Strona główna
opoka.org.pl
2018-07-22 08:00
ek / Izabela Tyras

Franciszkanie Świeccy na Jasnej Górze

W kolejnym roku jubileuszowej nowenny przed 800. rocznicą powstania, z dziękczynieniem za odnowioną regułę i w duchu jeszcze większej modlitwy za Kościół, papieża i Polskę na Jasną Górę przybyło ok. 6 tys. Franciszkanów Świeckich.

Autor/źródło: Agnieszka Czylok / licencja CC BY

Siedem białych gołębi pofrunęło do nieba z błaganiem o siedem darów Ducha Świętego.

Odnowioną regułę dla Franciszkanów Świeckich zatwierdził 40 lat temu bł. Papież Paweł VI i był to jeden z ostatnich podpisanych przez niego aktów Soboru Watykańskiego II. – Dokument dał nowy impuls do rozwoju tercjarzy i jeszcze bardziej umocnił więzy ze Stolicą Apostolską – przypomina o. Andrzej Romanowski, asystent narodowy III Zakonu św. Franciszka w Polsce. „Łączność to znaczy bezpośredni przepływ łaski, która dopływa do naszych serc właśnie przez Kościół, przez papieża. Św. Franciszek mówił, że mamy być położeni pod stopy Kościoła” –podkreśla o. Romanowski.

Franciszkanie wdzięczni są obecnemu Ojcu Świętemu za szerzenie charyzmatu Biedaczyny z Asyżu, zauważa Joanna Berłowska, Przełożona Narodowa Franciszkańskiego Zakonu Świeckich: „Bardzo zwraca on uwagę na to byśmy żyli tym charyzmatem, wszyscy ludzie, nie tylko my franciszkanie świeccy, zwraca uwagę na wartość ubóstwa i na wartość dzielenia się z innymi”.

Bp Ignacy Dec ze Świdnicy podkreślał w kazaniu, że choć styl życia św. Franciszka nie ma dziś wielu zwolenników i jest wyśmiewany, to jednak może on być lekarstwem na biedę współczesnego świata.

Pełniąc dzieła apostolskie franciszkanie np. wspierają misje. W Afryce ze zbiórki makulatury powstaje kolejna studnia. W Polsce mamy pół tysiąca wspólnot, do których należy ponad 10 tys. osób starających się żyć Ewangelią naśladując Franciszka.

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-07-21 18:25:33
miniaturka

Kościół katolicki w Niemczech: więcej wystąpień, ale też więcej nowych członków

Po raz pierwszy od 2014 roku liczba wystąpień z Kościoła katolickiego w Niemczech znowu nieco się zwiększyła. W 2017 wystąpiło z niego 167.504 katolików, o 5 411 więcej niż w 2016, poinformowała 20 lipca w Bonn Konferencja Biskupów Niemieckich.
2018-07-21 23:07:08
miniaturka

Papież do Ruchu Equipes Notre-Dame o nieskończonej miłości Boga

W oczach Jezusa nikt nie jest stracony na zawsze, są tylko ludzie, którzy muszą być jeszcze znalezieni i Jezus popycha nas byśmy szli i ich szukali. Papież Franciszek pisze o tym w przesłaniu na Światowe Zgromadzenie Ruchu Equipes Notre-Dame.
2018-07-21 23:16:12
miniaturka

Filipiny: władze wydalają australijską zakonnicę

71-letnia s. Patricia Fox uczestniczyła w antyprezydenckich demonstracjach. Na Filipinach pracowała od 27 lat.
2018-07-22 00:02:57
miniaturka

W Afryce jedność wydaje się niemożliwa

W Etiopii obradują biskupi wschodniej Afryki. Jednym z kluczowym problemów tego kontynentu jest budowanie harmonijnego współistnienia pomimo wielkich różnic kulturowych i etnicznych.
2018-07-22 12:24:02
miniaturka

Franciszek: bez Chrystusa nie znajdziemy właściwego kierunku życia

Podczas dzisiejszej modlitwy Anioł Pański w Watykanie, Papież zaznaczył, że kiedy oddalamy się od Jezusa i od Jego miłości, gubimy się, a egzystencja zamienia się w rozczarowanie i niezadowolenie.
2018-07-22 12:28:53
miniaturka

Abp Hoser rozpoczyna posługę w Medjugorju – proboszcz dziękuje papieżowi za jego misję

W niedzielę 22 lipca wizytator apostolski o charakterze specjalnym dla parafii w Medjugorju abp Henryk Hoser SAC odprawi tam Mszę św., rozpoczynając w ten sposób swoją posługę w tym miejscu.