmin jaśnieje blaskiem Maryi

Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Bolminie (gmina Chęciny, woj. świętokrzyskie) od lat uchodzi za miejsce, które słynie łaskami. To właśnie w kościele parafialnym, w ołtarzu głównym wisi obraz Matki Boskiej do którego modlą się wierni, wypraszając łaski i dziękując za Jej wsparcie.
2020-08-19 14:46:42
miniaturka

Ukończono konserwację kapy koronacyjnej Michała Korybuta Wiśniowieckiego

Dnia 11.08.2020 r. w skarbcu katedry na Wawelu odbyła się komisja konserwatorska finalizująca prace związane z konserwacją kapy koronacyjnej Michała Korybuta Wiśniowieckiego (XVII w.). Kapa koronacyjna zajmuje ważne miejsce wśród polskich regaliów, jest to bowiem najstarszy istniejący element stroju koronacyjnego królów polskich.
2020-08-20 06:51:12
miniaturka

Kościół w Bangladeszu rozpoczął akcję sadzenia drzew

Kościół w Bangladeszu rozpoczął akcję sadzenia drzew w roku „Laudato Si”. Jest ona związana również z 50-leciem niepodległości kraju oraz setną rocznicą urodzin Mujibura Rahmana, bengalskiego polityka uważanego za ojca narodu.
2020-08-20 07:30:27
miniaturka

W przyszłym tygodniu 386. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu na Jasnej Górze

Katechizacja w szkole, nowe wyzwania duszpasterskie oraz ochrona dzieci i młodzieży przed wykorzystywaniem seksualnym w Kościele, to trzy główne tematy 386. zebrania plenarnego KEP, które odbędzie się w Częstochowie na Jasnej Górze w dniach 27 – 29 sierpnia br. – informuje bp Artur G. Miziński, sekretarz generalny KEP.
2020-08-20 08:13:46
miniaturka

Siostry Kapucynki budują niezwykły Dom dla Dzieciaków!

Siostry Kapucynki Najświętszego Serca Jezusa zabrały się za budowę DOMU w Wąwolnicy! Pragną, aby to było miejsce, które tętni życiem i dziecięcą radością.