Strona główna
opoka.org.pl
2018-03-14 10:54
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Franciszek zagrał w filmie dokumentalnym

„To nie jest tylko film o Papieżu, lecz przede wszystkim film z Papieżem. Na tym polega jego największe novum” – mówi reżyser Wim Wenders o swej najnowszej kinowej produkcji pt. „Papież Franciszek. Człowiek słowa”.

Autor/źródło: Pixabay, reynaldodallin, licencja: CC0

Ten film dokumentalny jest wyjątkową rozmową Ojca Świętego ze światem. Zdaje się w nim odpowiadać najpilniejsze pytania zadawane mu w naszym imieniu m.in. przez rolników, robotników, dzieci i starców, więźniów, a także mieszkańców faveli i obozów dla uchodźców.

„Watykan zostawił mi totalną wolność, co do scenariusza pozwalając decydować o tym, jak film ma wyglądać. Nie było w tej kwestii żadnych nacisków, co więcej otworzyło się przed nami wiele drzwi” – mówi VaticanNews niemiecki reżyser. Prace nad tą kinową produkcją trwały dwa lata. „Przeprowadziliśmy z Papieżem trzy długie rozmowy, jedno nagranie zostało robione w Asyżu, ojczyźnie św. Franciszka. Po czym nastąpiły długie miesiące montażu. Ostateczny rezultat jest taki, że odnosi się wrażenie iż Papież mówi do każdego z widzów osobno” – wskazuje Wenders. Reżyser ujawnia, że Franciszek był w czasie nagrań bardzo spontaniczny i bezpośredni. Na planie nawiązał dobrą relację z wszystkimi – od reżysera i scenarzysty poczynając, a na elektrykach i asystentach kończąc.

Symfonię stawianych Franciszkowi pytań uzupełniają oficjalne wypowiedzi Papieża m.in. w siedzibie ONZ, Yad Vasem, czy z pielgrzymek do Afryki, Azji i Ameryki. „Staraliśmy się zrealizować dzieło otwarte dla wszystkich, bez względu na wiarę czy kulturę, właśnie dlatego, że przesłanie Franciszka ma charakter uniwersalny” - podkreśla Wenders.


bz/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-03-14 09:33:56
miniaturka

KUL: Wiosenne Sympozjum Biblijne

„Weźmijcie Ducha Świętego” (J 20,22). Duch Święty w Kościele” - to temat sympozjum organizowanego przez Instytut Nauk Biblijnych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.
2018-03-14 10:04:28
miniaturka

Watykan przygotowuje dwa dokumenty o gender

Stolica Apostolska przygotowuje dwa dokumenty na temat ideologii gender – ujawnił abp Angelo Zani sekretarz Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej.
2018-03-14 10:34:09
miniaturka

Abp Pontier: Papież pojedzie do Francji

O planowanej wizycie Papieża Franciszka we Francji mówił przewodniczący tamtejszego episkopatu. Jej termin nie został jeszcze jednak ustalony.
2018-03-14 11:38:40
miniaturka

Ukazała się pierwsza biografia ks. Jana Kaczkowskiego

"Jan Kaczkowski. Życie pod prąd. Biografia", pod takim tytułem ukazała się pierwsza biografia twórcy Hospicjum św. o. Pio w Pucku, charyzmatycznego duszpasterza, który walczył, zmieniał i troszczył się o ludzi.
2018-03-14 12:00:16
miniaturka

„Ojcze nasz” nieprzypadkowo poprzedza eucharystyczne łamanie chleba

O wyjątkowym znaczeniu modlitwy „Ojcze nasz” w naszym przygotowaniu na sakramentalne spotkanie z Jezusem w Komunii św. mówił Franciszek na audiencji ogólnej.
2018-03-14 12:29:31
miniaturka

Kard. Nichols: szkoły nie mogą zachęcać do zmiany płci

Uczniowie mogą poddawać pod wątpliwość swoją tożsamość, jednak szkoły nie mogą ignorować płci, w jakiej narodziły się dzieci ani tym bardziej zachęcać do jej zmiany – oświadczył katolicki Prymas Anglii i Walii.